Sammer: Praha bude v Superpoháru fandit Čechově Chelsea

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 8. 2013 12:00
Matthias Sammer v původním interview hovoří o motivaci Bayernu Mnichov před bojem o Superpohár, o který se v Praze střetne s Chelsea
"Petr Čech je velká hvězda Chelsea a pochází z Česka, tak mu domácí budou fandit," ví Sammer
"Petr Čech je velká hvězda Chelsea a pochází z Česka, tak mu domácí budou fandit," ví Sammer | Foto: CPA Eduard Erben

Mnichov - José Mourinho, Petr Čech... Bayernu se v pátek postaví v Praze soupeř, co vzývá modrou barvu Chelsea.

A jak to vidí v Mnichově? Sportovní ředitel Bayernu Matthias Sammer vnímá Superpohár UEFA jako důležitou trofej, ale dobře ví, že k mání jsou i trofeje důležitější.

A v Mnichově teď s Pepem Guardiolou pracuje na tom, aby jejich tým vyhrával hlavně Ligu mistrů. A nejen teď. Sammerovým hlavním úkolem je vybudovat uvnitř klubu strukturu, která pak Bayernu zajistí neporazitelnost i za deset let.

Právě o "novém Bayernu" a inspiraci sportovními systémy NDR i Československa, stejně jako o angažování Tomáše Rosického kdysi do Dortmundu nebo o tom, proč mladičkým českým talentům doporučuje nechodit do ciziny, hovořil Matthias Sammer v první části obsáhlého interview, přečíst si ji můžete zde.

Vnímáte Chelsea jako osudového soupeře Bayernu? Zůstává ještě v hráčích vzpomínka na finále, které jim v roce 2012 právě v Mnichově, na jejich stadionu, přineslo ve finále Ligy mistrů trpkou porážku v penaltovém rozstřelu? Půjde v pátek v Praze o velkou odvetu?

"Ne, to prohrané finále je zapomenuté. Tohle je jiný zápas. A my ho musíme vyhrát."

V brance soupeře bude takřka jistě stát Petr Čech. Počítáte s tím, že kvůli němu se v Praze bude fandit hlavně Chelsea?

"Samozřejmě, to je přece přirozené. On je hvězda, bude hrát v zemi, ze které pochází, tak pochopitelně čekáme, že domácí fanoušci budou fandit Chelsea. Takový přístup respektuji."

Není škoda, že se tak velký zápas hraje na stadionu, kam se vejde jen 20 000 diváků?

"Jsem zvědavý, jestli bude vyprodáno. Bude? Ano? Víte, když se hrálo v předchozích letech v Monaku, před spoustou prázdných míst, tak to bylo pro fotbal takové divné."

Nejvíc je výhra na mistrovství světa

Těšíte se do Prahy?

"Stoprocentně. Dobře ji znám, od nás z Drážďan to tam přeci není daleko. Jestli bude vyprodáno a dobrá atmosféra, tak to bude fajn."

Superpohár UEFA. Jak důležitá je to trofej pro Bayern Mnichov?

"Je to cenná trofej. Ne ta největší a nejdůležitější, ale je to trofej, kterou Bayern ještě nevyhrál."

Které fotbalové trofeje jsou na světě nejdůležitější, v očích Matthiase Sammera?

"Nejvíc ze všeho je vyhrát mistrovství světa. Pak Evropy, na stejné úrovni je Liga mistrů. Pak tu máme MS klubů, Superpohár..."

A co je víc: Evropský Superpohár, nebo triumf v bundeslize?

"Samozřejmě vítězství v bundeslize, to je pro nás hodně důležité."

Posíláte do Prahy napřed nějaké zvědy, aby zkontrolovali hotel, tréninkové možnosti, stadion...?

"V Bayernu je vždycky všechno perfektně zorganizované. Jsme přece Němci (usměje se)."

Ale svého času byla perfektní organizace německému fotbalu k ničemu, když najednou na hřišti začal ztrácet dech. Na Německý fotbalový svaz jste tehdy přišel vy a mnohé změnil. Český fotbal už teď také neprodukuje tolik špičkových hráčů jako dřív. Prozradíte váš recept?

"Už jsme o tom mluvili. Klíč je v systému a v kvalitních trenérech u mládeže. Češi mají fotbal v duši, navíc dobrou mentalitu. Ale ten systém už u vás zřejmě není na té top-kvalitě, co býval. Dejte k mladým špičkové trenéry - a za osm deset let přijde špičkový výsledek. Je to osm let čekání, ale ten výsledek se dostaví. Jenže kdo chce dneska čekat osm deset let? A kdo dá špičkového trenéra k desetiletým dětem? Ten špičkový trenér totiž stojí třeba i 5000 eur měsíčně. A tak si v klubech radši kupují hráče hotové, třeba za milion eur, investují jen do současnosti. Ale ve fotbale je potřeba přemýšlet i o tom, co bude zítra - a také, co přijde pozítří."

Guardiola je jen jeden!

Ballack a spol. se dostali na MS 2002 do finále, ale vybouchli na Eurech 2000 a 2004. To byl pro váš fotbal signál ke změně?

"Ano, stejnými problémy jako vy jsme si prošli kolem roku 2000. Nedařilo se, národní tým nehrál dobře, ani juniorské výběry ne. Tak jsme se rozhodli dát tomu nějaký systém. Spustil se program na podporu talentů, investovaly se do toho velké peníze. A vidíte: dnes máme stále lepší a lepší hráče. Ten vývoj už ovšem běží takřka 15 let."

Takže když teď Bayern investuje do špičkového trenéra A-týmu Pepa Guardioly, má skvělé trenéry i u mládeže?

"Pep Guardiola je jen jeden (ukáže s úsměvem vytrčený palec). Ale přivedli jsme k mládeži špičkového trenéra z Nizozemska, u mladých máme i Heiko Herrlicha (někdejší hvězda Dortmundu). Do budoucna chceme v Bayernu vybudovat špičkovou akademii."

Jak vlastně v Bayernu funguje vrcholná řídící struktura klubu? Jaké role mají Karl-Heinz Rummenigge, Uli Hoeness a jakou vy? Kdo z vás má největší moc?

Sammer vstane z křesla a vztyčenými dlaněmi položenými na hruď vytváří jakoby svoji bustu. "Co je to moc? Tohle?" Opouští pózu imperátora a naopak si kleká jako pokorný mnich. "Můžete klidně být i tady dole, ale o to přece nejde. Podstatné je, jestli máte v hlavě správné myšlenky. A moc, ta je pro mě ukryta ve vědění."

Jak tedy v klubu fungují jeho legendy, Hoeness a "Kalle" Rummenigge?

"Pan Rummenigge je předsedou představenstva a nese tak zodpovědnost za celý klub, reprezentuje ho navenek. Pro taková ta každodenní rozhodování je prvním bossem Uli Hoeness. On je náš "Papa". Na všechno dohlíží, radí lidem, upozorňuje je na to, co by mohlo být lepší. Ti dva jsou dva hlavní bossové. A pak jsem tu já a snažím se vedle nich dělat dobře svoji práci, ovlivňovat pozitivně sportovní vývoj klubu. Podstatné je tohle: Uli Hoeness a Karl-Heinz Rummenigge jsou v tomhle klubu 40 let. Já jeden rok. Jeden rok. Jeden jediný rok. (ukazuje s úsměvem jeden prst, aby mu porozuměl i hluchý). A tím je řečeno vše, ne?"

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy