Rezek: Sparta by doma měla APOEL zvládnout, ale na Kypru ji čeká bouře

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
30. 9. 2015 12:05
Ofenzivní univerzál Příbrami Jan Rezek se v rozhovoru pro Aktuálně.cz rozmluvil o tom, co za protivníka na Letenské vlastně čeká, na koho si dát pozor a jak vlastně fotbal na kyperském ostrově funguje.
Jan Rezek hrával za Spartu, ale také tři kyperské kluby. Nyní působí v Příbrami
Jan Rezek hrával za Spartu, ale také tři kyperské kluby. Nyní působí v Příbrami | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Kypr je pro něj takovým druhým domovem, prošel tu třemi fotbalovými kluby a má tu spoustu přátel. Kdo jiný by tedy měl vědět víc o APOELu Nikósie, budoucím soupeři Sparty v Evropské lize, než Jan Rezek.

Ofenzivní univerzál Příbrami se v rozhovoru pro Aktuálně.cz rozmluvil o tom, co za protivníka na Letenské vlastně čeká, na koho si dát pozor a jak vlastně fotbal na kyperském ostrově funguje.

Do Příbrami jste v létě přišel právě z Kypru, kde jste s jednou pauzou na angažmá v Číně prošel postupně Famagustou, Limassolem a Arradipou, takže APOEL musíte mít jako soupeř nastudovaný. Co je tedy zač?

Na Kypru to je jednoznačně klub číslo jedna. Už jen proto, že v posledních letech hrál několikrát Champions League. Přivádějí výborné hráče, jsou na Kypru jasně nejbohatší, takže si je můžou dovolit. Navíc poté, co se nedostali do Ligy mistrů, letos vyměnili trenéra a přišel Temur Ketsbaia, který donedávna trénoval gruzínskou reprezentaci a na Kypru má velké jméno. Ikonou byl především pro fanoušky Famagusty. Asi bylo překvapení, že vzal angažmá u konkurenčního APOELu. Každopádně je takovou osobností, že s ním klub postoupil ještě o stupínek výš. Spartu určitě nečeká vůbec jednoduchý zápas.

Kypr je takovým rájem pro fotbalisty různých národností, často tu najdou uplatnění. Vymyká se APOEL nějak?

Na Kypr hlavně přicházejí volní hráči, ale APOEL to dělá tak dobře, že zároveň přivedou fotbalisty, kteří už mají jméno a něco umí. Nedávno tam byl například John Arne Riise, i když třeba nepatřil k tahounům, tak kvalitu měl. Dělají to i tak, že sledují cizince, kteří přišli do těch menších klubů, a pak, když nějak výkonnostně vyskočí, si je přetáhnou k sobě. Takhle si přetáhli z AEKu Larnaka Brazilce Vandera, křídelního záložníka, který je fantastický hráč. Menší kluby sázejí hlavně na kvantitu, přivádějí cizinců až moc, kdežto APOEL jde po kvalitě. 

Na koho by si Sparta měla dát speciální pozor?

Určitě na novou posilu Cavenaghiho. Je to útočník, který prošel Spartakem Moskva nebo Bordeaux a dával vždycky dost gólů. Mezi největší hvězdy patří i Kypřan Efrem, krajní záložník. Mají hodně možností, jak do sestavy sáhnout a něco změnit. Mužstvo je výborně poskládané.

Jak moc se změnila síla APOELu od doby, kdy se před čtyřmi lety dostal tým až do čtvrtfinále Ligy mistrů?

V té době byl APOEL asi nejsilnější, co kdy byl. Tým byl tehdy asi tři roky pohromadě. Trenér Jovanovič zkušeně kádr doplňoval, přivedl maximálně jednoho nebo dva klíčové hráče a to je všechno. Nemuseli se moc sehrávat a byli silní hned od začátku. Měli tehdy i ohromnou porci štěstí, ale tým byl poskládaný ze zkušených hráčů a bylo to znát. Hrál tam například skvělý Brazilec Manduka, který pak musel ze zdravotních důvodů skončit, ale ten kdyby byl zdravý, tak by i teď pořád patřil mezi klíčové hráče.  

Takže teď už tak silný APOEL není?

Teď v létě přišlo asi pět nových tváří a asi jim to ještě neklape tak, jak by si představovali. Ale určitě budou nepříjemní a nebezpeční. 

Kdo tedy bude ve čtvrtek favoritem?

V domácím prostředí bude určitě favorit Sparta, je na vlastním hřišti výborná, přijdou lidi a poženou ji. Na Kypru to bude horší, tam fanoušci dokážou udělat bouřlivou atmosféru, ve které tamní týmy dokážou hrát mnohem líp. Navíc tam nejsou jednoduché klimatické podmínky, i když to už nebude tak hrozné, až tam Sparta pojede.

Jak vůbec Kypřané berou Evropskou ligu, nezvykli si už příliš na Ligu mistrů?

Určitě ji berou vážně. Pro APOEL byl sice cíl dostat se do Champions League, obětovali tomu všechno, dost do týmu investovali, ale i Evropská liga pro ně je dobrá. Jak po stránce finanční, tak po stránce prestiže. Takže myslím, že si toho váží a že si to užívají.

Neozval se vám někdo ze Sparty, abyste jim o soupeři něco prozradil? Přeci jen máte kyperskou soutěže asi nejvíce nasledovanou...

Ne, to ne. Je pravda, že se kyperský fotbal snažím sledovat, protože tam mám hodně kamarádů, ale myslím, že informací mají na Spartě hodně. Trenér Ščasný působil v Řecku, stejně tak i jeho syn, já myslím, že APOEL dobře zná.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Volby do Senátu a do krajů se budou konat na začátku října

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 2. a 3. října. Termín vyhlásil prezident Miloš Zeman, rozhodnutí ještě musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš. Krajské volby se budou konat ve všech 13 krajích, tedy mimo Prahu, kde lidé volí své zastupitele v komunálních volbách. V senátních volbách bude, stejně jako každé dva roky, obměněna třetina členů.

Další zprávy