Státní zástupci budou přítomni na ligových zápasech

ČTK ČTK
15. 2. 2011 14:00
Státní zástupci budou na stadionech už na jaře
Maskované setkání. Na fotbalové fanoušky dohlíželo v Praze na 500 policistů. Celou situaci navíc ze vzduchu monitoroval policejní vrtulník a v terénu byl také antikonfliktní tým.
Maskované setkání. Na fotbalové fanoušky dohlíželo v Praze na 500 policistů. Celou situaci navíc ze vzduchu monitoroval policejní vrtulník a v terénu byl také antikonfliktní tým. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Státní zástupci budou v jarní části fotbalové sezony přítomni na stadionech, aby policii pomohli zjišťovat a dokumentovat projevy diváckého násilí. V minulosti se totiž mnohokrát objevily problémy s dokazováním podobných skutků.

Tato novinka bude využita už ve čtvrtečním utkání Evropské ligy mezi pražskou Spartou a Liverpoolem, posléze i při dalších přibližně pěti vybraných zápasech. ČTK o tom dnes informoval ředitel pražské policie Martin Červíček.

Mezi rizikové duely podle něj budou na jaře patřit utkání Sparty s Brnem a se Slavií, dále zápasy Slavie s Brnem a s Bohemians 1905.

Čtěte také:
České soutěže by mohly testovat video ve fotbale

Policie se podle pražského šéfa inspirovala v zahraničí, například v Nizozemsku nebo v Anglii, kde státní zastupitelství intenzivně spolupracuje s policií při zajišťování pořádku na fotbalových stadionech.

Na spolupráci se Červíček dohodl s městskou státní zástupkyní Janou Hercegovou. V praxi bude státní zástupce součástí takzvaného bezpečnostního štábu, který bude sledovat počínání diváků.

Pokud dojde k protiprávnímu jednání, státní zástupce rozhodne, zda jde o trestný čin nebo přestupek, případně vydá policii pokyn k zajištění důkazů nezbytných pro odsouzení pachatele. Zajištěna bude podle Červíčka i dosažitelnost soudců, aby mohli co nejdříve rozhodnout.

V budoucnu by se měl prosadit i zákaz vstupu na stadion

Opatření se budou týkat zejména Prahy 7 a 10, kde jsou stadiony Sparty a Slavie.

V minulosti již proběhly některé pokusy o zřízení mobilní jednací síně na fotbalových zápasech, nicméně podle Hercegové to není potřeba, jelikož budovy soudů se nacházejí nedaleko těchto stadionů.

Podle Hercegové je asi 80 procent případů diváckého násilí vyřízeno ve zkráceném přípravném řízení, tudíž potrestání pachatelů je velice rychlé.

Uvedla také, že by v budoucnu měl být pro výtržníky více využíván trest zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce až na deset let, který zavedl nový trestní zákon od 1. ledna 2010.

Podle Červíčka policie spolupracuje nejenom se státním zastupitelstvím, ale oprášila i dohody o součinnosti s jednotlivými kluby, které zajišťují pořadatelskou službu.

 

Právě se děje

Další zprávy