Vrba je dobrý kouč, zavedl v týmu pořádek, chválí českého trenéra šéf fanoušků Machačkaly

Jiří Just Jiří Just
9. 11. 2016 13:03
Na stadionu v srdci ruského Severního Kavkazu se zvedá žlutá vlna. Nad hlavami fanoušků vlají vlajky s horským orlem. Nedaleko šumí Kaspické moře. Divoká divize je na ruské scéně fotbalových fanoušků rarita. Skupina ze severokavkazského Dagestánu podporující tamní klub Anži Machačkala, působí v prostředí klonící se tradičně k pravicovému extremismu. Fotbal je u nás na prvním místě, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ramzan Gazijev, šéf Divoké divize.
Fanoušci Divoké divize v domácím sektoru
Fanoušci Divoké divize v domácím sektoru | Foto: Divoká divize Anži Machačkala

Můžete nejdříve představit Divokou divizi. Kdy vznikla a proč jste zvolili takový název?

Divoká divize původně vznikla v roce 1998, v současné podobě funguje od roku 2008. Náš název se odkazuje na carský jízdní pluk z první světové války, kterému velel bratr posledního ruského cara Michail II. Alexandrovič. Tomuto pluku se přezdívalo Divoká divize. V něm sloužili zástupci kavkazských národů: Dagestánci, Čečenci, Kabardinci nebo Inguši. Pluk se proslavil hrdinskými činy na počest naší země. Proto jsme zvolili tento název.

Vaše organizace se považuje za co? Za fandy nebo ultras?

My jsme fotbaloví fanoušci. Jsme klubem fanoušků Anži Machačkala. Mezi námi jsou různí lidé. Obyčejní fandové, ale také kluci, kteří se považují za ultras. Je dobře, když se lidé navzájem doplňují. Nejdůležitější je, aby jejich úsilím byla podpora fotbalového klubu Anži.

Co pro kluky ze Severního Kavkazu znamená fotbal? Ve vašem regionu je mnohem populárnější zápasení…

S tím nesouhlasím. Fotbal je, podle mého názoru, u nás na prvním místě. Díky fotbalovému klubu Anži zažívá Dagestán fotbalový boom. Objevilo se velké množství fotbalových hřišť nejen v Machačkale, ale také v dalších místech po celé republice. Hřiště jsou od rána do noci plná. Objevilo se mnoho soukromých fotbalových akademií. Pokud bychom to tak spočítali, tak lidí hrajících fotbal není méně než těch, kteří zápasí.

Vrba? Zavedl pořádek v obraně

Jak hodnotíte aktuální hru Anži Machačkala? Pomohl týmu příchod trenéra z Česka?

Český trenér ukáznil hru. Líbí se mi, jak teď tým hraje. Někdy fotbalisté podávají slabší výkon, několik dobrých hráčů nehraje příliš ukázkově. Myslím si ale, že trenér ví, co s tím dělat.

Jak hodnotíte Pavla Vrbu jako trenéra? Jaký dojem na vás dělá?

S Vrbou se osobně neznám. Ale soudě podle hry a výsledků na mě dělá dojem člověka na svém místě. Zlepšil hru v obraně a zavedl pořádek. Takže zatím jsme s ním spokojeni.

Co od Vrby očekáváte? Dokáže Anži vystřelit do nejvyšších míst tabulky?

Už teď jsme blízko nejvyšších míst ligové tabulky. Myslím si, že potřebuje posily, aby měl širší možnosti v taktické hře.

Sledujete český fotbal? Znáte nějaké české kluby nebo hráče?

Českou ligu nesleduji, u nás nedávají zápasy českých klubů. Ale znám, samozřejmě, pražskou Spartu. Z českých fotbalistů znám jen ty, kteří hráli na mistrovstvích: Pavla Nedvěda, Tomáše Rosického, Jana Kollera nebo Pavla Poborského. Myslím si, že český národní tým vždy hrál zajímavý fotbal.

Předsudky pro Kavkazanům existují

Existuje na Severním Kavkaze nějaké zvláštní soupeření? Máte nějaké severokavkazské derby?

Mezi severokavkazskými kluby panuje normální soupeření. Neřekl bych, že panují nějaké velké vášně. Naopak, zápasy se odehrávají v přátelské atmosféře. Fanoušci se navzájem zdraví "salam alejkum“ a "wa alejkum salam“. Tribuny společně křičí "Kavkaz do toho“. Přátelíme se spolu i mimo stadion. Naše vztahy potvrzuje známé heslo, že sport spojuje.

Takhle fanoušci Anži vítali Pavla Vrbu
Takhle fanoušci Anži vítali Pavla Vrbu | Foto: Divoká divize Anži Machačkala

Ruská fanouškovská scéna je známá svými předsudky. Jak vás vnímají ostatní fandovské organizace? Pokud vím, tak mezi vámi a fanoušky Zenitu Petrohrad vznikl konflikt kvůli tomu, že během zápasu v Machačkale vyvěsili vlajku s nacistickou symbolikou. Před pár lety zase fanoušci moskevského Lokomotivu protestovali proti tomu, aby Anži hrál na jejich hřišti zápas předkola Evropské ligy.

Ano, předsudky vůči nám existují. Jak mezi fanoušky, tak i v normálním životě. Právě všednodenní konflikty, ke kterým dochází, se přemístily na stadion. Fotbal je jako zrcadlo, které odráží, co se v Rusku děje.

Máme různé vztahy s fanouškovskými skupinami z Ruska. S některými máme konstruktivní vztahy, s jinými máme neutrální vztahy a s určitou částí, která projevuje extrémně pravicové a šovinistické postoje, máme problematické vztahy.
Nechtěl bych ale zobecňovat. Zenitu fandí různí lidé. Na tribunách jsou vychovaní a disciplinovaní lidé i primitivové. Jsem proti tomu, aby kvůli hrstce takových lidí dostali fanoušci Zenitu nebo Lokomotivu nelichotivou nálepku.

Vrbova bilance v ruské lize:

13 zápasů (4-5-4)
Body: 17
Skóre 10:13
9. příčka tabulky
Na poháry ztrácí Anži 5 bodů
Nejvyšší výhra: 3:0 (Tomsk)
Nejhorší prohra: 0:4 (Lokomotiv M.)
Nejčastější výsledek: 0:0 (4x)

V poháru Anži vyřadilo Saransk (2:1) a senzačně Zenit Petrohrad (4:0)


Za dva roky se v Rusku uskuteční mistrovství světa ve fotbale. Těšíte se? Co si od něho slibujete?

Od mistrovství světa si slibuji to nejlepší. Divoká divize bud ráda součástí tohoto svátku. Plánujeme navštívit zápasy v Moskvě a Soči.

Rusko už dříve ukázalo celému světu, že může organizovat perfektní a hezké sportovní akce. Stačí vzpomenout třeba olympiádu v Soči. Teď konečně do Ruska přijde svátek fotbalu. Mistrovství zároveň dá dodatečný impulz rozvoji fotbalu v Rusku. A to je dobrá zpráva. Přál bych si také, aby se zahraničním fanouškům mistrovství a v samotném Rusku líbilo.

Ruskému fotbalovému nároďáku se poslední dobou příliš nedaří.  Co myslíte, jak se mu bude hrát doma na šampionátu?

Velké naděje, že ruský národní tým bude dobře hrát, si nedělám. Nezbude nic jiného než věřit, že něco dobrého předvedou alespoň ve skupinové fázi mistrovství.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy