V Nancy řádili zdivočelí fanoušci

ČTK
1. 12. 2006 11:31
Nancy - Řádění nizozemských chuligánů při čtvrtečním utkání Poháru UEFA v Nancy patři mezi nejhorší výtržnosti fotbalových fanoušků v letošním roce.
Francouzská policie pacifikuje zdivočelé fanoušky Feyenoord Rotterdamu při zápase v Nancy.
Francouzská policie pacifikuje zdivočelé fanoušky Feyenoord Rotterdamu při zápase v Nancy. | Foto: Reuters

Výtržnosti si ve druhém poločase vynutily policejní zásah s použitím slzného plynu a zápas s Feyenoordem Rotterdam byl na více než půl hodiny přerušen. Český delegát Jaroslav Dudl, který z pověření UEFA dohlížel na regulérnost utkání, řekl, že takovou hrůzu při fotbale ještě nikdy nezažil. 

"Řádili jako zvěř. Demolovali všechno, co jim přišlo pod ruku, a házeli to na plochu. Když prolomili ocelová vrata k jejich sektoru, hrozilo, že zaútočí na domácí fanoušky," řekl Dudl, který už několik let jezdí po evropských stadionech v roli komisaře UEFA. 

Nepokoje začaly už dlouho před zápasem, kdy asi tři stovky fanoušků Feyenoordu táhly ulicemi a rozbíjely výlohy. Chuligáni zaútočili i na tramvaj a ochromili dopravu v centru města. Asi pět set se jich pak shromáždilo před stadionem a dožadovalo se vstupu dovnitř, přestože neměli vstupenku. Policie jim nakonec vstup umožnila. 

"Policejní prefekt udělal chybu, když dal souhlas k jejich vpuštění. Zřejmě se obával, že budou pokračovat výtržnosti v ulicích, a ze dvou zel volil to menší," řekl Dudl. 

Přitom podle agentury AP byli mezi těmito fanoušky notoričtí výtržníci, kteří mají vstup na fotbalové stadiony zakázán. Feyenoord, který má své fotbalové chuligány registrované, jim odmítl prodat vstupenky a varoval před nimi francouzský klub.

Na své internetové stránce se už během pátku od výtržníků distancoval a za své příznivce označil jen 1300 "prověřených" fanoušků, jimž prodal vstupenky. 

Ředitel klubu Otto Jacobs se shoduje s Dudlem v tom, že výtržníci neměli být do hlediště vpuštěni. "Měli je zatknout už ve městě. Někteří mají v Nizozemsku zakázáno chodit na fotbal v příštích dvaceti letech, ale potřebujeme zákon, který by jim nařídil hlásit se v době utkání na policii," řekl Jacobs.

"Nejhorší je, že se to dalo předpokládat. Připadám si bezmocný. Přitom problémy dělá jen asi pět procent z našich fanoušků," dodal trenér Erwin Koeman.

"Ale v hledišti pak řádili i ti, za něž se Feyenoord zaručil," všiml si Dudl. V sektoru hostí to prý vřelo už od 22. minuty, kdy domácí dali první gól.

"Nizozemci začali vytrhávat sedačky, rozbili plexisklo, oddělující jejich sektor, a vyhnali Francouze z přilehlých částí tribuny. Ale policii se je ještě podařilo zadržet a zápas mohl pokračovat. Po sedmdesáti minutách to však už nešlo," popsal situaci na stadionu Dudl. 

Když výtržníci začali házet sedačky na trávník a prolomili ocelová vrata, dal policejní velitel pokyn k zásahu slzným plynem. "V té chvíli musel být zápas přerušen. Hráči pro slzy neviděli, nejhůř na tom byl paradoxně brankář Feyenoordu, který byl zásahu nejblíž," řekl český delegát, který vzniklou situaci u postranní čáry konzultoval s norskými rozhodčími. Dodal, že v té chvíli to vypadalo na předčasné ukončení zápasu. 

"Ale nakonec jsme se rozhodli nechat zápas dohrát. Pokračovat se mohlo až po 34 minutách, když se vzduch pročistil tak, že se dalo dýchat a oči přestaly slzet," řekl Dudl. Radil se přitom i s lékaři obou týmů, kteří dospěli k závěru, že zdraví hráčů není ohroženo. Brankář Feyenoordu musel dostat injekci na zmírnění reakce očí na slzný plyn.

Závěr utkání však sledovali jen Nizozemci, obklíčení policií ve svém sektoru. Všichni Francouzi stadion opustili, takže po zápase už zřejmě k žádným střetům v ulicích nedošlo. Přesto za sebou hosté nechali spoušť. "Rozbili nejen sedačky, ale i záchody a stánky na stadionu. Pořadatelé stále ještě sepisují škody," řekl Dudl. 

Agenturní zprávy nehovoří o žádných zraněních a zadržen bylo údajně jen pět fanoušků. Jeden ještě před zápasem za to, že odpoledne ve městě hodil po policistovi láhev, další zatčení následovala po zápase. 

Český delegát sepíše pro UEFA podrobnou zprávu. Na jejím základě a s využitím záznamů televizních kamer bude disciplinární komise rozhodovat o trestech. "Dá se očekávat, že budou hodně vysoké," uzavřel Dudl.

S trestem musejí počítat jak domácí za nezvládnutou pořadatelskou službu, tak hosté za chování svých příznivců. Útočník Pierre van Hooijdonk se obává nejhoršího. "Možná to byl můj poslední zápas v evropských pohárech. Takhle jsem si konec kariéry nepředstavoval," řekl sedmatřicetiletý útočník.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy