Sparta a Baník remizovaly, Jablonec se dotáhl na bod

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
8. 5. 2010 19:24
Liberec - Sparta 2:2, Ostrava - Boleslav 2:2

Liberec - Neuvěřitelné drama v české nejvyšší fotbalové soutěži pokračuje i po devětadvacátém kole, neboť Baník Ostrava i Sparta Praha v předposledním kolem remizovaly 2:2, a stále se tak přetahují o ligový titul.

Navíc se za ně na rozdíl jediného bodu dotáhl fotbalový Jablonec, který vyhrál na Slavii 0:3, a tudíž také on ještě může živit naděje na triumf.

Bez šance na zisk ligového primátu jsou naopak po předposledním kole Teplice, které doma jen remizovaly 1:1 s Olomoucí a v posledním kole na Spartě budou hrát pouze o šanci na třetí místo, a tím pádem i Evropskou ligu v příští sezoně.

Bolest jsme si zakázali, tvrdí před finále ligy Baník
Sparta i Baník si zastřílely, pronásledovatelé zaváhali

Definitivně se také rozhodlo, kdo následující rok doprovodí Bohemians Praha do druhé ligy.

Černý Petr vyšel na Kladno, které získalo s Bohemians jen bod za remízu 1:1 a předposlední Slovácko, které porazilo Příbram 2:1, již nemá šanci předskočit.

Sparta penaltu neproměnila, nakonec byla ráda z bod

Letenští do zápasu s Libercem vstoupili, vědomi si nepříjemné bilance s tímto soupeřem, poněkud nejistě, a už v osmé minutě je za to domácí potrestali, když se po rohu Dočkala prosadil hlavou Lovre Vulin.

Na vyrovnání ale Chovancův výběr nečekal dlouho: již o šest minut později se totiž probil přes obranu Slovanu Juraj Kucka a parádní střelou nártem ke vzdálenější tyči srovnal.

V následujících minutách byla aktivnější Sparta, ale největší šanci zbytku první půle měl domácí Kerič, který ale tváří v tvář Kozáčikovi zaváhal a trefil Letenského gólmana.

Po pauze oba týmy víc bojovaly s vlastní přesností, než se soupeřem, a tak přišla první zajímavá situace v 65. minutě, kdy rukou zahrál v pokutovém území Vulin, a rozhodčí Pavel Královec odpískal penaltu.

Tu ovšem Kušnír neproměnil, když jej u své pravé tyče vychytal Zbyněk Hauzr. Naopak Liberec o deset minut později šel do vedení, když rozhozenou obranu Sparty přesnou střelou zaskočil střídající Petr Papoušek.

Sparta ovšem dokázala ihned vyrovnat, když se po akci Bonyho, který předtím hrál na zemi rukou, k míči dostal Kucka a přidal druhou branku.

I přes závěrečnou snahu Letenští vítěznou branku nevystřelili, částečně také proto, že hráli o deseti, neboť po nepotrestaném faulu loktem domácího hráče musel předčasně do kabin Kušnír a Chovanec své možnosti ku střídání již vyčerpal.

Baník z penalty skóroval, ale také jen remizoval

To Baník Ostrava vstoupil do zápasu s Mladou Boleslaví mnohem lépe, než jeho rival Sparta, když již v páté minutě Matěj Vydra našel ve vápně Tomáše Mičolu a ten se zblízka nemýlil.

Ovšem aktivně hrající hosté ještě do přestávky srovnali, když se prosadil mladíček Jan Chramosta.

Čelo tabulky po 29. kole

1. Sparta 59
2. Baník 59
3. Jablonec 58
4. Teplice 55

V téměř stejné minutě jako v Liberci se pískala penalta i v Ostravě: domácího Vydru podle sudího nedovoleně přistrčil hostující Tomáš Fabián a Fernando Nevés nabídnutý pokutový kop proměnil.

Nakonec se ale i ve slezské metropoli body dělily. Za snahu v druhé půli byla totiž zaslouženě Boleslav v poslední minutě odměněna vyrovnávací brankou, kterou vsítil Ivo Táborský.

Baník i Sparta tak stále společně vedou ligu před Jabloncem, na nějž ovšem mají náskok již jen jednoho bodu, neboť Baumit uspěl v Edenu nad Slavií, když vyhrál 3:0.

O dvě branky Jablonce se postarali ex-slávisté Marek Jarolím a Tomáš Pekhart, třetí gól pak vstřelil někdejší reprezentační forvard David Lafata.

29. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Baumit Jablonec 0:3 (0:2)

Branky: 26. Pekhart, 39. Jarolím, 75. Lafata. Rozhodčí: Damková - Kordula, Večeřa. ŽK: Hubáček, Krajčík - Loučka, Kovařík, Jarolím, Drsek. Diváci: 4605.

Sestavy:

Slavia: Vaniak - Krajčík, Hošek (25. Grajciar), Trapp, Hubáček - M. Černý, Ragued, Janda (61. Šenkeřík), J. Černý - Vlček, Ivanovski (72. Tecl). Trenér: Cipro.

Jablonec: Špit - Krejčí, Zábojník, Drsek, Jablonský - Jarolím, Eliáš (73. Vošahlík), Loučka, Kovařík (87. Kocourek)- Pekhart (76. Michálek), Lafata. Trenér: Komňacký.

Bohemians 1905 - SK Kladno 0:0

Rozhodčí: Adámek - Kubáň, Slavík. ŽK: Lafata - Novotný, Procházka, Zoubek. ČK: 68. Zoubek. Diváci: 7500 (vyprodáno).

Sestavy:

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Nikl, Rychlík - Moravec, Kaufman, Lukáš, Štohanzl (87. Pávek) - Bálek (80. Slezák), Hartig (71. Cissé). Trenér: Hoftych.

Kladno: Pavlík - Bartoš, Beneš, Mráz, Procházka - Zoubek, Holub (46. Szabo), Gross, Novotný, Cigánek (84. Svoboda) - Tatanašvili (46. Lička). Trenér: Hejkal.

FC Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 2:2 (1:1)

Branky: 6. Mičola, 63. Neves z penalty - 38. Chramosta, 90. Táborský. Rozhodčí: Paták - Lhoták, Moláček. ŽK: Neves - Kalina, Rolko, Fabián, Šeda, Táborský. Diváci: 10.090.

Sestavy:

Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth (31. Greguš), Neves, Tchuř - Lukeš, Marek, Lička (54. Wojnar) - Vydra, Varadi, Mičola. Trenér: Koubek.

Mladá Boleslav: Šeda - Kalina, Janíček, Rolko, Fabián (76. Hrdlička) - Procházka (67. Táborský), Kúdela - Brunclík, Sylvestre, Sedláček (79. Mendy) - Chramosta. Trenér: Stanner.

1. FC Slovácko - 1. FK Příbram 2:1 (1:0)

Branka: 44. Ondřejka, 55. Zelenka - 50. Rodrigues. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Vysloužil. ŽK: Šmejkal. Diváci: 5458.

Sestavy

Slovácko: Filipko - Abrahám, Kuncl, Košút, Kubáň - Fujerik (85. Němčický), Zelenka (79. Nečas), Kordula, Valenta - Ondřejka, Švancara (90. Nestorovski). Trenér: Soukup.

Příbram: Krbeček - Šmejkal, Plašil, Nohýnek, Pleško - Klesa, T. Pilík (79. Šlapák), Tarczal, Borek - Wágner (75. Jirouš), Rodrigues. Trenér: Marko.

Slovan Liberec - Sparta Praha 2:2 (1:1)

Branky: 8. Vulin, 76. Papoušek - 14. a 77. Kucka. Rozhodčí: Královec - Filípek, Hojsík. ŽK: Bosančič - Kušnír. Diváci: 7625.

Sestavy:

Liberec: Hauzr - Zeman, Kelič, Dejmek, Janů - Dočkal, Vácha, Bosančič (80. Liška), Vulin (73. Papoušek) - Nezmar, Kerič (89. Vojta). Trenér: Petřík.

Sparta: Kozáčik - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder (64. Žofčák) - Sionko (75. Zeman), Vacek, Kucka, Kadlec (80. Lačný) - Wilfried. Trenér: Chovanec.

FK Teplice - Sigma Olomouc 1:1 (1:1)

Branky: 44. Vachoušek z pen. - 31. Navrátil. Rozhodčí: Mikel - Mencl, Teuber. ČK: 44. Škerle (Olomouc). ŽK: Došek - Bajer, Škerle. Diváci: 3940.

Teplice: Slavík - Siva (75. Zoubele), Lukáš, Matula, Rosa - Kalivoda (63. Doležal), Ljevakovič, Vachoušek - Veverka (66. Stožický), Vondrášek - Došek. Trenér: Plíšek.

Olomouc: Blaha - Rossi, Škerle, Komárek, Machalický - Bajer, Kaščák, Hubník (64. Šultes) - Ordoš, Navrátil (80. Štěpán), Petr (46. Janotka). Trenér: Psotka.

Bohemians Praha - FC Viktoria Plzeň 2:2 (0:0)

Branky: 63. Jeslínek, 79. Flachbart - 70. Rada, 85. Bystroň. Rozhodčí: Franěk - Handlíř, Gallo. ŽK: Lencevič, Fenyk, Očovan - Horváth. Diváci: 180.

Sestavy:

Bohemians: Beláň - Flachbart, Macháček, Lencevič, Modeste - Fenyk, Dittrich (79. Očovan), Grznár, Ježdík - Jeslínek (89. Wakui), Pospíšil (67. Ibe). Trenér: Jindráček.

Plzeň: Ticháček - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Lecjaks (76. Limberský) - Petržela, Kolář (90. Darida), Rada, Horváth, Jiráček (59. Střihavka) - Rezek. Trenér: Vrba.

Dynamo České Budějovice - 1. FC Brno 1:3 (0:0)

Branky: 51. Sedláček - 75. a 78. Pernica, 86. Okleštěk. Rozhodčí: Bílek - Ubias, Košec. ŽK: Černák, Žižka, Leština - Cupák. Diváci: 2715.

Sestavy:

Č. Budějovice: Kučera - Leština, Žižka, Novák, Krob - Hudson, Černák, Otepka (56. Volešák), Benát, Jasanský (79. Mezlík) - Sedláček (74. Meszároš). Trenér: Šilhavý.

Brno: Doležal - Jílek (54. Pernica), Dvorník, Trousil, Husár - Cupák, Dostálek, Huška (46. Okleštěk), Kalabiška - Šural (88. Šamánek), Rabušic. Trenér: Beránek.