Union před BVB i Bayernem. Hipsterský klub z myslivny se bojí, aby neprodal svou duši

mar mar
18. 10. 2022 19:23
Vzpoura v Bundeslize pokračuje. Union Berlín v posledním kole porazil Dortmund 2:0 a s čtyřbodovým náskokem vede německou nejvyšší ligu před Bayernem a dalšími pronásledovateli. Fanoušci si užívají zlaté časy, zároveň se ovšem obávají, co jejich klubu nečekaný úspěch přinese.
Fanoušci klubu Union Berlín
Fanoušci klubu Union Berlín | Foto: Reuters

Ještě před šestnácti lety hrál Union až čtvrtou nejvyšší německou soutěž, deset let pak střídal lepší a střídmější léta ve druhé Bundeslize. Když klub postoupil mezi německou elitu, zasáhla společenský život pandemie a většina zápasů se odehrála za zavřenými dveřmi. 

Fanoušci byli roky zvyklí na to, že chodí fandit průměrnému německému klubu ze čtvrti Köpenick.

Teď ovšem Union bojuje o postup do jarní fáze Evropské ligy a vede Bundesligu. Se suverénem poslední dekády Bayernem uhrál remízu, ambiciózní Dortmund o víkendu porazil 2:0. Trenér Urs Fischer se svým oblíbeným rozestavením 3-5-2 slaví úspěchy a nepotřebuje k tomu v zápasech ani dominovat. Vystačí si s držením míče okolo 40 procent.

O tom, že Union bude druhý rok v řadě v evropských pohárech a vést ligovou tabulku, se jeho příznivcům před pár lety ani nesnilo.

Některým se ovšem z nečekaného vzestupu klubu točí hlava.

Obávají se, že s obrovskými sportovními úspěchy Union přijde o svou omšelou "východoněmeckou" duši a posune se příliš do fotbalového mainstreamu.

Nedávný bojkot v úvodní čtvrthodině před utkání s Lipskem ale příznivce rozdělil. Fanoušci drželi 15 minut ticha jako protest proti obchodnímu modelu, na kterém stojí lipský klub s Red Bullem jako mohutným sponzorem v zádech.

Část z nich s bojkotem ovšem nesouhlasila. Rádi by, aby do klubu, podobně jako například do Lipska, natekly peníze, které by podpořily jeho růst. S tím ovšem nesouhlasí dlouholetý fanoušek Sven Dobberstein. "Union není jen fotbal. Je to rodina, solidarita. O to tu jde," vysvětlil pro Deutsche Welle.

"Jsou v pokušení. Mohou nyní obchodně růst a budovat značku v zahraničí, hrozí jim ale, že prodají i kus své duše," referoval deník Daily Mail. "Musíme najít cestu někde mezi komercí a tím, čím byl klub doteď," dodal Dobberstein.

Podobně jako se Berlín změnil z šedivého města rozděleného železnou oponou na kulturní metropoli tepající v rytmu techna, prochází neustálou změnou také Union.

"Do bývalého východního Berlína v posledních letech proudily investice. Nové bytovky a nablýskané kanceláře rostly jak houby po dešti. Nezamýšleným dopadem ale bylo také to, že starousedlíci museli opouštět milované čtvrti kvůli rostoucím cenám bydlení," píše v knize o Unionu Berlín s názvem Scheisse! We’re going up! fotbalový novinář Kit Holden.

V podobných stopách nyní může jít i klub z někdejší NDR. Z Unionu se stal fenomén. Značka. "Hipsterský klub" začal lákat turisty a další náhodné fanoušky, kteří se přidávají k dlouholetým příznivcům, kteří jsou zvyklí mančaft sledovat z drolících se betonových tribun stadionu U Staré myslivny, jak zní doslovný překlad.

Jen od roku 2010 se počet registrovaných příznivců zvýšil šestinásobně na dnešních téměř 40 tisíc. Management nedávno podepsal smlouvu s lucemburskou realitní společností Aroundtown, ta nově bude mít své logo i na dresech. Reakce fanoušků byla smíšená, na řadu z nich mimo jiné dopadají rychle rostoucí ceny bydlení ve městě.

Jak příliv zájmu, nových investic i diváků klub skutečně ovlivní, ukáže až čas. Víkendová odpoledne v Köpenicku ovšem budou určitě jiná než dříve.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy