Praha - Takovou kvalifikační skupinu už generace kolem Petra Čecha či Milana Baroše těžko zažije. Chtělo by se dodat takovou lehkou skupinu, jenže to by nesměla národnímu týmu patřit čtvrtá příčka ze šesti.
Opravdu tristní bilance po šesti utkáních - vždyť české reprezentaci se povedlo porazit jen Slovinsko (s notnou dávkou štěstí) a San Marino, proti němuž se rozstřílela (rozuměj: dala tři góly).
Středeční krach proti Slovensku, s nímž fotbalisté prohráli na Letné 1:2, naplno ukázal, že tady opravdu není něco v pořádku.
Čtěte dále: Slováci srazili Čechy na kolena. MS je v nedohlednu
Ať se na fanoušky nebo novináře Petr Rada nezlobí, ale je to stoprocentně jeho osoba, která zapříčinila pád České republiky z fotbalového výsluní do jakéhosi bahna, kde se potácí a možná se do něj i potápí.
Podívejme se, kde vlastně kouč udělal chybu.
1) Boj o místo reprezentačního trenéra
Musíme jít skoro tři roky zpět. Po mistrovství světa v Německu skončil na lavičce národního týmu zkušený Miroslav Beránek, jenž byl asistentem Karla Brücknera.
Tehdy ho nahradil právě Rada a nakonec se dočkal i místa hlavního trenéra.
Po loňském evropském šampionátu se na výkonném výboru Českomoravského fotbalového svazu roztrhl pytel s možnými nástupci, ale boj mezi "finalisty" Radou a Chovancem by se dal charakterizovat jako boj slepého s hluchým.
Čtěte více: Zvrat: Fotbalovou reprezentaci bude trénovat Rada
Už tehdy se vedly spory o tom, jaké jsou vlastně kvality muže, jenž nikdy nebyl pod pořádným tlakem. Ono vést Jablonec nebo Teplice je přece jen něco jiného, než vést fotbalisty, kteří hrají v Chelsea či AC Milán.
Rada si asi myslel, že takové hvězdy kouče nepotřebují. Velký omyl.
2) Začátek konce. Pěkných 2:2 ve Wembley
Premiéra padesátiletého trenéra u národního týmu se datuje do srpna roku 2008.
Šlo o první zápas po krachu na Euru, kde čeští fotbalisté přišli o postup do čtvrtfinále v posledních minutách zápasu s Tureckem. Všichni se obávali, co to s týmem udělá. Navíc se hrálo ve Wembley, na slavném stánku anglické reprezentace.
Ovšem výsledek z britských ostrovů potěšil fanoušky stejně jako předvedená hra. Češi sahali po vítězství, nakonec se silným výběrem v čele s Davidem Beckhamem uhrál remízu 2:2.
A trefil se i Milan Baroš! Kritické hlasy byly po tomto úspěchu samozřejmě umlčeny, i když se tam našel stín pochybností.
Čtěte dále: Příprava s nádechem senzace: Češi trápili Angličany
3) Usnuli na vavřínech, nebo malá krize?
Bezpochyby tím stínem byla důvěra Rady ve hráče, kteří se zrovna nepotkávali s formou. Jak typické pro jeho předchůdce Brücknera. Prostě fotbalisté jako Baroš, Rozehnal nebo Plašil, to jsou stabilní kameny českého týmu, i když se jim nedaří.
Když přišel duel v Severním Irsku, museli si fanoušci poprvé výrazněji promnout oči. A říkali si: Zdá se mi to, nebo tým opravdu hraje nakopávané míče do vápna na Kollera, který v tu dobu je tisíce kilometrů daleko?
V Belfastu byly mizerné podmínky na fotbal, ostrý vítr asi odfoukl formu kamsi do neznáma. Jestli to tedy byla v Londýně forma, dost možná šlo jen o "pobrücknerovský" dozvuk...
Čtěte dále: Češi odstartovali remízou. V Belfastu gól nepadl
Těžko říct, jestli si Rada a fotbalisté mysleli, že to půjde samo. Nebo snad přišla malá krize? Každopádně o měsíc později vyučovali český tým Poláci. Bylo to pomalé, bylo to špatné - nejen dopředu, ale i dozadu.
4) A přišlo tápání v hodně hluboké tmě
A tady se asi všechno zlomilo. I když pak národní tým zdolal Slovinsko díky brance Libora Sionka a uspěl i na "horké" půdě San Marina, měl problémy. Hráči se hledali a trenér místo vysvětlení jen pískal a pískal.
Čtěte také: Napřed trápení, pak povinná výhra. Češi jsou už druzí
Stalo se tak, že na něj začali pískat sami fanoušci.
Vždyť na jeho nejrůznější výmluvy typu "V Evropě už není slabého soupeře" nebyl nikdo v republice zvyklý. A pozor, to se hrálo na půdě afrického Maroka. Další bezbranková remíza měla varovat, ale kouč to přešel absencí špílmachra.
Dobře. Není snadné nahradit Tomáše Rosického, to ví každý. Ale bídu v záložní řadě omlouvat pouze jeho nepřítomností, to je na pováženou. Rada točil se složením zálohy, až možná sami fotbalisté ani nevěděli, s kým hrají.
5) Probudí se sám, nebo bude probuzen?
Je to přehnané? Snad. Ale ukazuje to bezradnost jednoho neúspěšného kouče.
Naplno se to projevilo při posledních duelech ve Slovinsku a proti Slovensku, které si nikdo nechce připomínat.
Čtěte více: Bída ve Slovinsku. Bezkrevní Češi uhráli jen remízu
Ale těžko říct, zda útoky fanoušků mohou trenéra probudit. Třeba odstoupí sám. Jinak by měl zasednout výkonný výbor ČMFS a udělat konečně změnu. V jakémkoliv klubu by se už kouč dávno změnil a ve Spartě možná dvakrát.
A proč vlastně současný tým už nezažije takovou skupinu jako teď? To je prosté, těžko ho příště najdete v prvním koši mezi těmi nejlepšími evropskými celky. Současná mizérie tak bude mít vliv i na boj o další šampionáty.
Nyní ujel první vlak. Jeho konečnou stanicí byla Jižní Afrika. Škoda.