Praha - Fotbalová Sparta už zná trest za selhání pořadatelské služby během pondělního fotbalového utkání mezi letenským klubem a Brnem, při němž byl dělbuchem zraněn podavač míčů.
Disciplinární komise v čele s předsedou Alexandrem Károlyim ve čtvrtek vyslechla delegáta utkání a představitele Sparty, kterou reprezentoval místopředseda představenstva Dušan Svoboda a vynesla rozsudek.
Sparta zaplatí pokutu 250 000 korun a na tři zápasy Gambrinus ligy jí budou uzavřeny sektory za oběma brankami.
Za podobné selhání pořadatelské služby hrozila klubu až desetimilionová pokuta a také zavření celého stadionu.
Čtěte také: Spartě hrozí pokuta 10 milionů. Hod dělbuchem má svědka
Co to znamená? Pro utkání s Libercem, Plzní a Ostravou bude pro diváky otevřena jen hlavní a protilehlá tribuna. Kapacita stadionu se tak sníží zhruba o devět tisíc míst.
Hlavně duel se slezským klubem patří mezi nejvíce rizikové, a proto se nabízí otázka: Jak to bude s fandy Baníku?
"Teprve se tím budeme zabývat, musíme to prodiskutovat s pořadatelskou službou i zmíněnými kluby. Ale každý musí pochopit, že jsme byli sankciováni a že naše kapacita bude omezená," řekl za Spartu její mluvčí Ondřej Kasík.
Károlyi: Nechtěli jsme trestat hráče
Disciplinární komise projednávala případ Sparty přes dvě hodiny. Diskuse o výši trestu se táhla mnohem déle, než trval "výslech" letenských zástupců. Károlyi a jeho kolegové se totiž radili, jak nejlépe zakročit.
"Trest má plnit represivní i preventivní funkci," oznámil Károlyi po vynesení rozsudku.
Čtěte dále: Fanoušci zranili žáka Sparty. Chovanec: Ignorace je OK
"Kdybychom zavřeli Spartě stadion, musela by hrát na Moravě a problémoví fanoušci by stejně přijeli. 90 % slušných diváků by tak přišlo o fotbalový zážitek. A hrát bez diváků? To je to samé, navíc bychom potrestali i hráče, kteří za nic nemůžou," dodal.
Nakonec se tak po diskusi s Antonínem Křížem, hlavním pořadatelem, rozhodli uzavřít sektory za brankami a ostatní nechat otevřené. "Mělo by se to dotknout jen problémových skupin," vysvětlil.
A finační trest? "Když jsme dávali pokutu, tak jsme přihlédli k investicím Sparty do zabezpeční kotle," dodal šéf disciplinární komise.
Pražský klub totiž už před více než rokem změnil sektory obou "kotlů" k nepoznání, což jej stálo přes čtyři miliony korun.
Kotle budou s dvojnásobnou kontrolou
Sparta se před komisí bránila především tím, že se nic tak vážného nakonec nestalo."Celá záležitost nás velmi mrzí. Chlapec ale nebyl zraněn, s pořadateli komunikoval a po incidentu byl jen v šoku," uvedl Dušan Svoboda z představenstva klubu.
Podle něj při pronesení dělbuchu neselhala pořadatelská služba: "Podle našich záznamů byl přehozen na stadion z ulice Milady Horákové. A nešlo o vojenský dělbuch, jak uvádí zpráva delegáta, ale o podomácku vyrobenou výbušninu."
Bezpečnost utkání podle Svobody zajišťovalo 208 pořadatelů a 227 policistů mimo stadion.
"Grázlové jsou o krok napřed," povzdychl si před komisí Svoboda.
Károlyi sparťanského funkcionáře vyzval, aby přednesl návrhy, jak chce klub podobným incidentům v budoucnu zabránit.
"Sektory obou kotlů fanoušků bude oddělovat vedle sítě také plexisklo. Navíc zdvojnásobíme kontroly. K těm u turniketů přibudou ještě kontroloři u vstupu do sektoru ultras," odpověděl Svoboda.