Skvělý Leverkusen ovládl šlágr bundesligy. Xabi ignoroval Čechy a rozebral Bayern

Aktualizováno 10. 2. 2024 21:03
Fotbalisté Leverkusenu porazili v zápase o první místo bundesligy Bayern Mnichov jednoznačně 3:0 a v čele tabulky na něj mají pětibodový náskok. Kouč Bayeru Xabi Alonso do základní sestavy nepostavil ani jednoho ze tří českých reprezentantů, jako střídající nastoupil až v samotném závěru jen Adam Hložek. Leverkusenmnichovského giganta naprosto vymazal.
Patrik Schick, Matěj Kovář a Adam Hložek slaví společně se spoluhráči výhru nad Bayernem. | Foto: Reuters

Fotbalisté Leverkusenu porazili v zápase o první místo bundesligy Bayern Mnichov 3:0 a v čele tabulky na něj mají už pětibodový náskok. Adam Hložek nastoupil v 90. minutě, Patrik Schick a Matěj Kovář zůstali mezi náhradníky.

Lipsko i kvůli neproměněné penaltě remizovalo v Augsburgu 2:2 a na čtvrtý Dortmund, jenž v pátek porazil Freiburg 3:0, ztrácí tři body.

Leverkusen letos v soutěžním zápase stále nepoznal přemožitele. Svou sérii natáhl na 31 zápasů a atakuje rekord Bayernu, jenž v letech 2019 až 2020 vydržel bez porážky 32 utkání.

Bayeru chybí vinou zranění od začátku roku nejlepší týmový střelec Boniface. Přesto na hrotu nenastoupili Schick ani nová posila Iglesias, nýbrž ofenzivní záložník Adli. Leverkusen vstoupil do utkání aktivněji a v 18. minutě otevřel skóre Stanišič, který je v Bayeru na hostování právě z Bayernu.

Svěřenci trenéra Xabiho Alonsa po čtyřech minutách druhé půle zdvojnásobili vedení zásluhou Grimalda. V nastavení poslal realizační tým Bayernu do pokutového území i brankáře Neuera. Rohový kop však skončil brejkem domácích, který završil gólem do prázdné branky Frimpong.

"Dnes to od nás byl velmi disciplinovaný výkon. Bylo to velmi důležité vítězství, ale jsou to jen tři body. Je teprve únor a my musíme zůstat klidní," řekl na tiskové konferenci trenér Alonso.

"Začali jsme dobře, ale pak se začaly objevovat chyby. Nedokázali jsme si vypracovat žádnou šanci, a to ani v pozdější fázi zápasu, kdy jsme měli pět nebo šest útočících hráčů. Nevím, proč jsme Harryho (Kanea) více nezapojili do hry," uvedl kouč Bayernu Tuchel.

Augsburg poslal proti Lipsku do vedení v 35. minutě Tietz, ale hned za čtyři minuty srovnal Openda. Belgický útočník se prosadil ve třetím utkání po sobě a v ročníku se trefil už popatnácté. V tabulce střelců je třetí za Kanem z Bayernu (24) a Guirassym ze Stuttgartu (17).

Sedm minut po pauze dokonal obrat hlavičkou Šeško, ale v 60. minutě opět srovnal Demirovič. Hosté pak dostali osm minut před koncem možnost strhnout vedení zpět na svou stranu, ale Openda ze značky pokutového kopu selhal.

Union Berlín doma porazil Wolfsburg 1:0 brankou Doekhiho, jenž se prosadil ve 25. minutě nastavení prvního poločasu. Alex Král nastoupil v základní sestavě domácích, Václav Černý naskočil z lavičky hostů v 74. minutě.

Dlouhé nastavení první půle zavinili domácí příznivci, kvůli jejich protestům byla hra v prvním dějství dvakrát přerušena. Fanoušci Unionu vyjádřili nesouhlas s potenciálním vstupem zahraničních investorů do německé nejvyšší soutěže tím, že na hrací plochu naházeli tenisové míčky.

Mönchengladbach hrál doma s Darmstadtem bez branek. Spoluhráči stále zraněného Tomáše Čvančary nezvítězili už ve čtyřech utkáních v řadě a ze 13. místa mají na sestupové příčky náskok sedmi bodů.

Brémy po sérii tří výher a sedmi zápasů bez porážky doma podlehly nováčkovi z Heidenheimu 1:2. Jiří Pavlenka chyběl v nominaci na utkání z důvodu nemoci.

Německá fotbalová liga - 21. kolo:

Augsburg - Lipsko 2:2 (35. Tietz, 60. Demirovič - 39. Openda, 52. Šeško), Brémy - Heidenheim 1:2 (19. Schmid - 12. Maloney, 18. Beste), Eintracht Frankfurt - Bochum 1:1 (14. Marmúš - 17. Broschinski), Mönchengladbach - Darmstadt 0:0, Union Berlín - Wolfsburg 1:0 (45.+25 Doekhi), Leverkusen - Bayern Mnichov 3:0 (18. Stanišič, 50. Grimaldo, 90.+5 Frimpong).

1. Leverkusen 21 17 4 0 55:14 55
2. Bayern Mnichov 21 16 2 3 59:22 50
3. Stuttgart 20 13 1 6 46:26 40
4. Dortmund 21 11 7 3 43:26 40
5. Lipsko 21 11 4 6 46:28 37
6. Eintracht Frankfurt 21 8 8 5 31:25 32
7. Freiburg 21 8 4 9 26:37 28
8. Heidenheim 21 7 6 8 30:36 27