Nedvěd už není viceprezidentem Juventusu. Vedení zlomilo vaz podezřelé účetnictví

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2022 10:36
V Juventusu skončilo kvůli podezření z falšování účetnictví kompletní představenstvo včetně viceprezidenta Pavla Nedvěda. Pro italský fotbal to je událost roku, turínský velkoklub je historicky nejúspěšnějším týmem se 36 tituly, devět v řadě jich vyhrál od roku 2012 do 2020. Zároveň si udržuje silné postavení v zákulisí a přes letošní výkonnostní propad repezentuje zemi pravidelně v Lize mistrů.
Pavel Nedvěd
Pavel Nedvěd | Foto: Reuters

K čistce v italském týmu došlo v pondělí večer, kdy celá správní rada rezignovala. Klub si tak bude muset hledat kompletně nové vedení. Klíčové osobnosti jako prezident Andrea Agnelli, "Starou dámu" přes 12 let, viceprezident Pavel Nedvěd a výkonný ředitel Maurizio Arrivabene se vzdali svých funkcí na mimořádném zasedání správní rady.

"Je to konec jedné éry," glosoval na sociálních sítích nečekanou událost italský sportovní novinář Fabrizio Romano, který je jedním z nejrespektovanějších fotbalových expertů v zemi. Prestižní deník Gazzetta dello Sport označil událost za zemětřesení.

Juventus zprávu o odstoupení svých šéfů potvrdil. "Vzhledem ke svému postavení, důležitosti právních otázek a nevyřízených účetních technikálií členové představenstva usoudili, že doporučí zvolit k řešení těchto problémů nové vedení. Juventus bude i nadále spolupracovat s dozorovými a dalšími orgány," stojí v oficiálním prohlášení klubu.

Novým předsedou Juventusu Turín bude Gianluca Ferrero. O jeho nominaci do vedení klubu informovala holdingová společnost Exor rodiny Agnelliových, která Juventus ovládá. Novým výkonným ředitelem místo Maurizia Arrivabeneho se stane Maurizio Scanavino. Kompletní seznam kandidátů do nového představenstva chtějí zástupci holdingu oznámit do poloviny prosince. Valná hromada klubu byla přeložena na 18. ledna.

Italské úřady obvinily vedení Juventusu z falšování účetnictví už loni, ale letos v dubnu byli všichni činovníci zproštěni viny. Od října ale byli Nedvěd a dalších 14 funkcionářů opět vyšetřováni.

Dlouholetý záložník Juventusu Nedvěd a další představitelé turínského celku jsou podezřelí, že v letech 2018 až 2020 si z přestupů fotbalistů brali protiprávní provize a investorům vykazovali falešné zisky.

Dvakrát kvůli tomu byla odložena valná hromada klubu, kde se měl schvalovat nový rozpočet. V ročníku 2021/22 zaznamenal Juventus rekordní ztrátu 254 milionů eur (asi 6,2 miliardy korun).

Padesátiletý Nedvěd za Juventus nastupoval v letech 2001 až 2009 a získal s ním dva tituly. Už tehdy zažil velkou aféru zvanou Calciopoli. V roce 2006 byl turínský velkoklub kvůli korupci přeřazen o soutěž níž, do druhé ligy zvané Serie B. Začínal tam se 17 zápornými body, součástí trestu bylo i odebrání mistrovského titulu ze sezony 2004/05.

Po ukončení kariéry se bývalý hráč pražské Dukly, Sparty a římského Lazia přesunul do vedení Juventusu. Do Itálie ho původně přetáhl český trenér Zdeněk Zeman, který shodou okolností zákulisní moc Juventusu dlouhodobě ostře kritizuje, stejně jako aféry, které jsou s turínským klubem spojené.

Šestačtyřicetiletý Agnelli pochází z rodiny šéfů klíčové italské firmy Fiat. Do čela Juventusu se postavil v květnu 2010. Pod jeho vedením "Stará dáma" získala rekordních devět mistrovských titulů za sebou, celkem jich vybojovala rekordních 36. Po zisku toho posledního z roku 2020 šly ale výsledky dolů. Momentálně je Juventus třetí s desetibodovou ztrátou na vedoucí Neapol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy