Řím - Obvykle sem jezdí turisté za památkami, chtějí vidět Koloseum nebo chrám svatého Petra ve Vatikánu. Teď do Říma přijedou tisíce lidí, které se historické stavby o nezajímají.
Touží sledovat fotbal, bavit se a hlavně fandit svému týmu.
Italskou metropoli budou v následujících dvou dnech okupovat příznivci dvou klubů, které prošly do finále Ligy mistrů.
Na římském stadionu nebudou ve středu bojovat žádní gladiátoři, nýbrž ty největší hvězdy Barcelony a Manchesteru United jako Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney či Lionel Messi.
Jenže kromě samotného zápasu na trávníku hrozí, že dojde k násilnostem právě mezi fanoušky. Spíše než na stadionu, rvačky se očekávají mimo něj.
Čtěte dále: Řím se těší na finále LM. A varuje fanoušky před gangy
Když bylo zřejmé, že se ve finále objeví anglický tým, začali na ostrovech spekulovat, zda by nemělo být finále z Říma přesunuto někam jinam. Za kanálem La Manche totiž mají strach z toho, že se britští chuligáni střetnou s italskými, kteří jsou "doma".
A nejen "Albion" se obává násilností. Řím připravil společně s Evropskou fotbalovou federací (UEFA) plán na to, aby se utkání odehrálo bez komplikací jak na stadionu, tak i mimo něj.
Žádný alkohol ve městě
Nejnovějším opatřením je zákaz prodeje alkoholu. Od úterního večera do čtvrtečního rána si nikdo v blízkosti stadionu nekoupí pivo, víno či něco "tvrdšího". Totéž platí pro stanice metra a vlaku a přístav Civitavecchia.
"Z Říma se ale nestane vojenské město," vzkazuje policejní prefekt Giuseppe Pecoraro.
Přesto se Italové snaží alespoň oddělit příznivce Manchesteru United a Barcelony. Fanoušci týmu Alexe Fergusona mají oficiální místo ke srazu na náměstí Piazza delle Canestre, Španělé budou na Piazza Cipro.
Mezi těmito dvěma skupinami by ale měl být minimálně před utkáním klid.
Čtěte více: Hříšníci přijdou o finále LM. UEFA protesty zamítla
Všichni se spíše obávají toho, zda nedojde k dalším střetům s italskými tifosy. Tito agresivní fanoušci nemají Angličany zrovna v lásce a podobná nesnášenlivost se dá vypozorovat i z druhé strany.
Ostatně před dvěma lety skončilo jedenáct příznivců Manchesteru United v nemocnici, letos byl zase po osmifinálovém souboji s místním AS Řím pobodán fanoušek.
Vstupenky jen na jméno
K největší tragédii došlo v roce 1985, kdy při bruselském finále mezi Juventusem a Liverpoolem zahynulo 39 lidí.
I proto je podle římského deníku Il Messaggero policie v pohotovosti a kromě patnácti set policistů budou na pořádek v úterý a ve středu dohlížet další dodatečně povolaní muži v uniformách.
Michel Platini, předseda UEFA, prosí fanoušky, aby se bavili fotbalem. "Bude to nádherný zápas, který bude sledovat celý svět. Užijte si Řím a věci kolem fotbalu," vzkázal bývalý francouzský reprezentant.
Čtěte také: Fergusona naštval. Teď bude pískat finále Ligy mistrů
Na Olympijský stadion dorazí 67 tisíc lidí a před jeho brány se budou tlačit další stovky příznivců, kteří nemají lístek. Policie ovšem varuje, že jde o falzifikáty a několik podvodníků už zadržela.
Vstupenky se totiž prodávaly jen na jméno a každý, kdo ji má, bude muset před vstupem na stadion prokázat svou totožnost. Takový systém UEFA zavedla pro finále Ligy mistrů vůbec poprvé.