Figo ani Van Praag už nechtějí být prezidentem FIFA

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 21. 5. 2015 18:46
Michael van Praag dnes oficiálně stáhl kandidaturu na funkci prezidenta FIFA
Luis Figo.
Luis Figo. | Foto: Reuters

Amsterodam - Luis Figo a Michael van Praag dnes oficiálně stáhli kandidaturu na funkci prezidenta FIFA. Předseda Nizozemského fotbalového svazu tím chce zvýšit šance Alího bin Husajna, kterému také vyjádřil podporu. Jordánský princ je vnímán jako hlavní protikandidát současného šéfa světového fotbalu Seppa Blattera.

Nizozemský list De Volkskrant už ve středu informoval o tom, že Van Praag se chystá z boje odstoupit, protože Bin Husajn má u členských zemí větší podporu než on.

A potvrdily se i spekulace o tom, že stejný krok učiní také Figo, byť to jeho mluvčí nejprve popřel. Dnes však Figo zveřejnil prohlášení, ve kterém se kandidatury vzdal, a zdůvodnil to poměry ve FIFA.

Figovi se nelíbí pokrytectví

"Nehodlám se účastnit volebního procesu, který je vytvořen tak, aby dal absolutní moc jednomu člověku. Na základě svých poznatků a diskuze s dalšími dvěma kandidáty jsem přesvědčen, že toto není normální volební proces," vysvětlil Figo, proč se rozhodl vzdát.

"Na vlastní oči jsem viděl prezidenty federací, jak jeden den přirovnávají lídry FIFA k ďáblům a druhý den ty stejné lidi při veřejném rozhovoru vychvalují jak Ježíše Krista. A vůbec nechápu, jak je možné, že se jeden z kandidátů ani neobtěžuje přijít s návrhem svého programu. Vždyť to by pro tak důležité volby měla být povinnost," dodal Figo s narážkou na Blattera.

Držitel Zlatého míče z roku 2000 však hodlá v budoucnu při očistě fotbalu pomáhat, pokud pro to bude příležitost. "Rád se budu aktivně podílet na regeneraci FIFA a budu plně k dispozici, pokud se ukáže, že už nežijeme pod diktaturou. Prostě nyní chci dát najevo svůj nesouhlas s procesem, který se v Curychu chystá," dodal Figo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Svaz průmyslu: Velké firmy mají zájem o očkování zaměstnanců, doufají v rychlejší návrat do normálu

Většina velkých firem má zájem o očkování zaměstnanců proti covidu-19 podnikovými lékaři. Vyplývá to z rychlého šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR, který ve čtvrtek představil jeho viceprezident Jan Rafaj. Podle odhadů svazu průmyslu by závodní lékaři a poskytovatelé zdravotní péče ve velkých firmách mohli naoočkovat až 1,2 milionu zaměstnanců. 

Své zaměstnance chtějí některé firmy k očkování i motivovat. Pracovníkům hodlají například proplácet dobu, kterou budou muset strávit očkováním. Podniky si od očkování slibují nejen výrazné snížení nemocnosti, ale i rychlejší návrat k normálnímu životu, upozornil Rafaj. Svaz průmyslu už minulý týden pomohl prosadit, že v druhé vlně očkování od května smí pomoct s vakcinací i firmy a jejich lékaři. Teď navrhuje, aby už při registraci k očkování mohli lidé zaškrtnout, že se chtějí nechat očkovat právě u svého zaměstnavatele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy