Dělal jsem všechno pro to, aby Čech odešel z Anglie, přiznal Mourinho

Rudolf Černík Rudolf Černík
10. 6. 2021 9:37
Způsobila to jedna nevinná otázka. Kde bude hrát Harry Kane v příští sezoně? Při odpovědi v rozhovoru pro anglický list The Sun si slavný fotbalový trenér José Mourinho pomohl historkou o tom, jak z Chelsea odcházel přesně před šesti lety český brankář Petr Čech.
José Mourinho.
José Mourinho. | Foto: Reuters

Kde bude podle vás hrát v příští sezoně Harry Kane, co by pro něj bylo to pravé místo?

Populární britský herec, moderátor a producent James Corden položil tuto otázku Josému Mourinhovi, když s veleúspěšným trenérem vedl pro deník The Sun exkluzivní rozhovor.

"Myslím, že by měl hrát tam, kde bude šťastný. A myslím, že je šťastný v Anglii," prohlásil bývalý kouč Chelsea, Manchesteru United či Tottenhamu o budoucnosti hvězdného kanonýra Spurs, o jehož dalším angažmá se čile spekuluje.

Když měl Mourinho, jenž se od nové sezony ujme italského AS Řím, vysvětlit svou myšlenku, pomohl si historkou, v níž hlavní roli hrál český brankář.

"Mám zkušenost z Chelsea s Petrem Čechem a s Abramovičem, kterou nikdy nezapomenu. Chtěl jsem přivést Courtoise do Chelsea. Petrovi už bylo přes třicet, Courtoisovi lehce přes dvacet. Courtois byl na hostování v Atlétiku a stavěl to tak, že jestli nepůjde zpátky do Chelsea, chce trvalý přestup do Atlétika nebo jiného klubu, ale už žádné hostování," popisoval portugalský stratég stav před začátkem sezony 2014/2015.

Český gólman měl v té době za sebou už deset let úspěšného působení na Stamford Bridge včetně tří titulů anglického šampiona, vítězství v Lize mistrů i Evropské lize. Jenže belgickému rivalovi, v té době jednomu z nejtalentovanějších brankářů světa, docházela trpělivost.

"V této situaci jsem rozhodl, že další sezona bude pro Courtoise. Mluvil jsem o tom s Petrem, vysvětlil jsem mu, jak to je. A Petr se rozhodl, že zůstane. V sezoně pak odchytal dost zápasů, vyhráli jsme titul, Courtois byl zraněný, a dal jsem mu dokonce i finále poháru, kde získal ve Wembley další trofej s Chelsea," připomněl Mourinho.

V létě 2015 však musel brankářskou otázku řešit znovu. "Petr přišel s tím, že chce odejít. Jsem pořád mladý, pořád jsem skvělý, chci odejít. Řekl jsem na klubu, ať ho nechají jít, ale ne nikam v Anglii. Protože je příliš dobrý, než aby šel do týmu soupeře v anglickém fotbale," vysvětloval v rozhovoru nyní 58letý kouč.

"Zkontaktujte Paris Saint-Germain, Real Madrid, Barcelonu. Ale ne nikoho v Anglii," prozradil Mourinho pokyny, které dával vedení klubu. Jenže… "Petr chtěl Anglii. Chtěl Anglii, chtěl Londýn a chtěl Arsenal. Dělal jsem proti tomu všechno, co jsem jen mohl," přiznal portugalský odborník, vítěz Ligy mistrů s FC Porto i Interem Milán.

Pak ale měl klíčový rozhovor s majitelem klubu. "Pan Abramovič řekl, že má právo být šťastný, takže půjde do Arsenalu," vzpomínal Mourinho na diskusi s ruským miliardářem.

"V tu chvíli jsem z toho nebyl šťastný, ale pak jsem to pochopil. Ten chlap odvedl pro klub všechno, co mohl, ten chlap bude mít otevřené dveře, aby se jednou mohl vrátit, a ve skutečnosti je teď opravdu zpátky, ale v tu chvíli chtěl odejít do Arsenalu. Tak šel. A já jsem se v tu chvíli od Abramoviče naučil, že někdy je lidská hodnota to, co platí," zakončil příběh Mourinho.

Čech získal s Arsenalem Anglický pohár, dva Superpoháry a zachytal si i finále Evropské ligy. Kariéru ukončil v létě 2019, poté se přesunul do sportovního vedení Chelsea.

Připomeňte si první den Petra Čecha v Arsenalu po přestupu z Chelsea:

Petr Čech měl první den v Arsenalu napilno. Proletěl se soukromým tryskáčem, absolvoval první rozhovor a poprvé se fotil v dresu svého nového klubu. | Video: Arsenal
 

Právě se děje

před 22 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 25 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy