Praha - Aféra se pomaličku rozplétá. Už se ví, že úder mafie na jaře vedl i na zápas nejvyšší soutěže Teplice-České Budějovice.
Ale domácí hráči korupční nabídku odmítli. Stejně jako Lukáš Varyš, brankář druholigového Táborska, jehož příběh objevil deník Aktuálně.cz. Prvně psal o něm zde a dnes jsme o této kauze získali další informace.
Příběh této aféry tak postupně představuje nejen padouchy, ale i hrdiny, co se mafii dokázali postavit.
Kdo z teplických hráčů nabídku k manipulaci odmítl, se jistě neví, spekuluje se o Egonu Vůchovi, ale státní zástupce Miroslav Kelyman prohlásil, že to jméno nikdy neslyšel.
Regionální tisk v podobné souvislosti spekuluje o Lukáši Křečkovi, brankáři Vlašimi, který měl nabízený úplatek údajně také odmítnout.
Oznámili to Berbrovi. Policie byla rychlá
Nejkonkrétnější informace jsou tak zatím k dispozici o případu Táborska, klubu, který hrává druhou ligu v Sezimově Ústí. V listopadu loňského roku dostal brankář tohoto klubu Lukáš Varyš na mobil neobvyklou "textovku".
"Její obsah se netýkal jednoho konkrétního zápasu, ale byla to obecná nabídka ke spolupráci," říká ředitel klubu Tomáš Samec.
"Už si to nepamatuju přesně, ale šlo zhruba o to, že kdy něco dopadne tak a tak, může si ten hráč přijít na nějakou korunu," vybavuje si Jiří Smrž šéf klubu.
Varyš si celou věc nenechal pro sebe, informoval trenéra juniorky a ten pak vedení klubu. "Celou věc jsme oznámili místopředsedovi svazu panu Berbrovi," říká Samec.
A dva dny nato už si pozvala Samce s Varyšem na podání vysvětlení policie, k níž se zjevně informace o mafiánském útoku na regulérnost soutěží dostala od Berbra obratem.
Kdo textovku posílal, zůstává nezodpovězenou otázkou. Policie odpověď na ni dost možná zná. Stejně jako byla patrně úspěšná při identifikaci osoby, která se v dubnu pokusila ovlivnit prvoligový zápas Teplice-České Budějovice.
Stopy vedou k Halamovi
"Šlo tam skutečně o ovlivnění tohoto utkání. Z toho teplického mužstva se na tom ale nikdo aktivně nepodílel, naopak to odmítli. Trestná činnost je tam v rovině, že to ovlivnit někdo chtěl, ale neznamená to, že na to hráči přistoupili," řekl dozorující státní zástupce Miloslav Kelyman pro sobotní Právo, ve zkrácené podobě se tato informace se objevila i na sport.cz.
Právo spekuluje, že v pozadí této akce mohl stát fotbalista Jan Halama. U něj se považuje za takřka jisté, že figuruje mezi 12 osobami obviněnými z korupčních trestných činů spojených s touto aférou na území ČR
Halama nyní krátce působí na hostování v Bohemians Praha, v dubnu ale pendloval mezi tehdy ještě ligovým kádrem Českých Budějovic a klubovou farmou ve Strakonicích. Ty hrávají ČFL, třetí nejvyšší soutěž.
Právě na Strakonicku mělo dojít k prvnímu prokázanému pokusu o korupční akci, jenž tuto aféru nastartoval, proto ji dozoruje tamní okresní státní zastupitelství.
Může se nabízet konstrukce že v listopadu poslal "sezimáckému" brankáři Varyšovi SMS kdosi, komu pak poté, co svazový boss Berbr upozornil policii, napíchli ochránci zákona telefon... a pak už to jelo.
Juniorská liga, ČFL, druhá liga, vesměs nižší soutěže... Vyšetřovaných zápasů na českém území údajně není víc než deset. Ale přinejmenším jeden se hrál i v Gambrinus lize.
Nakonec podle všeho čistě. Státní zástupce Kelyman říká, že Tepličtí nabídku zmanipulovat zápas s Českými Budějovicemi odmítli.
Vozábal: Leda nějaká partyzánština
Nabízí se ovšem úvaha, zdali i tady šlo, tak jako v ostatních případech výhradně o sázky. Jak Budějovice, tak i Teplice bojovaly na jaře o záchranu. Ve hře mohla být i kombinace obou přístupů: výsledek, který mohl jednomu z klubů v záchranářských pracích pomoci - a přitom se na něj dalo i vsadit.
Sportovní manažer Českých Budějovic Martin Vozábal každopádně razantně odmítá, že by se na něčem takovém Dynamo jakkoli podílelo. "Pokud se tam někdo do něčeho pustil, tak to byla jeho partyzánština," říká.
Dynamo bylo právě v těžké situaci. Po domácí porážce s Příbramí, kde vítězný gól hostí padl z penalty, odpískané za faul, který televizní kamery neviděly, hlavní rozhodčí utkání Drábek. Ten byl za svůj špatný výkon následně vyškrtnut z ligové listiny (více zde).
Boss budějovického klubu Karel Poborský navíc tehdy informoval média, že domácí hráče kdosi z Příbrami před zápasem obtelefonovával (více zde).
Později policie sdělila, že obvinila jednoho muže z toho, že přemlouval hráče ligového klubu, aby se v konkrétním utkání příliš nesnažil. S nabídkou úplatku 50 000 korun. Spekuluje se, že má jít o příbramského manažera Romana Rogoze, který měl zkoušet uplácet budějovického hráče Klesu (více zde).
V hledáčku i zápas juniorů Sparty v Jihlavě
Budějovičtí se v dané chvíli ocitli v tabulce v kritické sestupové situaci. Navíc jim Drábek v duelu s Příbramí vyloučil a "vyžlutil" několik opor. "Scházel nám před cestou do Teplic třeba Lengyel i další hráči. Pamatuju se, že jsem apeloval zrovna na Halamu, aby se dal dohromady a nastoupil, stěžoval si tehdy, že ho bolí achillovka," vzpomíná Vozábal.
Halama nakonec nehrál, zápas vyhrály Teplice jednoznačně 4:0 a položily tak základ své záchraně a budějovickému sestupu.
V Česku bylo v aféře obviněno 12 osob. Spekuluje se o Janu Halamovi, také o hráčích Roudnice nad Labem (ČFL). Z nich byli v minulém týdnu čtyři policií zadrženi, hovoří se o tom, že obviněni byli dva. Přičemž dva z této čtveřice, konkrétně Macháček a Bíro, scházeli v nedělním utkání Roudnice proti Strakonicím.
Padalo i jméno teplického obránce Davida Jablonského, ale ten vedení klubu sdělil, že obviněn nebyl a na pár minut v neděli proti Jablonci nastoupil. Slova státního zástupce Kelymana, o tom, že Tepličtí v dubnu korupční nabídku odmítli, by to potvrzovala. Nelze však vyloučit, že jméno Jablonského může figurovat i v nějakém dalším případu.
Kelyman už potvrdil, že vyšetřování se nějak týká Teplic, Budějovic, Chomutova, Strakonic a Roudnice. Vyšetřován je mimo jiné i zápas juniorské ligy Jihlava-Sparta.
Zlo přichází ze Slovenska
Státní zastupitelství potvrdilo, že primární informace o sázkařské mafii přišla od slovenské policie. Indicie z českého fotbalového prostředí pak mohly do skládačky zapadnout.
Na Slovensku už se obvinění přiznali. Je mezi nimi podle tamních médií Ivan Hodúr, bývalý slovenský reprezentant a také hráč Slovanu Liberec. Potíže má mít i Tomáš Huber, český hráč se zkušenostmi ze Sparty či Jablonce, skloňují se také jména Mariána Dirnbach či Michala Diana. I oni hrávali v Česku.
K ovlivňování zápasů prostřednictvím fotbalistů mělo docházet v ligových zápasech Dunajské Stredy.
Všechno měli řídit mafiánští bossové v Asii. Slovenská média spekulují, že jejich spojkou byl Ivan Žiga, který kdysi získal mistrovský titul v barvách bratislavského Slovanu a část své kariéry strávil i v Malajsii, kde mohl získat problematické kontakty.
Jeho českou spojkou měl být podle tn.cz Daniel Kaplan, bývalý hráč Hradce Králové.
Mafie měla fotbalistům nabízet úplatky až do výše 1,5 milionu korun, když ovlivní zápasy směrem k výsledku, na který si mafiáni na internetu "live" vsadili. Sázelo se především na vysoký počet branek dosažených v utkání.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz