Tajemství Bohemek vyzrazeno. Peltův mír stál jen 10 milionů

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 11. 2014 6:00
Zjistili jsme detaily transakce řízené fotbalovou asociací, v níž předseda Pelta koupil mír ve válce Bohemians. Teď ji vyšetřuje policie
Našel řešení, které však ve válce Bohemians neuspokojilo úplně všechny. Proto musí Miroslav Pelta odpovídat na dotazy policie
Našel řešení, které však ve válce Bohemians neuspokojilo úplně všechny. Proto musí Miroslav Pelta odpovídat na dotazy policie | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Deset, nikoli osmnáct milionů. Tolik stál kasu Fotbalové asociace ČR mír uzavřený před rokem v tzv. válce Bohemians. Vyplývá to ze zcela nových zjištění deníku Aktuálně.cz. Ten k celé transakci, kterou již řadu měsíců prošetřuje policie, získal nyní její nejdůležitější a také nejpřísněji utajovanou část. Konkrétní čísla popisující jednotlivé finanční toky mezi účastníky "mírové" dohody.

Určitě je také znáte a možná jim i věříte. Děsuplným historkám, vyprávějícím o lidech, co ani po smrti nenašli v hrobě pokoje. A vracejí se proto stále na tento svět, aby nás strašili.

Podobné je to s příběhem o takzvané válce Bohemians. Dvanáctého. listopadu to bude rok, co se v pražské kanceláři právnické firmy Havel, Holásek & Partners podepisovaly smlouvy, zavazující zainteresované strany ke složité transakci. Jejím cílem bylo vykoupit mír. Zavázat zúčastněné, aby stáhli všechny žaloby a válečnou sekeru navždy zakopali alespoň deset sáhů pod zem.

Jenže tam si dlouho nepobyla. A její ostří už několik měsíců útočí přímo na fotbalovou asociaci, konkrétně na její výkonný výbor. Právě "fotbalová vláda" řízená předsedou Miroslavem Peltou totiž tento mírotvorný postup schválila.

Klub Bohemians, působící na pražském Střížkově, se domnívá, že podmínky transakce nejsou v souladu se zákonem. A podal v této věci v březnu trestní oznámení.

Že se policie případu už několik měsíců věnuje, není tajemstvím, u výslechu byl opakovaně nejen Pelta, ale i další funkcionáři asociace.

"Celou kauzu řeší detektivové z odboru hospodářské kriminality na Praze I. Ve věci jsou již od března zahájeny úkony pro podezření ze spáchání trestného činu Porušení povinností při správě cizího majetku. Nicméně vzhledem k fázi, ve které se trestní řízení nachází, nebudeme v tuto chvíli poskytovat jakékoliv podrobné informace," sdělila deníku Aktuálně.cz k aktuálnímu stavu  vyšetřování policejní mluvčí Hana Jeřábková.

Pelta: Ta čísla jsou nesmyslná

Pelta nechce celou záležitost nijak obšírně komentovat, protože slíbil policii svou mlčenlivost, alespoň několik obecných poznámek ovšem nedávno na naléhání médií k případu učinil.

"Ty Bohemky už jsme nějak vyřešit museli. Situace byla dlouhodobě vyhrocená, ten problém stál i fotbalovou asociaci za ty roky, co se to táhlo, spoustu peněz.
Proto si výkonný výbor FAČR nechal udělat právní rozbor sporu a na jeho základě rozhodl o postupu. Nebylo to moje rozhodnutí a jsem si naprosto jistý, že k porušení čehokoliv nedošlo," dodal Pelta naprosto klidným hlasem.

Trestní oznámení poukazuje na to, že Fotbalová asociace ČR měla při  celé transakci tratit až 18 milionů. Podle střížkovské Bohemky a jejího šéfa Karla Kapra tak měl Pelta a jeho fotbalová vláda o tyhle peníze asociaci ochudit.

FAČR se ale nikdy netajila tím, že se jí zdaleka ne všechny peníze, které do mírotvorného obchodu vloží, zase navrátí. "Bereme to tak, že na vzniku té problematické situace v případu Bohemians nese i asociace určitý podíl viny," říká Pelta. A peněžním vkladem do mírového řešení si tak kupovala odpustek.

Předseda Pelta nicméně zdůraznil, že nebyl zdaleka tak nákladný, jak se dosud objevovalo v médiích. "Ta čísla, o nichž se v novinách spekuluje na základě toho trestního oznámení, jsou úplně nesmyslná," dodal Pelta a svá ústa uzamkl.

Abychom rozuměli mechanismu transakce, která měla nastolit mír, musíme si alespoň zjednodušeně představit účastníky války o Bohemians.

Bohemky, kam se podíváš...

1) Michal Vejsada. Majoritní akcionář tradičního klubu FC Bohemians Praha, který v roce 2005 skončil v konkurzu.

2) Karel Kapr, šéf klubu ze Střížkova, který si v danou chvíli všiml, že slavná značka Bohemians a logo s klokanem leží ladem. Tak se jich ujal a pojmenoval svůj klub Bohemians Praha. Načež se začal soudit s fotbalovou asociací, která mu v tom bránila. A on zas po ní oplátkou začal vymáhat 50 milionů údajně ušlého zisku.

3) Bohemians 1905. Subjekt, kterému fotbalová asociace svěřila ve svých řadách jakési nástupnictví po zkrachovalé Bohemce. Z ní byli do Bohemians 1905 přeregistrováni i hráči.

A pak to začalo. Vzduchem začaly létat žaloby a trestní oznámení. Doslova na všechny strany. Zpochybňovalo se všechno.

Když se vyměnili správci zkrachovalé Bohemky, neuznal ten nový smlouvu o převodu hráčů a práva na ně zapsal zpět do konkurzní podstaty. Vznikl spor o to, komu hráči patří. Včetně Jana Morávka, který mezitím za zhruba 50 milionů korun přestoupil do Schalke.

Po většinu času postupovali Vejsada a Kapr společně. A 10. dubna 2010 předvedli gesto, kterým si o své nároky řekli tehdejšímu předsedovi fotbalu Ivanu Haškovi opravdu velmi hlasitě.

Kaprova Bohemka odmítla nastoupit k prvoligovému utkání s Bohemians 1905.

Následky se přihlásily záhy. Plzeňský Prazdroj, jehož značka Gambrinus byla titulárním sponzorem ligy, si řekla o náhradu škody způsobené tím, že se zápas nehrál, přenos z něj tedy v televizi neběžel a sponzorská loga se neodvysílala. Jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, musel tehdy STES, obchodním firma fotbalové asociace, sáhnout do pokladny pro 1,65 milionu korun.

A o dalších 600 000 korun si řekla Česká televize. Za zbytečné náklady s přípravou přenosu.

I tyhle sumy, o které český fotbal válka Bohemians připravila, měla Peltova fotbalová vláda na paměti, když před rokem investovala do mírového řešení.

Dospěla k němu ovšem jen v jednání  s Michalem Vejsadou a věřiteli zkrachovalé Bohemky.  Dostali peníze a zavázali se stáhnout žaloby a ukončit navždy právní útoky vedené tímto směrem.

Kaprova válka ale k takovému konci nedospěla. A tak střížkovská Bohemka přešla do další fáze bojů a zaslala policii už zmiňované trestní oznámení, které policie už dlouhé týdny prošetřuje.

Nahlédněme teď do zavřeného šanonu, skrývajícího dosud listopadové dohody, i my. Mírové řešení mělo dva základní kroky:

1) Fotbalová asociace kupuje Vejsadovy akcie zkrachovalé Bohemky za 14,6 milionu korun.Od skupiny věřitelů pak kupuje jejich pohledávky za původním klubem. V součtu stojí kasu FAČR tato výdajová část operace, za akcie i pohledávky, přesně 22 918 620 korun.

2) Fotbalová asociace své nově nabyté statky, tedy akcie Vejsadovy Bohemky a skoupené pohledávky, prodává klubu Bohemians 1905.S tím, že za ně nakonec dostane 12 595 262 korun. To až se protočí dlouhodobý splátkový kalendář, který asociace nastavila klubu Bohemians 1905. A to ve čtyřech splátkách až do konce roku 2016.

Až podle smluv všichni všechno uhradí, zůstane Fotbalové asociaci ČR ve finálním vyúčtování mínusová položka 10 323 408 korun. Rozdíl mezi penězi, co FAČR do projektu vložila, a sumou, jež se do kasy vrátí.

Je to cena, kterou se Pelta a spol. rozhodli do vyřešení vleklého problému českého fotbalu investovat. Jsou přesvědčeni, že zákon přitom nijak neporušili.

 

Právě se děje

Další zprávy