Praha - Hodně to připomíná plzeňskou fotbalovou pohádku, v níž se z provinčního klubu stal český gigant. Izraelský Hapoel Ironi Kirjat Šmona vznikl teprve před 15 lety a nyní už několik sezon hraje pravidelně evropské poháry. Už ve čtvrtek večer se postaví ve třetím předkole Evropské ligy proti Liberci (zápas můžete sledovat v online reportáži).
Na začátku obou pohádkových příběhů byl bohatý investor. V Plzni to byl zhruba před sedmi lety podnikatel Miroslav Kříž, který později záhadně zmizel neznámo kam, ve Šmoně zase jistý Izzy Sheratzky, majitel izraelské firmy na výrobu bezpečnostních zařízení do aut.
Tento pán si v roce 2000 řekl, že by bylo dobré v Kirjatu Šmona, městečku se zhruba 23 tisíci obyvateli, zbídačeném dlouhá léta válkou poblíž hranic Libanonu, vytvořit fotbalový klub, o kterém brzy uslyší i ve vzdálených evropských zemích. Přišel za tehdejšími fotbalovými činovníky v městě a řekl jim, že hodlá do pěti let hrát nejvyšší soutěž a do deseti evropské poháry.
"Tehdy jsme si mysleli: Cože, on se zbláznil? O čem to mluví?" vypráví sportovní ředitel Kirjatu Šmona Yossi Edri, který kdysi ve městě na regionální úrovni hrál a nyní tu působí jako funkcionář.
Nebyl stadion ani pořádná tráva
Tomu pošetilému pánovi se jeho sen splnil. Sloučil dohromady dva místní regionální kluby, které hrály třetí a čtvrtou nejvyšší soutěž, odkud také nově utvořené mužstvo muselo začít svou pouť. Ale nebylo to jednoduché, velké plány vyžadovaly velké výdaje, do hráčů, realizačního týmu i stadionu.
"Předtím tu nebylo nic, žádní fyzioterapeuti na střídačce, na stadionu nebyl ani pořádný trávník a sedaček pro diváky jsme měli sotva tisíc," popisuje tehdejší stav Edri.
To všechno se podařilo přebudovat, fotbalový stánek už disponuje kapacitou přes pět tisíc fanoušků, a i když nemá takové parametry, aby se na něm mohla hrát pohárová utkání, určitě domácí příznivci nelitují, když sem vyrazí na ligový zápas.
Šmona totiž za pár let přeskákala nižší soutěže a dostala se do izraelské Premier League. A věřte nebo ne, v sezoně 2008/09 už díky třetímu místu v tabulce hrála kvalifikaci Poháru UEFA. Sice musela do vyhnanství na stadion v Haifě, ale i tak splnil Sheratzky svůj slib.
Fotbal měl zvednout morálku obyvatel
"Přiznávám, byl jsem asi tehdy trochu šílený, ale chtěl jsem Šmoně pomoci. Byla na tom opravdu špatně, na město pršely rakety a fotbal mohl pomoci zvednout morálku obyvatel," prohlásil majitel klubu, který v současnosti plní rozpočet přesahující čtyři miliony eur.
Ale nenechte se mýlit. Peníze nejsou všechno a neznamená to, že se to v Kirjatu hemží hvězdnými jmény, to zase ne. Do značné míry je to tím, že málokterému fotbalistovi se chce žít ve městě, kde plynová maska a raketový kryt patři k nutné základní výbavě domu. Ale i proto, že izraelská liga povoluje jen pět cizinců v každém týmu.
Klub tak cílí především na odchovance a nejlepší izraelské hráče. I to ovšem stačilo na to, aby v roce 2012 poprvé ovládl domácí ligu a zahrála si kvalifikaci Champions League. Do ní se nakonec nedostali, ale vzali zavděk základní skupinou Evropské ligy, kde si to pak rozdali i s pražskou Spartou. Ta v Izraeli remizovala 1:1 a doma vyhrála 3:1.
Trenérem je muslim
Letošním rokem dostává historie Šmony ještě větší mimofotbalový rozměr. Od léta ji totiž začal trénovat Salah Hasarna, izraelský rodák, který je ale muslimského vyznání. Když před dvěma lety končil ve stejném klubu kariéru stopera, doufal, že se jednou stane prvním muslimským trenérem, který povede židovský izraelský tým. A stalo se.
"Ano, jsem arabský Izraelec, modlím se pětkrát denně, ale jinak ctím tuto zemi stejně jako kterýkoli jiný občan," popsal Hasarna své důvody trénovat Kirjat, v kterém před tím téměř sedm let hrál.
Nyní díky loňskému druhému místu v lize zajíždí spolu s týmem opět do České republiky, pro změnu do Liberce. Ať už dvojutkání dopadne jakkoli, stejně si fanoušci izraelského celku budou moci zapět klubovou hymnu, která tak pěkně shrnuje celý příběh Šmony: "Nikdy jsem si nemyslel, že přijde tento den, mráz mi jde po zádech, vždyť plní se mi sen."