Praha - Sázková kancelář Tipsport vážně zvažuje, že výrazně omezí nebo zruší sponzoring několika klubů nejvyšší fotbalové soutěže. Důvod? Loterijní zákon, který v pondělí schválili zákonodárci.
"Abychom vzniklou situaci ustáli, budeme muset zaujmout novou politiku, která bude vycházet z úsporných opatření," komentuje situaci Lubomír Ježek, ředitel Tipsportu pro vnější vztahy.
Čtěte více:
Hazardní společnosti nadále nebudou smět sami rozdělovat svůj zisk na projekty sloužící veřejně prospěšným účelům. Veškeré daně půjdou do rukou státu a obcí.
"Vedle toho ale každopádně budeme muset omezit i naše sponzorské a marketingové projekty. Zákon totiž hodil sázkové kanceláře do jednoho pytle například s provozovateli výherních automatů. Zatímco oni si ale můžou naprogramovat, že z toho stroje vypadne na výhrách třeba jen 50 procent vložených peněz, my žádný garantovaný zisk nemáme," durdí se Ježek.
Ježek: Hokej neopustíme. Fotbal ale asi ano
Podle něj jsou nyní na území Česka v zisku jen dvě sázkové kanceláře: Fortuna a Tipsport.
Profitabilita sázkových kanceláří se dlouhodobě pohybuje kolem dvaceti procent vsazených peněz. Z tohoto čistého zisku zaplatí podle zákona nyní 20 procent na dani.
Tipsport se profiluje zejména jako sponzor hokejové extraligy. "To je náš stěžejní projekt, smlouvu máme ještě na dva roky a tam nechceme ustupovat. Ani za těchto obtížných podmínek nechceme hokej opustit. Navíc by od nás bylo neseriózní, kdybychom vystupovali ze smluv, jejichž plnění je v běhu," říká Ježek.
Experti odhadují, že titulární sponzorství hokejové extraligy přijde Tipsport ročně zhruba na 40 milionů korun.
Svoboda: Fotbal kvůli zákonu přijde o 250 milionů
Hokej tedy Tipsport opustit nemíní. Jiná situace může nastat ve fotbale.
"Tam nám několik smluv s profesionálními kluby brzy vyprší a my si budeme situaci muset vyhodnocovat. Reálně hrozí, že je ukončíme. Ve fotbale podporujeme Olomouc, Mladou Boleslav, Plzeň, jsme zastoupeni i v Jablonci a Příbrami," připomíná Ježek.
Fortuna mluví ústy svého mluvčího Petra Šraina o tom, že z její strany samozřejmě ustane přísun peněz do mládežnických akademií fotbalových klubů. Tam je Fortuna směřovala na principu veřejně prospěšných projektů.
"Kvůli tomuto zákonu přijde český profesionální fotbal ročně o 250 milionů," odhaduje Dušan Svoboda, místopředseda fotbalového svazu za ligu.
Tipsport: Chceme o pět procent nižší sazbu
Ježek naznačuje, že se Tipsport s daným stavem věci nehodlá smířit. "Budeme navrhovat změny ve dvou bodech. Za prvé, aby se odvod pro sázkové kanceláře snížil z 20 na 15 procent zisku. Nyní jsou totiž podmínky pro nás nastaveny ve srovnání s opravdovým hazardem velmi křivě. Oni si mohou zisk automaticky nastavit. Navíc naše činnost nemá žádný negativní vliv na život v obcích, nejde o žádnou patologickou závislost, ale zábavu," míní Ježek.
A druhá navrhovaná úprava? "Budeme požadovat účinný zákaz nelegálních provozovatelů kurzových sázek na českém území," zdůrazňuje Ježek.
Problém číslo dvě: nelicencované sázkovky daně neplatí
Jde o to, že bwin a další sázkovky se sídly na Kypru, Maltě a podobně, provozují po internetu sázky i v Česku, ačkoli tu nemají licenci. "A tím pádem neplatí žádné daně, nic. A nový zákon jim navzdory tomu dá oproti nám další výhodu," zlobí se Ježek.
Jindřich Rajchl, který je zároveň právním zástupcem bwinu i místopředsedou fotbalového svazu, tvrdí, že i tyto nelicenované sázkové kanceláře by v Česku rády platily daně. "Není pravda, že tu bwin další zahraniční provozovatelé sázkových her nechtějí platit daně. Pravda je taková, že je jim znemožněno získat zde licenci," říká Rajchl a odkazuje na podmínky, které jsou podle něj pro bwin a spol. nesplnitelné.
"Licenci může dostat jen firma založená v Česku, která tu má primární server a alespoň jednu kamennou pobočku. A to prostě nejde! Až nastane geografická a technologická neutralita, bude bwin první, kdo se v Česku o licenci přihlásí," říká Rajchl.