Začínat v poháru doma = smrt Vrbova týmu. Je čas na změnu

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 7. 2013 5:00
Třikrát v éře Pavla Vrby začínali Plzeňští své pohárové dvojboje domácím zápasem. A vždycky vypadli. Duely se Sarajevem to mají změnit
Pavel Horváth chce hrát zase Ligu mistrů. První překážkou na cestě k ní je Željezničar Sarajevo
Pavel Horváth chce hrát zase Ligu mistrů. První překážkou na cestě k ní je Željezničar Sarajevo | Foto: CPA

Plzeň - Každá série jednou skončí. A tuhle tedy fotbalisté Viktorie Plzeň utnout prostě musí. Jinak bude tuze zle a velmi truchlivo.

Oč jde? Vězte, že v éře trenéra Pavla Vrby nastoupili viktoriáni v evropských pohárech dosud celkem k 10 vyřazovacím dvojzápasům.

Sedmkrát v nich začínali na hřišti soupeře - a sedmkrát postoupili.

Třikrát začínali doma - a pokaždé vypadli. S Besiktasem, Schalke a Fenerbahce.

Teď přichází na řadu souboj jedenáctý, 2. předkolo letošní Ligy mistrů. A Plzeň začíná doma. Naštěstí pro ni s papírově mnohem hratelnějším protivníkem, než byly zmiňované kluby z Turecka a Německa.

V Doosan Areně se dnes od 17:30 představí bosenský šampion Željezničar Sarajevo. A kdy jindy by tedy Plzeňáci měli zlomit své prokletí s domácími pohárovými starty, když ne teď?

Výhoda? Uhrin a Škorpil se neshodnou

"Vůbec se nesmíme upínat na to, že je špatné začínat doma. Doufám, že přijde plný stadion, my budeme chtít předvést co nejlepší výkon a udělat si dobrý výsledek do odvety," nechal se v té věci slyšet David Limberský.

Je plzeňská statistika, ostře rozdělující úspěch a neúspěch podle toho, kde pohárový dvojzápas začal, náhodná, nebo se za ní něco skrývá? Názory expertů se liší.

"Zejména při plzeňském naturelu, kterému je vlastní ofenzivní hra, je pro ně výhodnější začínat venku. Když soupeř přeci jen víc otevírá obranu a je v ní při dobře sehraných protiútocích zranitelnější," míní Dušan Uhrin, kouč vicemistrů Evropy 1996. Jedním dechem ale dodává, že plzeňské výpadky s Besiktasem, Schalke a Fenerbahce měly v první řadě společného jmenovatele ve vysoké kvalitě soupeře.

Zdeněk Psotka, před časem trenér, nyní sportovní manažer Olomouce, souhlasí tak napůl. "Ta statistika asi odráží hlavně psychologický moment, kdy hráči vnímají model s odvetou doma jako výhodu." Připouští, že způsob plzeňské hry se do té bilance mohl odrazit v době, kdy evropští soupeři ještě Viktorii tolik neznali, její ofenzivou se ve svém domácím prostředí snad mohli nechat zaskočit Trondheim či Kodaň v předloňské kvalifikaci Ligy mistrů. "Ale teď už mají Plzeň všichni přečtenou, tohle už jí nedovolí," míní Psotka.

Jako by přitom trochu pozapomněl na jarní zápasy s Neapolí. Italský tým pod Vesuvem útočil jak zběsilý, ale góly dávali z rychlé přechodové fáze viktoriáni. Vyhráli tam 3:0 a doma pak dokončili potupu Cavaniho týmu další výhrou 2:0.

"Zato teď, když začínají doma, hrozí jim, že to Sarajevo zabetonuje a třeba bude mít Viktoria problém získat nějaké výraznější vítězství, které by jí dalo do odvety klid," naznačuje rozdíl Dušan Uhrin.

Další trenér-veterán Ladislav Škorpil ale podobné úvahy o důležitosti sledu zápasů šmahem odmítá. "Význam něčeho takového je minimální. Jde o to, že vždycky na sebe narazí dvě kvality a na trávníku se rozhodne, která je vyšší. Jedinou výhodu má odveta doma v tom, že v případě prodloužení hrajete těch 30 minut před svými diváky, jinak nic."

Bookmakeři plzeňskému snu nevěří

Ať už tak či tak, Plzeň svoji černou bilanci s domácími pohárovými rozehrami prostě musí ukončit, jinak by sen o druhém postupu do Ligy mistrů skončil mnohem dřív, než jsou viktoriáni vůbec ochotni připustit.

Ekonomický přínos pouhého startu v Lize mistrů se dá v této sezoně vyčíslit na 190 milionů. Když v ní Horváth a spol. uhrají i nějaké body a k tomu přijdou další peníze, třeba za vstupné či podíl na marketingových právech, není pak už takový problém dostat se třeba ke 300 milionům, na něž Viktoria dosáhla před dvěma lety.

Ale to je všechno ještě moc daleko. "Všichni zase chceme hrát podobné zápasy jako tenkrát s Barcelonou. Ale teď na ně myslet nesmíme. V hlavě teď musíme mít jen zápasy se Željezničarem, nic jiného," nabádá ke koncentraci kapitán Pavel Horváth.

Kdyby se povedlo "rodný klub" Edina Džeka opravdu odstavit z cesty, musela by se Viktoria dostat ještě přes dva další soupeře, aby se na konci srpna mohla radovat z toho, že papírek s jejím jménem budou tahat z míčku, který se proletěl osudím při losování Ligy mistrů.

Mimochodem: čeští bookmakeři naplnění plzeňského cíle příliš nevěří. Jejich kurzy přitom Viktorii favorizují až do postupu do finálního kola kvalifikace, tzv. play off. Jenže tam se podle nich karta obrací. Výpadek v něm má u Tipsportu kurz 1,5:1, postup z něj 2,1:1, což odkazuje na očekávanou menší pravděpodobnost takového výsledku.

Důvod? Nejspíš ten, že Viktoria v této fázi soutěže patrně nebude při losování nasazeným týmem. Záleží ale ještě na tom, které kluby se v tomhle rozhodujícím předkole opravdu sejdou.

Chybí Bakoš. Šance pro Wágnera?

Úspěchu v evropské soutěži podřizuje Plzeň všechno, fakt, že nepodceňuje ani Željezničar, nastínila sestava trenéra Vrby, která v pátek vyběhla v Superpoháru s Jabloncem (2:3). Řada opor v tom zápase úplně scházela nebo jen střídala. Milion za tuhle výhru Viktoria s klidem v duši obětovala většímu cíli, přinejmenším dvousetkrát lépe honorovanému...

Proti Željezničaru přesto bude scházet Bakoš, jemuž se obnovilo zranění kotníku, a pravděpodobně také Ďuriš s bolavým žebrem. Otazník se tak rýsuje na hrotu, kde může nastoupit buď gólově zaseklý Tecl, anebo Wágner, jenž se dvěma uznanými a jedním neuznaným zásahem blýsknul právě v Superpoháru.

Očekávaná sestava tedy vypadá následovně: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Rajtoral, Kolář, Petržela (Kovařík) - Wágner (Tecl).

Duel řídí Španěl Muňiz, začíná se už v 17.30 a utkání pochopitelně přiblíží  v online reportáži i deník Aktuálně.cz

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy