Slavia vybere posily z 15 jmen. Ale do Ronalda nakonec nejdeme, směje se Šimáně

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 10. 2015 12:00
Prezidentem fotbalové Slavie bude Jiří Šimáně, předsedou dozorčí rady pak Chan Chauto, šéf čínské společnosti CEFC, která je spoluvlastníkem klubu. Klub cílí na 15 vytipovaných hráčů, z nichž by v zimě rád přivedl zhruba čtyři, aby ligový tým posíll. Snahou bude narovnat vztahy s majiteli stadionu, případně jej vlastnicky propojit s klubem.
Slávisté vyhlížejí zimní posily. Už stávající sestava ovšem na tradičního rivala, tedy Spartu, v nedávném derby stačila
Slávisté vyhlížejí zimní posily. Už stávající sestava ovšem na tradičního rivala, tedy Spartu, v nedávném derby stačila | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalová Slavia vstupuje do nové éry. Noví majitelé klubu prezentovali, že chtějí hrát evropské poháry a vítat v moderní aréně v Edenu tolik diváků, aby se zcela zaplňovala její dvacetitisícová kapacita.

"Vyhlédnuto máme 10-15 hráčů, ze kterých bychom v zimě rádi koupili dvě, tři, možná čtyři posily," řekl Jiří Šimáně, který se ujal role nového prezidenta klubu. Částku, kterou za tím účelem majitelé hodlají uvolnit, ale odmítl specifikovat.

"Cristiano Ronaldo přijde na 100 milionů eur. Ráno jsme se o něm bavili, ale nakonec jsme si řekli, že do toho nepůjdeme," vtipkoval Šimáně.

Desátého září byl dokončen byznys, který přesunul vlastnictví Slavie z rukou Aleše Řebíčka do nové struktury. Nyní vlastní 59,97 procenta akcií CEFC Investment (Europe) Company, což je evropská odnož gigantické čínské společnosti, jež si zřídila druhé hlavní ústředí CEFC v Praze. Dalších 39,98 procent akcií vlastní Fly Sport Investments, kde je jediným akcionářem český podnikatel Jiří Šimáně. A 0,05 procenta akcií zbývá na drobné akcionáře.

Šmicer v dozorčí a také sportovní radě

"Jednal jsem s Jaroslavem Tvrdíkem, který tu zastupuje CEFC, o vstupu čínské společnosti do Travel Servisu. A když jsme to uzavřeli a šli nahoru na skleničku, zeptal jsem se ho, jestli by se mnou nechtěli jít i do Slavie. Protože ta by jinak 15. září skončila," říká Jiří Šimáně s odkazem na termín soudu, jenž měl poslat Slavii do insolvence. "JardaTvrdík zdvihl telefon, zavolal do Číny, a do půl hodiny to bylo vyřízené."

Slavia představila novou řídící strukturu. Představenstvo společnosti bude pracovat ve složení Jiří Šimáně (předseda), David Trunda (místopředseda a zároveň generální ředitel klubu), Petr Boháč (finanční ředltel) a Tomáš Syrovátka (člen představenstva zodpovědný za komunikaci a vnější vztahy).

Dozorčí radu utvoří její předseda Chan Chauto, hlavní boss CEFC, místopředseda Jaroslav Tvrdík a legenda klubu Vladimír Šmicer.

Složení orgánů potvrdí 20. října valná hromada SK Slavia Praha - fotbal, a.s.

Management klubu bude řídit doavadní generální ředitel David Trunda. Sportovním ředitelem zůstává Josef JInoch, finanční ředitel Petr Boháč má za sebou 15 let zkušeností ze společnosti Siemens, Jiří Vrba zůstává ředitelem komunikace, stejně jako Jiří Trepeš provozním ředitelem. Marketing si vezme na starost Marek Křovák a Radek Šenk bude obchodním ředitelem Slavie.

Klub ustanovil nový orgán - sportovní radu klubu. V ní bude zasedat trenér A-týmu, tím je nyní Dušan Uhrin, dále sportovní ředitel Josef Jinoch,nově příchozí manažer mládežnické akademie Jří Plíšek, stejně tak nový hlavní skaut klubu Jakub Dovalil, a také Vladimír Šmicer s Davidem Trundou.

"Kvalitní akademie je pro nás klíčová věc. Budeme muset hodně investovat do její infrastruktury, zařídit nová hřiště, vybavit týmy lépe. Bude to stát peníze, ale sem je dát musíme," zdůrazňuje Jiří Šimáně.

Vedle Jakuba Dovalila, donedávna trenéra fotbalové "21" či Jiřího Plíška, před časem trenéra Teplic či Slovácka, v obou případech expertů na mládežnický fotbal, bude klub spolupracovat i s Janem Říčkou. "Má závazky v Manchesteru City, kde mu smlouva zakazuje spoustu věcí, ale v rámci toho, co mu nezakazuje, s námi konzultantsky spolupracovat bude a jsem tomu velmi rád," zdůrazňuje Jiří Šimáně.

Ten se nijak netají tím, že velkou roli ve Slavii bude hrát i Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr obrany. "Řadu věcí spolu denně úzce konzultujeme," zdůraznil Šimáně.

Jaroslav Tvrdík na velké tiskové konferenci obšírně hovořil o problematice stadionu. "Víte, že jsou tam složité vlastnické vztrahy, jednáme jak s majiteli stadionu, tak s věřiteli. Po úvodních jednáních, kdy se názory obou stran celkem lišily, věřím, že další etapa jednání přinese konstruktivnější výsledky a především novou nájemní smlouvu, výhodnou pro obě strany. Akcionáři Slavie se nijak netají ani vizí, že by se klub a stadion mohli jednou ve své vlastnické struktuře propojit, ale čekají nás ještě dlouhá jednání."

Slavia má velké plány i směrem do zahraničí. Především by chtěla spolupracovat s fotbalovou školou v Šanghaji, která by měla nést jméno Pavla Nedvěda. "Příslušnou smlouvu s ním, bychom měli podepsat už tuto sobotu. A Slavia by do této školy dodávala trenérské know-how. Pan Jakub Dovalil by měl na starosti jak Slavii, tak rozvoj školy v Šanghaji," vysvětluje Jaroslav Tvrdík.

Sítě rozhodí v Bosně, Číně i ve Španělsku

Zároveň Slavia uvažuje o tom, že by úzce spolupracovala s fotbalovou akademií v Sarajevu. "Je možné, že bychom do ní i vlastnicky vstoupili, nebo ji i celou koupili," připouští Jiří Šimáně. "Smysl určitě bude mít rozhlížet se i ve Španělsku. Tam působí velké množství kvalitních hráčů, a přitom je tamní kluby příliš dobře neplatí, protože mají málo peněz. I tudy můžeme uvažovat."

Slávisté nevyloučili ani příchody hráčů z Číny. "Pokud kvalitu takového fotbalisty potvrdí naše sportovní rada. U nás totiž chceme klub stavět jako firmu, ne jako něčí hračku. Takže u nás za výběr hráče někdo ponese odpovědnost. Sportovní rada připraví vedení klubu kvalitní podklady včetně doporučené ceny hráče a podle nich pak budeme pracovat, aby byla úspěšnost nákupů co největší," slíbil Jiří Šimáně.

 

Právě se děje

Další zprávy