Lafatovi vydržela "olomoucká" forma, sestřelil také Sigmu

18. 11. 2012 18:52
Fotbalisté Slavie prodloužili sérii bez vítězství na hřištích soupeřů na šestnáct zápasů, když prohráli 2:3 v Hradci Králové...
Fotbalistům Slavie ani Příbrami se tentokrát nedařilo.
Fotbalistům Slavie ani Příbrami se tentokrát nedařilo. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Fotbalisté Slavie prodloužili sérii bez vítězství na hřištích soupeřů na šestnáct zápasů, když prohráli v 15. kole první fotbalové ligy 2:3 v Hradci Králové.

Nedařilo se ani dalšímu hostujícímu týmu - Příbrami, která padla 0:1 v Brně. Tým z moravské metropole tak díky třem bodům přeskočil v tabulce právě sešívané.

Ve večerním duelu pak vyhrál Jablonec na půdě Olomouce 1:0 zásluhou rychlé branky kanonýra Lafaty, který tak na Hané navázal na své středeční dvoubrankové reprezentační představení proti Slovensku.

Na Andrově stadionu opět úřadoval Lafata

Stejně jako v dresu národního týmu, tak i v ligovém souboji se Sigmou se mohl Lafata při svém gólu v pokutovém území soupeře pomalu bát. Dloubáček agilního Čížka jej totiž našel před brankářem Zlámalem zcela osamoceného.

V opatrně hrajícím zápase mohl krátce po přestávce odpovědět z podobného místa, ale obtížnější pozice pro změnu nejlepší střelec domácích - Michal Ordoš - leč branku přestřelil.

Severočeši díky zisku tří bodů odskočili právě celku z Hané na třetím místě na rozdíl tří bodů, jen s bodovou ztrátou na druhou Spartu. Další bod ztrácejí Lafata a spol. na vedoucí Plzeň.

Slavii vstup do zápasu v Hradci vyšel

Slavia vstoupila do utkání v Hradci výborně a už v 10. minutě ji poslal do vedení po rohovém kopu Kisel. Jenže za 7 minut bylo vyrovnáno, když střelu Šišlera do tyče poslal správným směrem důrazný Uškovič.

Tentýž hráč navíc poslal domácí o čtvrt hodiny později do vedení, když úspěšný presing týmu završil slovenský útočník parádní střelou do víka náhradního brankáře Slavie Berkovce.

Ve druhé půli už slávisté zápas neotočili

Po změně stran se v pohledném i bojovném utkání přihlásil o slovo opět slávistický záložník Kisel a tak byl účet zápasu i účet Uškovič-Kisel vyrovnán.

Misky vah na domácí stranu nakonec převážil Halilovič, který další technickou parádou nedal Berkovcovi šanci. A když v závěru Latka selhal sám před prázdnou brankou, bylo jasno, že tři body zůstanou na východě Čech.

Brněnskému kouči chybí útočníci

To trenér Brňanů Čuhel při absenci útočníků musel sáhnout k nouzovému řešení, na hrotu se objevil vedle Pavla Mezlíka jinak defenzivně laděný Přerovský.

I přes takový handicap měla Zbrojovka územní převahu, kterou domácí získali agresivním pojetím ve středu pole. Právě důraz vynesl domácím fotbalistům už v devátém minutě jednobrankový náskok.

Lutonský šel důsledně za míčem a byl u něj o zlomek vteřiny dřív než váhající brankář Příbrami Hruška, před kterým brněnský bek stačil změnit směr míče a poslat jej do sítě.

Po vedoucím gólu Brňané ještě zvýraznili svou převahu, do brankových šancí se však dostávali jen zřídka. Příbram se začala postupně osmělovat k častějším protiútokům, kterým chyběla jen přesnější koncovka.

Ráz zápasu změnilo vyloučení Mezlíka

V závěru poločasu na hřišti vzrostla nervozita a po pošťuchávání před příbramskou brankou uviděl červenou kartu právě brněnský útočník Mezlík. Příbram i díky tomu srovnala krok a začala hrát odvážněji.

Navzdory početní převaze se hosté po změně stran k trvalé převaze nedostali. Stejně jako v úvodu poločasu totiž Zbrojovka ovládala střed hřiště, odkud dirigoval hru Zavadil a rychlý Lutonský nahrazoval doplňoval mezeru v útoku.

Brno tak díky obětavému výkonu celého týmy zlomilo svoji neúspěšnou bilanci z posledních vzájemných zápasů, kdy Středočechům třikrát za sebou podlehlo.

Aktualizujeme...

15. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - 1. FK Příbram 1:0 (1:0)
Branka: 9. Lutonský. Rozhodčí: Matějek - Ubias, Kříž. ŽK: Přerovský, Lutonský - Trapp, Dejmek, Střihavka. ČK: 37. Mezlík (Brno). Diváci: 3270.

Brno: Doležal - Pašek, Brabec, Pernica, Kaufman - Glaser (89. Buchta), Sus, Zavadil, Lutonský (86. Fall) - P. Mezlík, Přerovský (69. Stehlík). Trenér: Čuhel.

Příbram: Hruška - Jugas, Dejmek, Mišůn, Pleško - Mareš (46. Střihavka), Trapp, Krbeček, Šlapák (63. Stratil) - Danoski, Wágner. Trenér: Marko.

FC Hradec Králové - Slavia Praha 3:2 (2:1)
Branky: 17. a 33. Uškovič, 78. Halilovič - 9. a 64. Kisel. Rozhodčí: Drábek - Vysloužil, Marek. ŽK: Šisler - Hubáček, Škoda. Diváci: 5025.

Hradec: Koubek - Holeš, Jánošík, Fukal, Poděbradský - Strnad, Hochmeister - Harba, Šisler, Štěpán (89. Pávek) - Uškovič (65. Halilovič). Trenér: Plíšek.

Slavia: Berkovec - Nitrianský, Latka, Hubáček, Čonka - Jarolím (84. Dobrotka), Zmrhal - Koreš (88. Dostál), Kisel, Juhar - Škoda. Trenér: Rada.

Sigma Olomouc - Baumit Jablonec 0:1 (0:1)
Branka: 14. Lafata. Rozhodčí: Příhoda - Kordula, Jiřík. ŽK: Vepřek, Janotka, Škerle, Ordoš - Kysela, Kopic, Valeš, Lafata. Diváků: 6 150.

Olomouc: Zlámal - Janotka (75. Schulmeister), Dreksa, Škerle, Vepřek - Hořava, Pospíšil - Petr (79. Hubník), Ordoš, Navrátil - Klesnil (46. Doležal). Trenér: Pivarník.

Jablonec: Valeš - Novák (50. Štochl), Beneš, Kysela (76. Vaněk), Jablonský - Loučka - Kopic (63. Třešňák), Čížek, Piták, Kovařík - Lafata. Trenér: Kotal.

1. Plzeň 15 9 4 2 26:11 31
2. Sparta 15 9 3 3 23:12 30
3. Jablonec 15 8 5 2 26:14 29
4. Olomouc 15 7 5 3 23:14 26
5. Brno 15 6 3 6 20:25 21
6. Dukla 14 4 7 3 23:19 19