Vrba je dobrý kouč, zavedl v týmu pořádek, chválí českého trenéra šéf fanoušků Machačkaly

Jiří Just Jiří Just
9. 11. 2016 13:03
Na stadionu v srdci ruského Severního Kavkazu se zvedá žlutá vlna. Nad hlavami fanoušků vlají vlajky s horským orlem. Nedaleko šumí Kaspické moře. Divoká divize je na ruské scéně fotbalových fanoušků rarita. Skupina ze severokavkazského Dagestánu podporující tamní klub Anži Machačkala, působí v prostředí klonící se tradičně k pravicovému extremismu. Fotbal je u nás na prvním místě, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ramzan Gazijev, šéf Divoké divize.
Fanoušci Divoké divize v domácím sektoru
Fanoušci Divoké divize v domácím sektoru | Foto: Divoká divize Anži Machačkala

Můžete nejdříve představit Divokou divizi. Kdy vznikla a proč jste zvolili takový název?

Divoká divize původně vznikla v roce 1998, v současné podobě funguje od roku 2008. Náš název se odkazuje na carský jízdní pluk z první světové války, kterému velel bratr posledního ruského cara Michail II. Alexandrovič. Tomuto pluku se přezdívalo Divoká divize. V něm sloužili zástupci kavkazských národů: Dagestánci, Čečenci, Kabardinci nebo Inguši. Pluk se proslavil hrdinskými činy na počest naší země. Proto jsme zvolili tento název.

Vaše organizace se považuje za co? Za fandy nebo ultras?

My jsme fotbaloví fanoušci. Jsme klubem fanoušků Anži Machačkala. Mezi námi jsou různí lidé. Obyčejní fandové, ale také kluci, kteří se považují za ultras. Je dobře, když se lidé navzájem doplňují. Nejdůležitější je, aby jejich úsilím byla podpora fotbalového klubu Anži.

Co pro kluky ze Severního Kavkazu znamená fotbal? Ve vašem regionu je mnohem populárnější zápasení…

S tím nesouhlasím. Fotbal je, podle mého názoru, u nás na prvním místě. Díky fotbalovému klubu Anži zažívá Dagestán fotbalový boom. Objevilo se velké množství fotbalových hřišť nejen v Machačkale, ale také v dalších místech po celé republice. Hřiště jsou od rána do noci plná. Objevilo se mnoho soukromých fotbalových akademií. Pokud bychom to tak spočítali, tak lidí hrajících fotbal není méně než těch, kteří zápasí.

Vrba? Zavedl pořádek v obraně

Jak hodnotíte aktuální hru Anži Machačkala? Pomohl týmu příchod trenéra z Česka?

Český trenér ukáznil hru. Líbí se mi, jak teď tým hraje. Někdy fotbalisté podávají slabší výkon, několik dobrých hráčů nehraje příliš ukázkově. Myslím si ale, že trenér ví, co s tím dělat.

Jak hodnotíte Pavla Vrbu jako trenéra? Jaký dojem na vás dělá?

S Vrbou se osobně neznám. Ale soudě podle hry a výsledků na mě dělá dojem člověka na svém místě. Zlepšil hru v obraně a zavedl pořádek. Takže zatím jsme s ním spokojeni.

Co od Vrby očekáváte? Dokáže Anži vystřelit do nejvyšších míst tabulky?

Už teď jsme blízko nejvyšších míst ligové tabulky. Myslím si, že potřebuje posily, aby měl širší možnosti v taktické hře.

Sledujete český fotbal? Znáte nějaké české kluby nebo hráče?

Českou ligu nesleduji, u nás nedávají zápasy českých klubů. Ale znám, samozřejmě, pražskou Spartu. Z českých fotbalistů znám jen ty, kteří hráli na mistrovstvích: Pavla Nedvěda, Tomáše Rosického, Jana Kollera nebo Pavla Poborského. Myslím si, že český národní tým vždy hrál zajímavý fotbal.

Předsudky pro Kavkazanům existují

Existuje na Severním Kavkaze nějaké zvláštní soupeření? Máte nějaké severokavkazské derby?

Mezi severokavkazskými kluby panuje normální soupeření. Neřekl bych, že panují nějaké velké vášně. Naopak, zápasy se odehrávají v přátelské atmosféře. Fanoušci se navzájem zdraví "salam alejkum“ a "wa alejkum salam“. Tribuny společně křičí "Kavkaz do toho“. Přátelíme se spolu i mimo stadion. Naše vztahy potvrzuje známé heslo, že sport spojuje.

Takhle fanoušci Anži vítali Pavla Vrbu
Takhle fanoušci Anži vítali Pavla Vrbu | Foto: Divoká divize Anži Machačkala

Ruská fanouškovská scéna je známá svými předsudky. Jak vás vnímají ostatní fandovské organizace? Pokud vím, tak mezi vámi a fanoušky Zenitu Petrohrad vznikl konflikt kvůli tomu, že během zápasu v Machačkale vyvěsili vlajku s nacistickou symbolikou. Před pár lety zase fanoušci moskevského Lokomotivu protestovali proti tomu, aby Anži hrál na jejich hřišti zápas předkola Evropské ligy.

Ano, předsudky vůči nám existují. Jak mezi fanoušky, tak i v normálním životě. Právě všednodenní konflikty, ke kterým dochází, se přemístily na stadion. Fotbal je jako zrcadlo, které odráží, co se v Rusku děje.

Máme různé vztahy s fanouškovskými skupinami z Ruska. S některými máme konstruktivní vztahy, s jinými máme neutrální vztahy a s určitou částí, která projevuje extrémně pravicové a šovinistické postoje, máme problematické vztahy.
Nechtěl bych ale zobecňovat. Zenitu fandí různí lidé. Na tribunách jsou vychovaní a disciplinovaní lidé i primitivové. Jsem proti tomu, aby kvůli hrstce takových lidí dostali fanoušci Zenitu nebo Lokomotivu nelichotivou nálepku.

Vrbova bilance v ruské lize:

13 zápasů (4-5-4)
Body: 17
Skóre 10:13
9. příčka tabulky
Na poháry ztrácí Anži 5 bodů
Nejvyšší výhra: 3:0 (Tomsk)
Nejhorší prohra: 0:4 (Lokomotiv M.)
Nejčastější výsledek: 0:0 (4x)

V poháru Anži vyřadilo Saransk (2:1) a senzačně Zenit Petrohrad (4:0)


Za dva roky se v Rusku uskuteční mistrovství světa ve fotbale. Těšíte se? Co si od něho slibujete?

Od mistrovství světa si slibuji to nejlepší. Divoká divize bud ráda součástí tohoto svátku. Plánujeme navštívit zápasy v Moskvě a Soči.

Rusko už dříve ukázalo celému světu, že může organizovat perfektní a hezké sportovní akce. Stačí vzpomenout třeba olympiádu v Soči. Teď konečně do Ruska přijde svátek fotbalu. Mistrovství zároveň dá dodatečný impulz rozvoji fotbalu v Rusku. A to je dobrá zpráva. Přál bych si také, aby se zahraničním fanouškům mistrovství a v samotném Rusku líbilo.

Ruskému fotbalovému nároďáku se poslední dobou příliš nedaří.  Co myslíte, jak se mu bude hrát doma na šampionátu?

Velké naděje, že ruský národní tým bude dobře hrát, si nedělám. Nezbude nic jiného než věřit, že něco dobrého předvedou alespoň ve skupinové fázi mistrovství.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 1 hodinou

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy