Poločasový uragán a potom klídek. Sparta zničila Šmonu

Ladislav Krejčí právě otevřel skóre zápasu 3. kola Evropské ligy Sparta-Šmona.
Sparta se v utkání skupiny I Evropské ligy utkala s izraleským šampionem Kirjatem Šmona a vlétla na něj neuvěřitelným způsobem. Už v 10. minutě totiž vedla 2:0.
První gól utkání vstřelil již v sedmé minutě Ladislav Krejčí, který dorážel vlastní střelu, jenž po zásahu brankáře Amose poskakoval na brankové čáře.
Velkou radost měl i Léo Kweuke, jenž měl na gólu velkou zásluhu. Právě on hlavou nahrával Krejčímu, který nadvakrát překonal brankáře Izraelců.
Ladislav Krejčí pomohl také ke druhému gólu, který vstřelil Václav Kadlec v 10. minutě. Sparťanský talent se prosadil přesnou ranou k tyči brankáře Amose.
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
25. 10. 2012 20:48
Fotbalisté Sparty ve 3. kole Evropské ligy přivítali na Letné izraelského šampióna Hapoel Kirjat Šmonu a po vítězství 3:1 si pojistili druhé místo ve skupině I.

Praha - Fotbalisté Sparty jsou opět o krok blíže postupu do jarní fáze Evropské ligy.

Na Letné po Feyenoordu i Athleticu Bilbao smetli domácí také izraelského šampióna Kirjat Šmonu 3:1 a po třech kolech mají na kontě ve skupině I už šest bodů.

O vítězství rozhodli svěřenci kouče Vítězslava Lavičky už v prvním poločase, když se postupně trefili Krejčí, Kadlec a také stoper Švejdík. Za hosty v závěru zápasu už pouze snížil na konečných 3:1 Abuhazira.

Ve druhém souboji skupiny porazil Lyon 2:1 Bilbao, Francouzi tak celému kvartetu jasně vládnou s plným počtem bodů.

Drtivý nástup Sparty...

"První polovina základní skupiny Evropské ligy se nám sice povedl skvěle, určitě jsme spokojeni, ale musíme to ještě potvrdit v dalších třech duelech," pronesl do mikrofonů televize FANDA sparťanský kouč Lavička.

Tomu se - stejně jako 10 tisícům fanoušků v chladném pražském večeru - líbil nástup Kweukeho a spol. do zápasu. Nejprve totiž zahrozil právě kamerunský obr, chvíli po něm se ale dostal ke střele na malém vápně Krejčí, kulatý nesmysl propadl Amosovi mezi nohama a sparťanský rychlonožka jej pro jistotu ještě doklepl do sítě - 1:0 v 7. minutě.

"Byli jsme hodně aktivní a vyplatilo se nám to," pousmál se kouč Letenských. Stručné a výstižné. O tři minuty totiž Krejčí vybojoval díky skvělému presinku míč 30 metrů od brány, vyslal z první Kadlece a ten z úhlu mířil přesně na vzdálenější tyč - 2:0.

..."Krásný" gól Švejdíka na 3:0 a bylo po zápase

"Hráli jsme hodně agresivně s vysokým presinkem, díky čemuž jsme byli při zisku míče blízko jejich brance a případné šanci," vysvětlil klíč k úspěchu stoper Švejdík.

Ten v závěru první půle přidal třetí gól, když po centru Matějovského na zadní tyč podskočil míč brankář Amos, Jarošík jej vrátil na brankovou čáru, kde jej parťák ze stoperské dvojice uklidil do sítě. "Nádherný třetí gól nás uklidnil," glosoval svou trefu s úsměvem Švejdík.

Ten mohl už v notně pozvolnější druhé půli přidal i svou druhou branku v zápase, tentokrát ale hlavou nemířil přesně. "Zápas jsme ale měli až na tu jednu výjimku, kdy dali na 1:3, jasně pod kontrolou," dodal devětadvacetiletý obránce.

Sparta může za dva týdny slavit postup

Měl na mysli zbytečné snížení Abuhazira v 76. minutě, které ještě hostům vlilo naději do žil. Marně. Ve zbytku duelu se již k vážnějšímu ohrožení sparťanské branky nedostali, naopak sami mohli být rádi, že si z Letné neodvezli ještě větší brankový příděl.

Tahle noc prostě patřila domácím. V případě, že dnešní vítězové skupiny I - Sparta a Lyon - zopakují tříbodové zisky také za dva týdny na půdě svých soupeřů Šmony, respektive Bilbaa, bude již po čtvrtém kole o dvou postupujících do jarní vyřazovací fáze Evropské ligy jasno.

Utkání skupiny I 3. kola základních skupin fotbalové Evropské ligy:

AC Sparta Praha - Hapoel Kirjat Šmona 3:1 (3:0)

Branky: 7. Krejčí, 10. Kadlec, 44. Švejdík - 76. Abuhazira. Rozhodčí: Makkelie - Blom, Wiedermeijer (všichni Niz.). ŽK: Kadlec - Gabai, Elisha, Gerzicich. Diváci: 10.324.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek - Kadlec (64. Přikryl), Hušbauer, Matějovský, Krejčí (80. Kadeřábek) - Kweuke (62. Balaj). Trenér: Lavička.

Šmona: Amos - Gabai, Cohen, Tzedek, Matovič - Rochet, Gerzicich (77. Tasevski), Einbinder (46. Elisha)- Abuhazira, Lencse, Gazal (46. Abed). Trenér: Bachar.