Škoda se jako spasitel necítí. Byl to ale nej zápas kariéry

Vrbovo plzeňské kouzlo trvá, zachránil ho žolík Škoda
... a dvěma góly musel stav otáčet střídající slávistický kanonýr Milan Škoda.
Češi tak ukončili sérii dvou kvalifikačních zápasů bez výhry a vzhledem k dalším výsledkům se výrazně přiblížili k postupu na šampionát.
Na důležitý kvalifikační duel se za západ Čech přijel podívat i hlavní aktér "kauzy rozhodčí" Roman Berbr,...
.. i jeho partnerka Dagmar Damková...
Foto: Milan Kammermayer
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 9. 2015 6:00
Žolík Pavla Vrby rozhodl fotbalový kvalifikační zápas s Kazachstánem.

Plzeň - Český fotbal našel nového spasitele. Národní tým v kvalifikačním zápase o ME 2016 s Kazachstánem ještě čtvrt hodiny před koncem prohrával 0:1, pak ho ale dvěma góly spasil žolík Milan Škoda, a získal do tabulky A tři body po výhře 2:1.

Po zápase slávistický útočník přiznal, že na tenhle duel určitě bude dlouho vzpomínat.

"Pro mě určitě nejdůležitější a nejpovedenější zápas, takže jsem strašně šťastný, že jsem mohl klukům takhle pomoct. Myslím, že líp to ani dopadnout nemohlo. Soupeř hrál ze začátku dobře, ale pak se hodně zatáhli a bylo těžké se tam dostat. Ale všichni jsme hráli zodpovědně, dali dva góly a jsme šťastní, že jsme to zvládli," zhodnotil zápas devětadvacetiletý fotbalista.

"Měl jsem za úkol natahovat obranu"

První trefu obstaral v 74. minutě a druhou o 12 minut později. "Koukal jsem na tabuli a když tam byla 70. minuta, říkal jsem si, že potřebujeme dát do 80. minuty gól, abychom pak měli čas na to dát toho druhého. Tak jsem rád, že to takhle nějak vyšlo."

O poločasové přestávce, kdy Češi prohrávali 0:1, za ním přišel z kabiny sám Pavel Vrba a chvíli si ho vzal stranou, měl totiž jít na plac hned od začátku druhé půle. "Měl jsem spíš natahovat obranu, aby měli kluci prostor na kombinaci a pak už být ve vápně a mít centry, abychom byli nebezpeční," prozradil, co bylo v pokynech od hlavního trenéra.

Na lavičce prý ale nervozitou netrpěl, i když stav nahrával jeho brzkému nasazení do hry. "Věděl jsem, že bych mohl naskočit za jakéhokoli stavu. Ale prohrávali jsme, takže jsem musel pomoct týmu."

Neměl to jednoduché, Kazachstán se neměl kam hnát a urputně bránil, v druhé polovině zápasu už se vydával k brance Petra Čecha jen sporadicky. "Bylo to náročný. Stáli v jedenácti na vápně, těžko jsme se tam dostávali. Centrů bylo hodně, a byly povedené, hlavně ten první, to jsem jen nastavil hlavu, ten druhý už byl o něco těžší," popsal Škoda.

"Góly neznamenají, že budu v sestavě"

V národním týmu převzal štafetu po zraněném Václavu Pilařovi, který byl dosud v kvalifikaci expertem na branky v posledních minutách a zachraňoval tak cenné body pro reprezentaci. Slávistický kanonýr se ale tak nevidí.

"Tak to určitě není. Jsem jeden z mnoha, neviděl bych to na nějakou roli spasitele, dal jsem dva góly, ale je to práce celého týmu," říká. A skromný je i co se týče svého případného zařazení v neděli do základní sestavy proti Lotyšsku.

"Sestava je asi daná, tím že jsem ty góly dal, to neznamená, že budu v základní sestavě," dodal.

Rozradostnila ho ovšem informace o ostatních výsledcích kvalifikace. Na třetí Nizozemsko totiž mají Vrbovi svěřenci náskok už šesti bodů. "Skvělá zpráva. Ještě ale musíme urvat ty body v Lotyšsku. Vyvíjí se to ovšem pro nás dobře. Ideální scénář."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Státy by měly sdílet zkušenosti ohledně kyberbezpečnosti, řekl Bartoš po jednání s eurokomisařkou

Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) diskutoval s eurokomisařkou Margrethe Vestagerovou o prioritách českého předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině roku, elektronické identitě, kybernetické bezpečnosti nebo transatlantické spolupráci. Řekl to na tiskové konferenci. Podle Vestagerové bude Česko EU předsedat v době, kdy bude schvalována důležitá legislativa týkající se umělé inteligence nebo způsobu, jakým je nakládáno s daty občanů EU.

Otázka kybernetické bezpečnosti podle Bartoše trápila Česko i v době koronaviru. Má za důležité, aby jednotlivé členské země EU k tématu přistupovaly zodpovědně nejen dobrou legislativou, ale i faktickým řešením bezpečnosti občanů i EU jako celku. "Můžeme sdílet zkušenosti, lidské zdroje a i v rámci vzájemné spolupráce můžeme reálnému nebezpečí čelit v budoucnu společně," poznamenal.

Co se týče umělé inteligence, vidí v ní Česko podle Bartoše obrovský potenciál, zároveň ale neopomíjí její případnou nebezpečnost. Je tak nutné nastavit podmínky, které otevřou benefity využití umělé inteligence například v obchodu, ale zároveň zachovají určité limity, aby technologie nemohla být zneužita.

Zdroj: ČTK
Další zprávy