Rosický na Euru? Moji podmínku splnil, říká Vrba. Může působit i jako žolík

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 5. 2016 13:30
Pavel Vrba vykonal inspekční cestu do Anglie. Reprezentační trenér se jel podívat na Tomáše Rosického a Jiřího Skaláka.
Tomáš Rosický sice po zranění hrává jen za juniorku Arsenalu, ale reprezentační kouč je spokojen s tím, jak se dává dohromady
Tomáš Rosický sice po zranění hrává jen za juniorku Arsenalu, ale reprezentační kouč je spokojen s tím, jak se dává dohromady | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Vydal se do Anglie, zrovna když se tahle země fotbalu zaslíbená opájela zázrakem. Pavel Vrba si za kanálem La Manche užil dny, kdy historický titul slavil Leicester City.

"Je to zázrak, který se asi jen tak nebude opakovat. Ale ta atmosféra s tím spojená byla opravdu nádherná. V televizi třeba přenášeli zasedání parlamentu, kde seděl poslanec s šálou Leicesteru kolem krku," usmívá se český reprezentační kouč, když si vybavuje čerstvé zážitky.

Podstatné ale pro něj bylo setkat se s Tomášem Rosickým a Jiřím Skalákem. A vidět je v akci.

"Všichni víme, že Tomáše Rosického provázely zdravotní problémy. Teď se ale cítí v pořádku, odehrál už třetí utkání v dresu juniorky Arsenalu, tentokrát dokonce celé, říkal mi, že se cítí dobře a v pořádku, to je pro mě důležité," říká Pavel Vrba.

Ten viděl úterní utkání juniorek, ve které ta londýnská zdolala tým Blackburnu 2:1. "Samozřejmě že ta soutěž má trochu jinou úroveň než Premier League, ale Tomáš v tom utkání každopádně vynikal. Působil dojmem, že je zcela fit, a to je pro mě podstatné," říká Vrba.

Když ho novináři požádali, aby tedy popsal Rosického pozici v jeho nominačních úvahách směrem k Euru, Vrba odvětil: "Je mezi 35 jmény seznamu, který nosím v hlavě."

Seznam se postupně bude zužovat, nominaci na Euro a na soustředění českého týmu v Rakousku hodlá Vrba oznámit 19. května. Do Francie - a patrně i na kemp do Rakouska - pojede 23 fotbalistů.

Zápasová zátěž nechybí, byť v juniorce

"Moje podmínka směrem k Tomášovi spočívala v tom, že jsem chtěl, aby v závěru sezony, po návratu z marodky, odehrál alespoň čtyři pět utkání. A to se daří. Samozřejmě bych byl raději, kdyby hrál za první tým Arsenalu, ale to je samozřejmě složité," podotýká Vrba.

Nevylučuje ani variantu, že by Rosický na Euru nemusel táhnout celou zátěž. "Může být k dispozici na určité fáze utkání. Je to natolik zkušený hráč, že by se s tím jistě uměl vyrovnat," říká Vrba.

Toho potěšila i vzrůstající forma Jiřího Skaláka, v pondělí ho v dresu Brightonu viděl v utkání s Derby County (1:1). O víkendu hraje Brighton v posledním kole Championship v Middlesbroughu. Pokud vyhraje, získá přímý postup do Premier League. Jinak by ho čekala kvalifikace, která se může protáhnout teoreticky až do 28. května. Což by podle Vrby nebylo na závadu.

"Jirka Skalák neměl v Brightonu po zimním přestupu úplně optimální vstup, ale je na každém jednotlivém hráči, jak to zvládne. V posledních utkáních už se rozstřílel, byl hodně aktivní, věřím, že si tu formu přenese i do dalších týdnů," usmívá se Vrba i s myšlenkou na červnový turnaj Euro ve Francii.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy