Sen Slavie o Lize mistrů žije, rozhodly penalty

Václav Rojík
8. 8. 2007 23:27
Vlček spaloval, nakonec rozhodl. Slavia jde dál
Bezprostředně po neproměněné šanci Vomáčky z MŠK Žilina se Slaviste vrhli na svého brankaře Vaniaka. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Až nervydrásající penaltový rozstřel rozhodl o postupu Slavie do třetího předkola Ligy mistrů. Postupovou penaltu trefil na Strahově v šesté sérii kapitán Stanislav Vlček, jenž v zápase spálil řadu šancí.

Po prodloužení skončilo utkání stejně jako v Žilině 0:0, na penalty vyhrála domácí Slavia 4:3.

Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE

Před utkáním prohlašoval trenér Žiliny Vrba speciální nácvik penalt za nepodstatný. Jeho protějšek Jarolím naopak zdůrazňoval jeho důležitost a na jeho slova nakonec došlo.

Slávisté si tak minimálně o dva zápasy s Ajaxem  prodlouží snění o základní skupině Ligy mistrů. V případě vyřazení je čeká Pohár UEFA.

Ani Šmicer se neprosadil

"Vítej Vláďo, ty kluku jeden ušatá," vítali transparentem fanoušci Slavie Vladimíra Šmicra při obnovené premiéře na strahovském stadionu.

Hlavní letní posile červenobílých ale dlouho trvalo, než se ve středu zálohy rozehrála. Blízko ke zteči žilinské branky se dostal jedinkrát, jenže před koncem poločasu nakopl míč z bodu pro penaltu vysoko nad. Deset minut před koncem ho začaly brát křeče a trenér jej vystřídal.

Podle očekávání byla na rozdíl od zápasu v Žilině aktivnější domácí  Slavia. Jenže stejně jako na slovenské půdě nedokázal slávistické šance proměnit v gól Stanislav Vlček.

Poprvé výrazně zahrozil po čtvrthodině hry. Centr Kalivody prodloužený Šenkeříkem poslal Vlček hlavou těsně vedle branky.

Další Vlčkův moment přišel za dvacet minut, když se na malém vápně opřel do halfvoleje, jenže jeho rána jen trefila žilinského gólmana Kuciaka.

Tavarez si vysloužil potlesk fanoušků

Mnohem častěji se tleskalo francouzské posile Mickaelu Tavarezovi, který s lehkostí odebíral míče soupeři i zakládal protiútoky.

Svoji šanci ale měli i hosté. V úvodních minutách testoval slávistickou obranu aktivní Jež. Velkou příležitost pak zahodil Pavel Devátý. Ex-blšanský útočník byl snadností, s jakou se dostal do vyložené šance na penaltovém bodu, tak zaskočen, že se zmohl jen na nedůraznou střelu vedle branky.

Na začátku druhé půle domácí Žilinu mačkali na její polovině, ale ve finální fázi znovu selhal Vlček, když po samostatném úniku jen nastřelil gólmana.

Několikaminutový souvislý tlak ke gólu nevedl, naopak se z útočné snahy domácích stávala křeč. Změnu nepřinesl ani Necid, jenž vystřídal v útoku Šenkeříka. Hosté začali cítit šanci a více se pouštěli do rychlých brejků.

Oživení vnesl do ofenzivy Žiliny střídající Štyvar, jehož střelu deset minut před koncem normální hrací doby brankář Vaniak s problémy vyrazil.

Postupový gól pro Žilinu měl  na kopačce pět minut před koncem normální hrací doby Breška. Na hranici šestnáctky se zbavil zadáků Slavie, jenže jeho falšovaná střela se obtočila kolem levé tyčky Vaniakovy branky.

Chvíli nato se domácí dožadovali penalty po ruce jednoho z obránců hostů v pokutovém území, sudí však signalizoval, že míč byl zasažen rukou nechtěně ve skluzu.

Prodloužení také nerozhodlo

Gól po devadesáti minutách nepadl a tak se prodlužovalo. K brilantnímu tahu si po devíti minutách málem mohl gratulovat kouč Jarolím. Do prodloužení poslal na hřiště čerstvého Volešáka, který se uvedl nebezpečnou hlavičkou, na níž musel gólman Kuciak vytáhnout skvělý zákrok.

Fanoušků přišlo do ochozů nakonec 11 222.
Fanoušků přišlo do ochozů nakonec 11 222. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Slavia sice byla i v prodloužení aktivnější, ale snaha o vytoužený gól přišla vniveč. Rozhodnout musely penalty.

A hned v první sérii zmrazil strahovský stadion brankář Kuciak, když vyrazil nedůraznou Volešákovu penaltu. Darebně však naložil se svým pokusem i žilinský Štrba, jenž pálil vysoko nad.

Slavii poslal do vedení s klidem Tavarez. Penaltu nedal ani Štyvar, zato Krajčík nekompromisní ranou zvýšil na 2:0. Na Strahově už se málem slavilo, jenže žilinští Jež a Vladavič následující penalty proměnili, slávista Suchý nikoliv - 2:2.

V páté sérii se trefil Necid i Devátý a rozhodnutí se odložilo na šestou sérii. Míč si vzal kapitán Vlček a vymetl šibenici. Žilinský Vomáčka neunesl tlak a pálil nad. Hlouček fotbalistů Slavie pádil přes celé hřiště za gólmanem Vaniakem a postupové oslavy mohly začít.

SK Slavia Praha - MŠK Žilina 0:0 (0:0, postupuje Slavia)