Sparta smetla Sarajevo 5:0, Kweuke nasázel hattrick

28. 7. 2011 21:20
Další góly přidali Sionko a střídající Podaný
Kweuke proti Sarajevu zářil.
Kweuke proti Sarajevu zářil. | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Pět gólů dokázali fotbalisté Sparty Praha nasázet do sítě FK Sarajevo v úvodním duelu 3. předkola Evropské ligy. Český vicemistr si tak po jednoznačné výhře 5:0 prakticky zajistil postup do dalšího kola soutěže.

Hattrickem se blýskl kamerunský kanonýr Léonard Kweuke, zbylé góly přidali Libor Sionko a v závěru střídající Jakub Podaný.

Sparťanští trenéři dali důvěru zajímavé základní sestavě. Na pravé obraně hrál Vidlička místo nemocného Kušníra, stoperskou dvojici utvořili Tomášové Zápotočný a Řepka.

ŽIVĚ Utkání jsme sledovali v online reportáži
Vedro Boleslavi nesvědčilo, V Larnace dostala tři góly

Po dlouhé době se v dresu Sparty v soutěžním zápase objevil defenzivní záložník Hušek. Na levé záloze nastoupil Slovák Juhar a v útoku jediný hrot Kweuke.

Sarajevo se od začátku prezentovalo otevřenou hrou, ovšem už v 5. minutě inkasovalo. To když si na přesný roh nového kapitána Matějovského naskočil Kweuke a trefil přesně k tyči.

Hosté i přes brzký inkasovaný gól dokázali hrozit. Svěřenci českého trenéra Jiřího Plíška byli blízko vyrovnání ve 28. minutě, kdy chybu Zápotočného zachránil na brankové čáře skvěle hrající Vidlička.

Ve 35. minutě znovu udeřili letenští. Na hranici ofsajdu se pohybující Juhar, který odehrál výborný zápas, nacentroval přesně a Sionko sám na malém vápně rybičkou efektně zakončil.

Po přestávce začali hosté odcházet fyzicky a Sparta se stále častěji dostávala do vyložených šancí. Kweuke ani Zápotočný ještě neuspěli, v 69. minutě však přišla akce jako z fotbalové učebnice.

Matějovský přešel přes dva hráče, uličkou našel na pravém křídle střídajícího Kadlece a ten perfektně naservíroval míč Kweukemu před prázdnou branku - 3:0.

Když už to vypadalo, že třígólový náskok Spartě stačí, vystřídal v nastaveném čase Podaný Juhara a výrazně přispěl k dalším trefám. Kweukeho střelu, která se odrazila od tyče, nejprve dorazil z bezprostřední blízkosti do sítě.

Hned vzápětí pak dopřál Kweukemu hattrick, když mu posadil na hlavu milimetrově přesný míč.

Odveta, která by ale z pohledu Sparty měla být pouze formalitou, se hraje 4. srpna v Sarajevu.

Úvodní zápas 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - FK Sarajevo 5:0 (2:0)
Branky: 5., 69. a 90.+3 Kweuke, 35. Sionko, 90.+1 Podaný. Rozhodčí: Deaconu - Vidan, Ghinguleac (všichni Rum.). ŽK: Juhar, Řepka - Maksumič. Diváci: 11.626.

Sparta: Blažek - Vidlička, Zápotočný, Řepka, Pamič - Hušek - Sionko (63. Kadlec), Vacek (90.+2 Mareš), Matějovský, Juhar (90.+1 Podaný) - Kweuke. Trenér: Chovanec.

Sarajevo: Hamzič - Čomor, Torlak, Maksumič, Beloševič - Kojaševič, K. Handžič, Ščepanovič (85. Bajraktarevič), Hadžič (46. Suljič) - Obuča, Haskič (73. H. Handžič). Trenér: Plíšek.