V Hradci lamentují nad dalším odkladem dostavby stadionu. Přisadil si i Škorpil

ČTK ČTK
27. 11. 2018 17:01
Další odložení stavby fotbalové arény v Hradci Králové znamená pro hradecký druholigový klub citelný zásah po sportovní i společenské stránce. Na klubovém webu to uvedl místopředseda představenstva klubu Richard Jukl. Reagoval tím na pondělní rozhodnutí zastupitelstva, které zrušilo i druhý tendr na stavbu stadionu. Vedení města to zdůvodnilo především tím, že kvalifikační podmínky tendru byly diskriminační.
Sen o novém fotbalovém stadionu v Hradci se rozplývá.
Sen o novém fotbalovém stadionu v Hradci se rozplývá. | Foto: Hradec Králové

"Volají nám sponzoři, fanoušci, znepokojení je velké. Viděli jsme, že by se to mohlo během jara začít hýbat, a teď se stavba o tři měsíce posunula. Jsme v majetku města a musíme doufat, že město svůj majetek nebude nadále znehodnocovat," uvedl Jukl. Vedení města se zastupitelům zavázalo, že do tří měsíců udělá revizi podmínek tendru a připraví jeho opětovné vypsání.

Jukl uvedl, že kvalifikační požadavky byly nastaveny přísně proto, že jde o velkou stavbu. "Provádět by ji měly firmy, které jsou schopné zvládnout ji kapacitně a odborně. Nemůžeme přece riskovat, že vybereme menší firmu, ta v půlce stavby řekne, že to nezvládne, nebo ji dodělá nekvalitně. Nebo zbankrotuje a město nebude moct využít záruční lhůtu," uvedl Jukl.

Podle něj bylo možné stavbu soutěžit. Připomněl, že pokud by ze soutěže vzešly nabídky s příliš vysokou cenou, mělo město možnost tendr bez sankcí zrušit.

Stavba dvou tribun stadionu a hrací plochy za asi 400 milionů korun bez DPH má být největší investicí města za poslední léta. Zhruba 15 let připravovaný stadion má stát na místě již nevyhovujícího všesportovního stadionu z roku 1960.

Nové vedení města složené z hnutí ANO, ODS a Změny pro Hradec tvrdí, že stadion chce postavit. Pokračování v současném tendru by ale údajně bylo spojeno s řadou rizik. Bývalý primátor Zdeněk Fink (HDK) v pondělí novému vedení města oponoval. Prohlásil, že stadion lze podle původních podmínek tendru postavit. Varoval, že zrušení tendru může stavbu odsunout o roky.

Hradecký klub má prvoligové ambice, ale na současném stadionu by nejvyšší soutěž hrát nemohl. Fotbalisté mluví o tom, že na lepším stadionu s lepší atmosférou by tým mohl v sezoně získat o deset až 15 bodů víc. Zastupitel a hlavní skaut klubu Ladislav Škorpil (HDK) v pondělí připomněl, že nyní klub hraje na zbořeništi, protože jedna tribuna stadionu je již zdemolovaná a zbyla po ní hromada hlíny.

Zrušená soutěž byla vypsána na dvě tribuny, hrací plochy, parkoviště a osvětlení ve tvaru pro stadion typických lízátek. V hlavní západní tribuně má být zázemí pro klub, hráče, novináře a fanoušky. Severní tribuna bude za brankou ve směru od Orlice. Stavba zbylých tribun by měla přijít na řadu později, podle finančních možností města. Stadion pro 10.000 diváků by měl sloužit i jako multifunkční aréna pro kulturní akce pod širým nebem.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy