Boj o Ligu mistrů: Spartu čeká Moldávie, či Kazachstán

Red Spo
1. 7. 2008 12:29
V Nyonu bylo rozlosováno první a druhé předkolo LM
Jako první se radovali z gólu Sparťané. V sedmé minutě prostřelil nečekaně brankáře Hauzra Miroslav Slepička (10). | Foto: Ondřej Besperát

Nyon - Fotbalisté Sparty už vědí, na koho mohou narazit ve druhém předkole Ligy mistrů. Český vicemistr se utká s vítězem dvojutkání mezi kazachstánským Aktobe a moldavským Šeriffem Tiraspol. Rozhodl o tom úterní los ve švýcarském Nyonu.

Letenští sehrají první duel na půdě soupeře 29. nebo 30. července v Moldavsku či v Kazachstánu. Odveta v Praze bude na programu o týden později.

FC Aktobe se teprve v roce 2000 dostalo do první kazachstánské ligy a už pět let později slavilo mistrovský titul. Při své premiéře v prvním předkole Ligy mistrů nepřešlo přes lotyšský FHK Ljepajas Metalurgs.

Následující sezonu se Aktobe dostalo do Poháru UEFA, v němž doma porazilo rakouský SV Mattersburg 1:0, v odvetě však prohrálo 2:4 a do další fáze nepostoupilo. Centrální stadion v Aktobe má kapacitu 13 200 míst.

Moldavský mistr Šeriff Tiraspol rovněž napatří mezi tradiční kluby. Získal sice už osm domácích titulů, ale založen byl teprve v roce 1997 firmou Šeriff, která zároveň postavila na tamní poměry luxusní stadion kapacitou 14 300 míst.

Tiraspol se od roku 2001 pravidelně pokouší probojovat do základní skupiny Ligy mistrů, ale pokaždé skončil ve druhém předkole.

V kádru trenéra Leonida Koutčouka figurují mimo jiné hráči z Toga, Brazílie, Ruska, Nigérie a Bosny a Hercegoviny.

S moldavským klubovým fotbalem má Sparta dobrou zkušenost. Před osmi lety porazila ve 3. předkole Ligy mistrů dvakrát   Zimbru Kišiněv.

Se Šerifem Tiraspol se střetla Sigma Olomouc, v předkole Poháru UEFA v Moldavsku remizovala 1:1 a postup si zajistila domácí bezbrankovou remízou.