"Vyšetřování ukázalo, že se nenašel dostatek důkazů o rasistickém či jinak diskriminujícím chování během zápasu. Proto nelze proti Spartě vést disciplinární řízení," píše se v prohlášení, které v pátek zveřejnila disciplinární komise UEFA.
Utkání mezi Spartou a Rangers, které se hrálo na konci září na Letné, z tribun sledovalo 10 000 dětí v rozmezí 6-14 let. Pražané totiž měli kvůli předchozím rasistickým projevům svých fanoušků v zápase Ligy mistrů s Monakem pro toto utkání zavřený stadion, ale UEFA jim umožnila, aby proti Rangers mohly dorazit do ochozů alespoň děti.
Ty se v zápase často negativně projevovaly vůči hráči hostů Glenu Kamarovi, který měl na jaře incident s obráncem Slavie Ondřejem Kúdelou. Ten ho v březnovém utkání měl rasisticky urazit, za což jej po utkání Kamara fyzicky napadl.
Kúdela byl následně disciplinární komisí UEFA potrestán zákazem startu na 10 zápasů a přišel kvůli tomu i o mistrovství Evropy. Kamara vyšel za napadení Kúdely s trestem na tři zápasy, což v Česku vyvolalo vlnu nevole.
Během utkání mezi Spartou a Rangers (1:0) byl proto Kamara v podstatě při každém dotyku s míčem vypískán a vybučen. Největší "ovace" pak finský záložník sklidil, když byl po druhé žluté kartě vyloučen.
Hráčův právní zástupce Aamer Anwar ihned po utkání obvinil dětské fanoušky z rasismu a slovně zaútočil i proti Praze. Posléze se k němu přidala některá skotská média i trenér Rangers Steven Gerrard, jenž přitom původně po zápase uvedl, že žádné rasistické projevy neslyšel. Podle Gerrarda se skotský klub kvůli bučení obrátí na Unii evropských fotbalových asociací (UEFA).
Poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu Marvin Bartley, který je stále aktivním hráčem Livingstonu, dokonce označil Čechy za "zkažené ovoce".
Sparta se proti tomuto obvinění důrazně ohradila a obvinění z rasismu odmítla. Za Letenské se následně postavil i jejich úhlavní rival Slavia nebo šéf FAČR Petr Fousek. Kvůli urážkám českých dětí v médiích a na internetu si dokonce ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) předvolal britského velvyslance a vyjádřilo se k němu mnoho dalších politiků a figur veřejného života.
"Když odhlédneme od veškerých emocí, prokázal se jednoznačně fakt, že chování dětského publika na stadionu nebylo rasistické. Což je ale něco, čím jsme si byli naprosto jistí, už když jsme pozorovali atmosféru na stadionu přímo v průběhu zápasu," řekl ČTK ředitel komunikace klubu Ondřej Kasík.
"Pokud bude druhé hodnocení trochu emočně zabarvené, bude znít tak, že ten odér, který někteří lidé na sociálních sítích a bohužel také některá média kolem utkání vytvořili, byl jemně řečeno neopodstatněný a nespravedlivý," doplnil Kasík.