I tohle je rasismus? Aktivistům vadí, že fandové slavili s arabskými pokrývkami hlavy

Rudolf Černík Rudolf Černík
20. 10. 2021 14:40
Způsob, jakým fanoušci fotbalového Newcastlu United přivítali příchod nového majitele, kritizuje organizace Kick It Out. Aktivistům vadí, že příznivci anglického klubu oslavovali bohaté mecenáše ze Saúdské Arábie s tradičními arabskými pokrývkami na hlavách.
Fanoušci Newcastlu v tradičních arabských pokrývkách hlavy při nedělním zápase s Tottenhamem
Fanoušci Newcastlu v tradičních arabských pokrývkách hlavy při nedělním zápase s Tottenhamem | Foto: Reuters

Zpráva o tom, že jejich klub, který v tomto ročníku Premier League stále čeká na výhru a v tabulce je předposlední, převzal bohatý majitel, rozpoutala mezi příznivci týmu ze St. James Parku šílenství.

Tisíce fanoušků stály ve frontách, aby si koupily sezonní vstupenky, a hned první zápas poté, co bylo oznámeno dokončení obchodu, sledoval vyprodaný stadion.

Příznivce nadchla vidina lepších zítřků a velkolepé plány saúdskoarabského Veřejného investičního fondu, který slíbil balík na nejhvězdnější posily i třeba razantní vylepšení stadionu. Ve středu odvolaného kouče Steva Bruceho má nahradit některá z trenérských hvězd.

Spousta fanoušků dala nadšení z příchodu nového majitele najevo i tím, že na nedělní zápas s Tottenhamem dorazila v kefíji, tedy tradiční arabské pokrývce hlavy.

A právě to vadí organizaci Kick It Out (Vykopněte to pryč). Aktivistické hnutí, které si za jeden ze svých cílů dává boj s rasismem, plánuje podle deníku Daily Mail "schůzku s vedením Newcastlu, aby odradilo fanoušky od nošení ubrusů na hlavách".

"Skupiny pro rovnost a začlenění chtějí nabídnout Newcastlu vzdělávací workshopy pro fanoušky, aby jim vysvětlily, že nošení těchto pokrývek hlavy jako zosobnění Arabů může být považováno za rasistické, útočné a kulturně necitlivé," píše Daily Mail.

S nošením symbolů už měly problémy také v hokejové NHL, kde klub z Chicaga vyzval fanoušky, aby na utkání nechodili v indiánských čelenkách, přestože má klub indiána s ozdobou hlavy tradičně i v logu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch sopky v Indonésii má již nejméně 14 obětí, téměř 100 lidí utrpělo zranění

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad. Většina raněných utrpěla popáleniny. Úřady musely evakuovat asi 1300 lidí.

Taufiq Ismail Marzuqi, který žije v Lumajangu, řekl Reuters, že záchranné práce postupují zoufale pomalu kvůli poničenému mostu a nedostatku zkušeností dobrovolníků. Na videu, které natočil, se policisté a vojáci pokoušeli vyhrabat těla holýma rukama.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V roce 2010 zemřelo při erupci sopky Merapi na ostrově Jáva více než 350 lidí a 400 tisíc lidí muselo opustit své domovy. V Indonésii, která má přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) dnes informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru. Indonéské ministerstvo dopravy dnes uvedlo, že erupce nezpůsobila žádné narušení letů, ačkoli piloti dostali upozornění, aby si dávali pozor na padající popel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy