Sparta zklamala fanoušky. Hrál vůbec ten Berger?

Martin Jůzek
3. 7. 2008 10:00
Premiéra kouče Lavičky: Sparta prohrála s Ružomberokem
Po devadesáti minutách hry ale zůstali Sparťané mlčky sedět na hřišti. Jejich tým prohrál 1:2. Díky vítězství Slavie v Mladé Boleslavi ztratil první příčku v tabulce a velmi pravděpodobně i mistrovský titul. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Byl to první zápas v nové sezoně, šlo o premiéru nového trenéra Vítězslava Lavičky a divákům se představila hvězdná posila Patrik Berger. Jenže středeční utkání s Ružomberokem příliš krásy nenabídlo, navíc jej Sparta prohrála 0:1.

Jediný gól vstřelil na začátku druhého poločasu hostující Pilár. Slovenský klub výhru udržel a radoval se z toho i Michal Bílek, bývalý kouč pražského celku a nyní lodivod Ružomberoku.

Fanoušci odcházeli z Letné zklamaní. Šlo sice o úvodní střetnutí krátce po začátku letní přípravy, ale fotbalisté v rudých dresech soupeře ani nedostali pod tlak a šancí si vytvořili pomálu.

Spokojený nebyl ani sparťanský kouč, jenž se na lavičku pražského velkoklubu vrátil po šesti letech. Jeho svěřenci ho však nepotěšili.

"Samozřejmě, že nejsem spokojený. Byly tam chyby. Zatímco v prvním poločase jsme zbytečně ztráceli míče, ve druhém chvílemi nefungovala organizace hry," prohlásil Lavička, který protočil všechny hráče vyjma Blažka, Kadlece a Pečnika.

Vadou na kráse byla právě celá řada střídání, kterou divákům nikdo neoznámil. Ve druhém poločase se téměř kompletně promíchala sestava, na hřišti se objevili mladíci jako Krob, Kúdela, Vacek nebo Kušnír.

A vzhledem k tomu, že hráči neměli jmenovky, někteří marně pátrali po tom, kdo právě chyboval, nebo ztratil balon. "Chtěli jsme dát všem šanci. Brali jsme to jako součást tréninkového procesu," vysvětloval pětačtyřicetiletý kouč.

Berger má Spartě hodně co dát

Patrik Berger
Patrik Berger | Foto: AC Sparta Praha

Podle údajů letenského celku dorazilo na stadion 2600 diváků. Hlavní tribuna byla slušně zaplněná, možná i kvůli jednomu jménu. Poprvé dres s osmičkou, jenž mimo jiné kdysi nosil další navrátilec Karel Poborský, oblékl bývalý hráč Liverpoolu Patrik Berger.

Postavil se do středu zálohy a na trávníku zůstal spolu se "silnější" sestavou do konce prvního poločasu.

Ani on tempo nezrychlil, účastník Eura 1996 se s týmem zatím seznamuje. Zahrával všechny standardní situace - přímé i rohové kopy a jednou se pěkně uvolnil ve vápně. Toť vše.

Diváci byli také proto trochu rozčarovaní. "Hrál vůbec ten Berger?" zaznělo několikrát v ochozech. Jeden fanoušek přišel až na druhý poločas a když zjistil, že Berger nehraje, tak odešel.

Čtěte dále: Boj o Ligu mistrů: Spartu čeká Moldávie, či Kazachstán

"Patrik naznačil, že má Spartě hodně co dát, i když chyby byly i v jeho výkonu. Může nastoupit ve středu zálohy i nalevo, uvidíme podle dalších zápasů," dodal Vítězslav Lavička.

Kouč domácího týmu vyzkoušel hned šest útočníků, každá dvojice odehrála půl hodiny. Neprosadil se však ani jeden, snad nejblíže brance byl Kulič, jenž své střelecké trápení potvrdil i v přípravě. V jasné pozici trefil hlavou jen hostujícího brankáře.