Další zbraň pro fotbalovou smetánku. Barcelona pomohla vyvinout program, který předvídá zranění

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
11. 8. 2018 7:07
Vědci z univerzity v italské Pise ve spolupráci s experty Barcelony vytvořili program, který umí předvídat, kdy se fotbalista zraní.
Fotbalová Barcelona se podílela na vývoji programu, který umí odhadnout, kdy se hráč může zranit.
Fotbalová Barcelona se podílela na vývoji programu, který umí odhadnout, kdy se hráč může zranit. | Foto: Reuters

Pisa - Když si Diego Armando Maradona během mistrovství světa stěžoval, že se argentinský tým spoléhá drony a počítače namísto toho, aby v hráčích vzbudil obyčejnou hrdost na národní tým, znělo to spíše jako poslední povzdech z fotbalového pravěku.

Nástup technologií do sportu, v němž se rok od roku točí astronomičtější částky (jen takový Manchester United měl v roce 2017 zisk 619 milionů eur), se zkrátka nedá zastavit. Ilustruje to i nedávný výzkum vědců z univerzity v Pise.

Ti ve spolupráci s fotbalisty jednoho nejmenovaného italského celku a také experty z Maradonova bývalého klubu Barcelony vyvinuli program, jenž dokázal předpovědět více než polovinu zranění, jež si fotbalisté ve sledovaném klubu v průběhu jarní části sezony sami přivodili.

Pokud bychom si opět pomohli příkladem z mistrovství světa, kdyby uruguayský kouč Oscar Tabarez měl podobný program k dispozici, mohl by Edinsona Cavaniho v osmifinále proti Portugalsku vystřídat ještě před svalovým zraněním, které jej vyřadilo ze čtvrtfinále proti Francii.

Messi, střídáme

Jak tento pozoruhodný program funguje, popsali vědci z Pisy v článku, který zveřejnili na konci července v respektovaném časopise PLOS One. Základem pro fungování programu se staly informace, která vědci během jarní části sezony posbírali u 26 fotbalistů jednoho nejmenovaného elitního italského klubu.

S pomocí GPS senzorů pak vědci získali data zejména o jejich zátěži a  pohybu; tedy o naběhaných (kilo)metrech, zrychlení, srážkách s jinými fotbalisty atd. K získaným datům pak přidali biometrické údaje fotbalistů a také historii jejich předchozích zranění.

Tato data pak zpracovali pomocí počítačového modelu, jenž následně dokázal indikovat, kdy je hráč vzhledem k zátěži náchylnější ke zranění. Výsledek je úctyhodný: Program dokázal předpovědět devět ze 14 zranění, jež fotbalisté nakonec během jarní části utrpěli.

Zpočátku byl přitom program velmi nepřesný, ovšem čím více získal dat, tím lépe byl schopen zranění předvídat, až se nakonec jeho úspěšnost vyšplhala na 60 procent. Obdobné programy, které se doposud využívaly, přitom měly úspěšnost jen kolem pěti procent.

Arsenal mezi zájemci?

Tento program nyní využívají už tři elitní evropské kluby, jejichž jména ovšem badatelé nesmí prozradit, aby tyto kluby nepřišly o výhodu, kterou díky němu proti ostatním klubům mají.

Zdali je mezi nimi i londýnský Arsenal tak známo není, pravda ale je, že vzhledem k jeho věčné plné marodce by možná za ozkoušení stál.

Tým italských vědců každopádně plánuje svůj program ještě zdokonalit, aby zahrnoval širší spektrum dat a byl ještě úspěšnější. Podle šéfa výzkumu by navíc v budoucnu mohl předpovídat i přesný typ zranění.

Národní hrdost ale v nikom nevzbudí, v tom měl Maradona bezpochyby pravdu.

 

Právě se děje

Další zprávy