Češi odstartovali remízou. V Belfastu gól nepadl

10. 9. 2008 22:42
Severní Irsko - Česká republika 0:0
Čeští fotbalisté vybojovali v úvodním zápase kvalifikace o MS v Severním Irsku bod. | Foto: Reuters

Belfast - Čeští fotbalisté vstoupili do kvalifikace o mistrovství světa remízou 0:0 v Severním Irsku. Po vydařeném prvním poločase už další šance nepřišly, a když největší příležitost domácích zlikvidoval skvěle Petr Čech, zápas skončil bez branek.

Ve svém prvním soutěžním zápase poslal trenér Karel Rada na hřiště sestavu v rozestavení 4-1-4-1, ve které se na hrotu pohyboval osamocený Milan Baroš.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Ten byl ale od začátku mohutně podporovaný pětičlennou zálohou a úvod zápasu tak patřil především českému výběru.

Hned po šesti minutách se Jankulovski postavil k volnému přímému kopu z pravé strany a jeho dlouhý centr nakonec musel vyboxovávat brankář Taylor na roh.

Nadšená fanynka českých fotbalistů krátce před vyrovnávacím gólem Anglie.
Nadšená fanynka českých fotbalistů krátce před vyrovnávacím gólem Anglie. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
Češi začínají boj o MS 2010. Jde o body i sebevědomí
Rada se má čeho bát: Zvládnou Češi start bojů o MS?

Vzápětí znovu Jankulovski výborně vystihl nepřesnou rozehrávku Craigana na půlicí čáře a hnal se dopředu.

Jeho centr do rozhozené obrany odvrátili Irové na rohový kop. Z něho Radoslav Kováč v dobré pozici mířil hlavou jen těsně nad odkrytý roh Taylorovy branky.

Vážnější hrozba z české snahy nevzešla

Dlouhý výhoz Petra Čecha se stal na větrném Windsor Parku nečekaným vysunutím Milana Baroše, ale na deštěm zkrápěném trávníku se míč nakonec dostal až za koncovou čáru.

V devatenácté minutě poslal Šírl přesný pas na Sionka, ten si obešel obránce a zpoza vápna zkusil vystřelit, přestože ve vápně číhal v dobré pozici Milan Baroš. Domácí gólman nepříliš vydařenou ránu jistil u levé tyče.

Aktivně hrající Jankulovski se snažil posouvat českou hru rychle dopředu, o zrychlení se pokoušel dalekonosnými výkopy na rozběhnutého Baroše i Petr Čech. K žádné další vážnější šanci ale česká snaha dlouho nevedla.

Naopak po půl hodině hry nebezpečně zahrozili hráči Severního Irska. Gillespie s Healym si dvakrát vyměnili hlavou míč přes celé malé vápno a Gillespieho střelu musel včas před brankou uklidit do bezpečí Rozehnal.

Baroš hlavou netrefil

V obraně se Češi snažili pouze neodkopávat získané míče, ale na rozbahněném trávníku se jim technický přechod do útoku příliš nedařil.

Dobře myšlené vysunutí Milana Baroše navíc dvakrát zhatil přesně sehraný ofsajd sytém domácích, Kováčův odvážný pokus z velké dálky skončil hodně vedle Čechovy branky.

Petr Rada se řádně zapotil hlavně ve druhém poločase.
Petr Rada se řádně zapotil hlavně ve druhém poločase. | Foto: Reuters

Ke konci druhého poločasu Polák svým důrazem několikrát dobře vybojoval míč, po jeho tvrdém zákroku na Clingona ale přibrzdil slibnou akci Šírl.

V obrovské šanci pak v samém závěru neuspěl Milan Baroš. Radoslav Kováč vyslal krásný pas na Grygeru, který se prosmýkl až do vápna a hledal na bližší tyči český hrot.

Baroš se v těžkém souboji s obráncem opřel hlavou do míče, ale jeho pokus zamířil jen těsně vedle levé tyče.

Radův výběr podržel gólman Čech

Začátek druhého poločasu mohl český tým hodně bolet. Poláka přeskočil v obraně Evans a vyslal za obranu úplně volného Feeneyho.

Šanci severoirského útočníka musel rychlým vyběhnutím řešit Petr Čech, jehož skvělý zákrok zachránil bezbrankový stav.

Češi se postupně začali více zatahovat do obrany a domácí se častěji dostávali k útočení. Jenže podobně jako jejich soupeři náznaky šancí kazili nepřesnými přihrávkami.

Češi nakonec mohli být rádi za bezbrankovou remízu.
Češi nakonec mohli být rádi za bezbrankovou remízu. | Foto: Reuters

Výjimku tvořil v 78. minutě nebezpečný centr, který se snažil usměrnit do sítě Paterson, ale naštěstí pro českého brankáře hlavou míč stačil jen líznout.

Slepička nepomohl

Dvanáct minut před koncem pak poslal Petr Rada na hřiště Miroslava Slepičku, který měl oživit český útok místo nyní už mezi obránce spíše utopeného Milana Baroše.

Jenže sparťanský debutant v národním dresu se žádné přesnější přihrávky od svých spoluhráčů nedočkal a pro severoirskou branku příliš nebezpečí neznamenal.

Maik Taylor nemusel zasahovat ani dvě minuty před koncem po akci Šírla, který po Polákově pasu nedokázal přesně odcentrovat.

Z důležitého vstupu do kvalifikačních bojů si tak nakonec Češi vezou z Belfastu jeden bod za bezbrankovou remízu. Ten jim zatím stačí na čtvrté místo v tabulce 3. skupiny.

Před nimi jsou Slováci, kteří překvapivě podlehli ve Slovinsku 1:2. Až pátí jsou dnešní soupeři výběru Petra Rady, kteří předchozí zápas prohráli. Skupinu vedou Poláci, kteří zvítězili v San Marinu 2:0.