Svět vyděsila vražda v Jižní Africe. Týkala se fotbalu

Ivo Pospíšil
6. 1. 2009 13:00
Jimmy Mohlala byl zastřelen před svým vlastním domem
Pro Afriku je MS ve fotbale historickou událostí
Pro Afriku je MS ve fotbale historickou událostí | Foto: Reuters

Nelspruit - Do startu světového fotbalového šampionátu sice zbývá ještě více než rok, ovšem pořádající Jižní Afrika, nepřestává ani nyní řešit nové a nové problémy týkající se plánovaných příprav.

Nejčerstvější komplikace, která může ohrozit důvěryhodnost a serióznost prvního mistrovství světa pořádaného na africké půdě, se stala v neděli.

Přímo před jeho vlastním domem v Nelspruitu byl totiž zastřelen Jimmy Mohlala, člen organizačního výboru a šéf místního zastupitelstva okresu Mbombela, kam Nelspruit patří.

Mohlala v minulosti poukázal na možnou korupci při výstavbě zdejšího stadiónu, který má být dokončen letos a je jedním z deseti stadionů, kde se bude šampionát v roce 2010 hrát. 

Incident se udál přímo před zraky jeho vlastního syna. Ten měl štěstí v neštěští, vyvázl jen s lehkým zraněním.

Čtěte také: Hrozí fotbalovému šampionátu 2010 v JAR fiasko?

"Dva maskovaní muži si na něj počkali před domem v neoznačeném autě, poté ho zastřelili a ujeli," citují stránky BBC oficiální stanovisko místní radnice.  

Mohlala byl na veřejnosti znám jako ten, kdo nařkl manažera nového stadionu v Mbombele ze zpronevěry finančních prostředků poskytnutých na výstavbu komplexu.

"Manipulace s nabídkami, selhání při poskytování slíbených služeb, pronásledování a obtěžování zaměstanců, nedodržování usnesení rady nebo i jen nedostatečná informovanost týkající se záležitostí o MS," jmenoval tehdy všechny nedostatky.

Přečtěte si také: FIFA se bojí o MS. Jižní Afrika má stadiony na ragby

Jeho výroky se však s pochopením nesetkaly, ba spíše naopak měly negativní ohlasy. Mohlala se stal vzápětí terčem kritiky a byl vyzván k rezignaci. To ovšem bývalý viceprezident jihoafrické fotbalové asociace odmítl.

Kdo jej tedy zastřelil? Místní policie se brání, že je nesmyslné pohlížet na tuto vraždu jako na politický atentát.

Ale kdo ví, když i šéf jihoafrické policie čelí v současné době obviněním z korupce. 

Smaže země nelichotivé předpovědi?

Problémy s výstavbou moderních a vyhovujících stánků jsou navíc v Jižní Africe největším problémem od chvíle, co se o pořadatelství rozhodlo.

Není totiž žádným tajemstvím, že se v zemi těší daleko větší popularitě jiné sporty, například ragby.

Komplikace se pak mohou navíc vyskytnout i při budování potřebné infrastruktury. Ani ta totiž aktuálně nesplňuje potřebná vyhovující kritéria.

V neposlední řadě se pak vynořují i otázky týkající se bezpečnosti.

Při loňském Africkém poháru národů, jenž se konal v daleko severnější Ghaně, totiž vedle korupce a špatné organizace byly na programu dne starosti existenčního rázu.

Své by mohl například vyprávět domácí útočník Gyan, jemuž bylo dokonce vyhrožováno smrtí.

Přesto se však hostileté upínají k chystané akci podobně jako Číňané k loňských olympijským hrám. Důkazem může být i finanční částka vyhrazená vládou, která činí 30 miliard randů (60 miliard korun) a což je také patnáctinásobek více než finance určené na boj proti AIDS.

Více také: Africký pohár? Špatný fotbal, korupce i hrozba smrti

Šampionátu dlouhodobě fandí i samotná FIFA. Její prezident Sepp Blatter dokonce nedávno přiznal, že v pořádání MS věří tak horoucně, že nemá ani připraven žádný náhradní plán, kdyby náhodou z pořadatelství sešlo.

 

Právě se děje

Další zprávy