Malík, Fousek a Duba usilují o Peltovu židli. Berbr obhajuje roli místopředsedy FAČR, má dva soupeře

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 5. 2017 12:22
Fotbalová asociace ČR zveřejnila seznam kandidátů pro volební valnou hromadu, která se uskuteční 2. června v Praze
Petr Fousek, jeden ze tří kandidátů na pozici předsedy Fotbalové asociace ČR
Petr Fousek, jeden ze tří kandidátů na pozici předsedy Fotbalové asociace ČR | Foto: ČTK

Praha - O pozici předsedy Fotbalové asociace ČR se ucházejí tři muži: Petr Fousek, bývalý generální sekretář asociace, dále Martin Malík, ředitel STES, což je obchodní organizace FAČR, a Libor Duba, ředitel Ondrášovky.

Dosavadní šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta, který je vazebně vyšetřován kvůli obvinění z údajného ovlivňování státních dotací, svou původní kandidaturu stáhl.

Kontroverzní český místopředseda Roman Berbr na předsednickou funkci nekandiduje, zaměří se na obhajobu své dosavadní role ve výkonném výboru.

Vyplývá to ze seznamu kandidatur, který byl zveřejněn na webu Fotbalové asociace ČR. Uzávěrka kandidatur byla v pátek 12. května, čekalo se ještě na pondělní poštu, protože by platily i kandidatury poslané poštou s pátečním razítkem.

Jednotliví aspiranti mohou ještě kdykoli do voleb, jež proběhnou 2. června na valné hromadě FAČR v Praze, od své kandidatury odstoupit. Někteří z nich zatím aspirují na větší počet pozic, nejpozději těsně před volbou se ale budou muset rozhodnout pro jedinou z nich.

Mezi původně ohlašovanými kandidáty na pozici fotbalového předsedy bylo zmiňováno i jméno Petra Mlsny. Náměstek ministra vnitra a současně člen  komise rozhodčích ale nakonec kandiduje "jen" na českého místopředsedu. A to právě proti Romanu Berbrovi a také Miroslavu Libovi, šéfovi Středočeského krajského fotbalového svazu.

Počet zástupců I. a II. ligy se snižuje o dvě osoby

Také v boji o pozici moravského místopředsedy je celkem tlačenice. Pozici obhajuje stavební podnikatel Zdeněk Zlámal, proti němu jde Jiří Kubíček, jeden z jeho předchůdců v této funkci, dále náměstek olomouckého hejtmana František Jura a také Karel Kula, bývalý fotbalový reprezentant a legenda Baníku Ostrava.

Aktuální výkonný výbor FAČR čítá 13 osob. Smlouva mezi Fotbalovou asociací ČR a Ligovou fotbalovou asociací, která upravila vztahy obou subjektů tak, že LFA nyní exekutivně řídí I. a II. ligu, počítá ovšem s tím, že počet zástupců profesionálního fotbalu ve výkonném výboru FAČR klesne nyní ze čtyř osob na dvě. Nový výkonný výbor by tedy měl čítat celkem 11 osob.

Kandidáti na pozice do výkonného výboru FAČR

Předseda (1): Martin Malík, Petr Fousek, Libor Duba

Český místopředseda (1): Roman Berbr, Petr Mlsna, Miroslav Liba

Moravský místopředseda (1): Zdeněk Zlámal, František Jura, Jiří Kubíček, Karel Kula

Předsedkyně Řídící komise Čechy (1): Dagmar Damková

Předseda Řídící komise Morava (1): Pavel Blaha, František Jura, Pavel Nezval, Alan Jančík

Člen VV za české OFS a KFS (2): Miroslav Liba, Rostislav Votík, Ladislav Čičmanec, Michal Fischer, Petr Mlsna, Michal Blaschke

Člen VV za moravské OFS a KFS (2): Miroslav Vrzáček, František Jura, Karel Kula, Pavel Brímus, Stanislav Kaláb, Pavel Blaha

Člen VV za ligu (2): Tomáš Paclík, Dušan Svoboda, Miroslav Dvořák

Číslo v závorce značí, kolik osob bude na danou pozici zvoleno. Tučně jsou vyznačeny osoby, které příslušnou pozici ve VV obhajují. Pokud by byl předsedou zvolen Libor Duba, který je vzhledem k jihlavskému bydlišti moravským kandidátem, pak by se v Čechách volili za OFS a KFS tři členové VV, na Moravě jediný.

Svou současnou pozici v něm obhajuje celkem 8 osob. A to Roman Berbr a Zdeněk Zlámal, coby místopředsedové volení českou, resp. moravskou komorou.

Dále Dagmar Damková, Berbrova životní partnerka, která na pozici předsedkyně Řídící komise Čechy nemá protikandidáta. Tato komise řídí ČFL a české divize. Obdobnou komisi na Moravě řídí Pavel Blaha, který se také rozhodl svou pozici obhajovat.

Martin Malík a Petr Fousek jsou kandidáty na předsedu z Čech. Pokud někdo z nich uspěje, budou  valné hromadě voleni do výkonného výboru 2 zástupci českých okresů a krajů a 2 zástupci moravských okresů a krajů.

Libor Duba má trvalé bydliště v Jihlavě, proto je z hlediska fotbalových voleb vnímán jako Moravan. Kdyby byl předsedou zvolen on, použil by se klíč 3+1, to znamená 3 zástupci OFS a KFS z Čech a jen jediný z Moravy.

Pozici za okresy a kraje obhajuje šéf Karlovarského KFS Rostislav Votík, v podobné roli je šéf fotbalového kraje Vysočina Miroslav Vrzáček.

Za ligu, která nyní bude mít ve výkonném výboru 2 místa, kandidují tři osoby, a to Dušan Svoboda (Sparta), Tomáš Paclík (Plzeň) a Miroslav Dvořák (České Budějovice).

Tady je seznam těch, co figurují v současném výkonném výboru a nebudou svou pozici obhajovat: Miroslav Pelta, Josef Tancoš, Vlastimír Hrubčík, Josef Lébr a Michal Prokeš.

Nováčkem výkonného výboru FAČR se může stát bývalý rozhodčí Miroslav Liba, nyní předseda Středočeského KFS. Podal přihlášku na českého místopředsedu i člena VV za české okresy a kraje.

Konkrétně vůči Libovi, stejně jako proti Dagmar Damkové i Romanu Berbrovi se minulý týden vymezil Jaroslav Tvrdík, šéf slávistického představenstva. Hovořil v souvislosti s nimi o krizi důvěry veřejnosti v český fotbal.

Například o Miroslava Libu se v minulosti lehce otřela horníkovská korupční aféra. Ivan Horník, tehdy ředitel Viktorie Žižkov, si u něj jako u rozhodčího objednával udělení žlutých karet pro konkrétní hráče Slavie. A to za slib "desetníku". Liba byl tehdy původně obviněn z trestného činu, ale podal si proti tomu stížnost, které bylo vyhověno.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zeman se po více než roce chystá na zahraniční cestu. Vyrazí na summit V4 do Polska

Prezident Miloš Zeman se osobně zúčastní summitu prezidentů zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Konat by se měl v Polsku 9. a 10. února, Pražský hrad nyní čeká na potvrzení termínu z Polska, řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V Polsku se český prezident zároveň připojí na videokonferenční summit 17+1, na kterém budou země střední a východní Evropy jednat s Čínou.

Prezidentský summit se měl konat již na podzim, kvůli pandemii koronaviru ale byl odložen. Zeman účast přislíbil již na začátku prosince, kdy do Prahy přijel polský prezident Andrzej Duda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy