I tohle je rasismus? Aktivistům vadí, že fandové slavili s arabskými pokrývkami hlavy

Rudolf Černík Rudolf Černík
20. 10. 2021 14:40
Způsob, jakým fanoušci fotbalového Newcastlu United přivítali příchod nového majitele, kritizuje organizace Kick It Out. Aktivistům vadí, že příznivci anglického klubu oslavovali bohaté mecenáše ze Saúdské Arábie s tradičními arabskými pokrývkami na hlavách.
Fanoušci Newcastlu v tradičních arabských pokrývkách hlavy při nedělním zápase s Tottenhamem
Fanoušci Newcastlu v tradičních arabských pokrývkách hlavy při nedělním zápase s Tottenhamem | Foto: Reuters

Zpráva o tom, že jejich klub, který v tomto ročníku Premier League stále čeká na výhru a v tabulce je předposlední, převzal bohatý majitel, rozpoutala mezi příznivci týmu ze St. James Parku šílenství.

Tisíce fanoušků stály ve frontách, aby si koupily sezonní vstupenky, a hned první zápas poté, co bylo oznámeno dokončení obchodu, sledoval vyprodaný stadion.

Příznivce nadchla vidina lepších zítřků a velkolepé plány saúdskoarabského Veřejného investičního fondu, který slíbil balík na nejhvězdnější posily i třeba razantní vylepšení stadionu. Ve středu odvolaného kouče Steva Bruceho má nahradit některá z trenérských hvězd.

Spousta fanoušků dala nadšení z příchodu nového majitele najevo i tím, že na nedělní zápas s Tottenhamem dorazila v kefíji, tedy tradiční arabské pokrývce hlavy.

A právě to vadí organizaci Kick It Out (Vykopněte to pryč). Aktivistické hnutí, které si za jeden ze svých cílů dává boj s rasismem, plánuje podle deníku Daily Mail "schůzku s vedením Newcastlu, aby odradilo fanoušky od nošení ubrusů na hlavách".

"Skupiny pro rovnost a začlenění chtějí nabídnout Newcastlu vzdělávací workshopy pro fanoušky, aby jim vysvětlily, že nošení těchto pokrývek hlavy jako zosobnění Arabů může být považováno za rasistické, útočné a kulturně necitlivé," píše Daily Mail.

S nošením symbolů už měly problémy také v hokejové NHL, kde klub z Chicaga vyzval fanoušky, aby na utkání nechodili v indiánských čelenkách, přestože má klub indiána s ozdobou hlavy tradičně i v logu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

České firmy obchody na Ukrajině neutlumují, na místě je ale obezřetnost

České firmy podle státní agentury CzechTrade zatím své obchody na Ukrajině z důvodu tamní krize neutlumují. Situace na trhu je stále standardní, agentura nemá žádné informace, že by byly zrušené nebo zpožděné dodávky do země. Na místě je ovšem zvýšená obezřetnost. Firmy by měly objednávky dodávat až po obdržení platby a při uzavírání nových smluv by měly s právníky detailně probrat body týkající se mimořádných okolností. Uvedla to ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade na Ukrajině Oksana Antonenko. 

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a také v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy