Prodej fotbalové Opavy se odkládá. Záhadný investor dráždí opozici

ČTK ČTK
19. 6. 2017 14:00
Slezský FC Opava zatím zůstává v majetku města. Na pondělním jednání zastupitelstva ke schválení prodeje švýcarské společnosti TICC nedošlo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Dalibor Sosna

Opava - Opavští zastupitelé dnes odročili rozhodování o smlouvě o prodeji podílu v druholigovém fotbalovém klubu Slezský FC Opava švýcarské firmě TICC, za níž mají být čínské investice. Zastupitelé chtěli prostor, aby mohli získat více informací o investorovi. Pro odročení hlasovalo 29 zastupitelů, proti nebyl nikdo.

Opavská radnice nejprve na prodej 66 procent akcií klubu vypsala soutěž, tu pak ale zrušila a s jediným zájemcem jednala dál přímo. Firma TICC splnila všechny podmínky až na jedinou: neposlala městu kauci deset milionů korun, což vysvětlovala technickou chybou.

Město za odkup akcií požadovalo nejméně 50 milionů korun, garanci 20 milionů korun na první sezonu a dar. Ten firma nabídla ve výši 100 milionů korun, což bylo mnohem více, než se čekalo. Město by se naopak zavázalo, že po dobu nejméně pěti let bude na provoz stadionu a mládežnické kluby dávat ročně 15 milionů korun.

Návrh smlouvy, který se dnes měl schvalovat, kritizovali zejména opoziční poslanci, podle nichž je firma TICC neprůhledná. Marek Veselý (ODS) řekl, že podle dostupných informací podnikatel, který za společností TICC stojí, figuruje ve Švýcarsku ve 167 společnostech a vztahuje se k němu doporučení švýcarských orgánů, aby se s ním neobchodovalo.

Veselý řekl, že navíc nelze dohledat jakoukoli zmínku o propojení švýcarské firmy s čínským kapitálem. Je podle něj naprosto nejasné, odkud má firma peníze. Podle Veselého to vzbuzuje úvahy, zda nejde o peníze z nelegální činnosti, například prostředky z prodeje drog nebo orgánů. "Měli bychom vyslat signál, že chceme jednat s reálnými zájemci," řekl Veselý.

Zastupitelům vadilo, že se o smlouvě má rozhodovat tak rychle, a také to, že na dnešní jednání zastupitelstva nepřišel zástupce investora. Město dosud jednalo jen s českým advokátem.

Primátor Radim Křupala (ČSSD) řekl, že smlouva je nastavená tak, aby na ní město neprodělalo. "Smlouva tak, jak je nachystaná, by měla znemožnit provést tunel," řekl primátor.

Předseda dozorčí rady Slezského FC Libor Witassek, který je zastupitelem za koaliční Změnu pro Opavu, řekl, že také očekával, že se zástupce investora dnešní schůze zúčastní. Navrhl odročení tohoto bodu. Zastupitelé s tím ale ještě nesouhlasili.

Debata trvala více než hodinu. Po přestávce, během níž jednali koaliční zastupitelé, navrhl odročení bodu týkajícího se smlouvy o prodeji klubu primátor. Zdůvodnil to otevřením prostoru pro získání dalších informací o investorovi. Tentokrát zastupitelé odročení schválili.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 50 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy