"Zabil jsem člověka". Legendární brankář Liverpoolu přiznal, že se dodnes budí hrůzou

Rudolf Černík
24. 9. 2018 20:43
Bruce Grobbelaar slavil s Reds šest titulů v anglické lize, stále ho však pronásledují vzpomínky na válečná zvěrstva i bruselskou tragédii.
fotbal, Bruce Grobbelaar v dobách největší slávy
fotbal, Bruce Grobbelaar v dobách největší slávy | Foto: Instagram

Liverpool/Praha - S FC Liverpool získal šest titulů v Anglii i spoustu dalších trofejí, duši slavného brankáře Bruce Grobbelaara však celou dobu mučily vzpomínky na zvěrstva, která zažil při občanské válce v Rhodésii (dnešní Zimbabwe) a na nichž se také podílel.

Grobbelaar v 70. letech minulého století bojoval v provládních jednotkách armády a byl nucen zabíjet guerillové bojovníky. "Jakmile to uděláte, už nikdy nejste tím samým člověkem. Musíte s tím žít až do konce života," uvedl v rozhovoru pro BBC.

Do armády byl odveden na jedenáct měsíců a hned byl poslán přímo do ohniska bojů. Jeho úkolem bylo především vystopovat nepřítele. Kolem Grobbelaara umírali jeho přátelé, ale přiznává, že i z jeho rukou přišla smrt. 

"Vzpomínky aspoň trochu vybledly, ale někdy jsem zpátky v Africe u mých kamarádů a oni o tom občas rádi mluví. Já ne," líčil Grobbelaar. "Pokaždé mě pak v následujících dvou třech týdnech polévá studený pot a budím se zase s těmi strašnými pocity," přiznal.

Grobbelaar tvrdí, že to byl fotbal, co mu pomohlo zapomenout na prožité hrůzy, když jeho služba v armádě skončila. "Po těch letech musím říct, že jsem šťastný, že jsem nespadl do depresí. Byl to fotbal, co mi zachránilo život," svěřil se nyní šedesátiletý muž.

Krátce po ukončení konfliktu získal Grobbelaar angažmá v kanadském Vancouveru, o dva roky později se stal hráčem Liverpoolu. Následovaly tři mistrovské tituly, tři triumfy v Anglickém poháru a v roce 1984 také zisk Poháru mistrů evropských zemí, tedy předchůdce dnešní Ligy mistrů.

O rok později byl však také u tragédie na bruselském Heysel Stadium, kdy před finále PMEZ s Juventusem Turín zemřelo v hledišti 39 fanoušků. "Nikdo z hráčů nechtěl jít ven a hrát. Ale funkcionáři UEFA nás požádali, ať nastoupíme. Báli se, že by se násilí ještě vystupňovalo, kdyby se nehrálo," vzpomínala bývalá gólmanská jednička Liverpoolu, která na Anfield Road strávila třináct let, na jedno z největších neštěstí v historii fotbalu.

"Pamatuju si, jak spousta lidí chodila a prosila nás o ručníky a vodu, aby se mohli pokusit zachránit zraněné. Pamatuju si, jak jsem vyšel na trávník a sebral dva nože, které někdo z fanoušků Juventusu hodil na trávník." 

Grobbelaarovy fotbalové úspěchy nakonec zastínila aféra, při níž byl v roce 1994 obviněn, že za peníze ovlivňoval výsledky. I když byl u soudu z nařčení očištěn, podezření zhatilo jeho další kariéru.

"Od začátku do konce to trvalo šest let. Přestoupil jsem do Southamptonu, a když kauza vypukla, šestkrát se mě v klubu ptali, jestli jsem to udělal, a já pokaždé řekl, že ne. V sezoně 1994/95 jsem odchytal osmdesát procent utkání a skončili jsme desátí. V dalším ročníku jsem nastoupil jen k šesti posledním zápasům, když potřebovali, abych jim pomohl k záchraně. A i když jsem ještě smlouvu i na další rok, řekli mi, že musím odejít," popsal Grobbelaar, jak skončila jeho vrcholná kariéra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

V budoucí chilské vládě usedne většina žen, poprvé obsadí i resort obrany či vnitra

Budoucí chilský prezident Gabriel Boric, který se ujme úřadu v březnu, v pátek představil svou vládu. Většinu v ní budou mít ženy, které obsadí 14 z 24 křesel. Žena poprvé bude řídit ministerstvo vnitra a v čele ministerstva obrany stane vnučka bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, kterého v roce 1973 svrhl armádní puč vedený generálem Augustem Pinochotem. Kabinet nového prezidenta je poměrně mlády a různorodý, uvedla agentura AFP.

Boric, kterému bude v únoru 36 let, avizoval, že plánuje velké reformy. Do nové vlády jmenoval řadu lidí, kteří se podobně jako on angažovali v protestech a hnutí za sociální spravedlnost. Mluvčí vlády se například stane bývalá vůdkyně studentského hnutí a komunistická zákonodárkyně Camilla Vallejová. Bývalá šéfka lékařské komory Izkia Sichesová se stane ministryní vnitra a rezort zahraničí obsadí právnička se zaměřením na lidská práva Antonia Urrejolaová. Ministerstvo obrany bude řídit vnučka bývalého prezidenta Allendeho Maya Fernándezová.

"Tato vláda má za úkol položit základy velkých reforem," uvedl ve svém proslovu Boric, kterého část politologů označuje za krajně levicového politika. Během předvolební kampaně slíbil například reformy ve zdravotnictví, školství či v penzijním systému a posílení role státu v těchto oblastech. Boric tak vychází vstříc požadavkům, které v posledních letech vznesly časté protesty v chilských ulicích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy