Slavii a Eden bude vlastnit jedna firma. Řebíček zůstává

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2014 15:06
Aleš Řebíček sloučil Slavii s firmou Vinet, stadion a klub tak budou opět mít jednoho majitele.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Fotbalová Slavia mění majetkovou strukturu. Ve středu totiž majitel týmu oznámil, že se klub sloučí s firmou Vinet, která vlastní stadion v Edenu.

"Od doby, co Slavia hraje na tomto stadionu, je tu velké napětí mezi Slavií a majitelem stadionu, které v předchozím vedení nikdo neřešil. Eskalovalo to až do takové situace, že vlastník stadionu podal na Slavii žalobu, uvedl na tiskové konferenci před sobotním derby Jiří Vrba, mluvčí "sešívaných".

"Mohu prohlásit, že jsem nesmírně rád, že se situace vyřešila. Nedošlo ale k prodeji, ale pouze k fúzi," dodal Vrba a zpřesnil tak původní informace, které hovořily o prodeji klubu.

Většinu akcií společnosti Vinet Invest podle výpisu z obchodního rejstříku vlastní společnost Copperbow Assets Limited se sídlem na Kypru, již má pod kontrolou advokát Václav Slavíček. Menší podíl (zhruba 10 procent) ve společnosti vlastní také společnost E Side Property, vlastněná rovněž Slavíčkem. V předmětu činnosti má Vinet prodej nemovitostí a nebytových prostor.

Vinet je majitelem stadionu v Edenu

Vinet je také vlastníkem stadionu v Edenu, i když převod majetkových práv na tuto společnost loni v říjnu napadla kvůli finančním pohledávkám městská část Praha 10 i minoritní akcionář E Side, společnost Seithworth Trading.

Na podzim se jim sice podařilo převodu zabránit předběžným opatřením, nicméně to následně vyšší soudní instance zrušily a Vinet je nyní oficiálním majitelem fotbalového stadionu.

Slavíček popírá, že by za ním někdo stál

Sedmačtyřicetiletý Řebíček, který vedl ministerstvo dopravy v letech 2006 až 2009, získal Slavii v srpnu 2011 v době, kdy byl klub ve velké finanční krizi a hrozila mu ztráta licence.

Od investiční skupiny Natland Group odkoupil její sedmdesátiprocentní podíl za nezveřejněnou částku a získal 98 procent akcií. Peníze na nákup Slavie Řebíček podle svého vyjádření získal prodejem podílu ve stavební a dopravní firmě Viamont za 750 milionů korun.

O prodeji klubu Řebíček uvažoval delší dobu. Údajně jednal s ruským podnikatelem Dmitrijem Romaněnkem a spekulovalo se i o zájmu CSKA Moskva. Nakonec se ale klub sloučí se společností Vinet, která již vlastní stadion v Edenu. V jejím čele stojí kladenský advokát Václav Slavíček, jenž stadion koupil v roce 2012.

Podle tehdejších informací Hospodářských novin ho získal pro svého klienta Karla Pražáka, který má blízko ke společnosti PPF Petra Kellnera. To však PPF i Slavíček důrazně popřeli. "Absolutně vylučuji, že by za mnou někdo stál. Pana Pražáka ani neznám," uvedl Slavíček.

Přehled dosavadních většinových majitelů fotbalového klubu Slavia:

1991-1993 - Americký podnikatel českého původu Boris Korbel.

Červen - prosinec 1993 - Fotbalový oddíl Slavia.

1994-1997 - Více akcionářů bez většinového majitele, například První privatizační fond (PPF), Fotbalový oddíl Slavia, společnosti WIKA, Benzina, Česká pojišťovna a další.

1997-2006 - Britská investiční společnost ENIC.

2006-2011 - Tehdejší šéfové klubu, generální ředitel Petr Doležal a člen představenstva akciové společnosti Tomáš Rosen.

2011 - Antonín Franc (podle deníku Mladá fronta DNES se jedná o bývalého řidiče exšéfa fotbalového svazu Františka Chvalovského a kontroverzního podnikatele Petra Sisáka, který byl podle tehdejších spekulací tisku pravděpodobně skutečným vlastníkem Slavie).

Květen - srpen 2011 - Investiční a finanční společnost Natland Group.

Srpen 2011 - září 2014 - Bývalý ministr dopravy a dosavadní spolumajitel Aleš Řebíček (ministrem 2006 až 2009).

Od září 2014 - Společnost Vinet, vlastník stadionu v Edenu, a Aleš Řebíček.

 

Právě se děje

Další zprávy