Zahraniční ligy: Střídající Hložek se trefil, Haaland a Son v Anglii sázeli hattricky

2. 9. 2023 18:20
Střídající útočník Adam Hložek svým prvním gólem v nové sezoně německé fotbalové ligy pomohl Leverkusenu k vysoké domácí výhře 5:1 nad Darmstadtem.
Adam Hložek
Adam Hložek | Foto: Profimedia

Hložek začal stejně jako v předchozích dvou utkáních na lavičce. Do hry přišel v 80. minutě místo Wirtze a po třech minutách upravil na konečných 5:1. Po Mbambově přihrávce z pravé strany levačkou trefil pohodlně odkrytou branku hostů. Pro bývalého útočníka Sparty to byl šestý bundesligový gól v kariéře.

Dvěma góly se na vítězství Leverkusenu podílel Nigerijec Boniface. Letní posila Bayeru skórovala dvakrát i v předchozím zápase v Mönchengladbachu. Leverkusen je v čele neúplné tabulky se stoprocentní bilancí.

Brankář Matěj Kovář zůstal na lavičce Leverkusenu, útočník Patrik Schick se stále zotavuje po operaci třísel.

Mönchengladbach proti Bayernu od začátku hrozil ze standardních situací. V 25. minutě Friedrich trefil břevno, ale chvíli nato již Itakura po rohu hlavou usměrnil míč za záda brankáře Ulreicha. Úřadující mistr vyrovnal v druhém poločase zásluhou Saného. Vzápětí Čvančara přepustil místo na hřišti zbrusu nové posile Siebatcheuovi. V 70. minutě ještě brankář Borussie Nicolas Gnabryho hlavičku vytěsnil mimo tři tyče, ale na Telův pokus hlavou byl tři minuty před koncem řádné hrací doby už krátký.

Poprvé vyšel v bundeslize střelecky naprázdno kanonýr Kane, který dal v předchozích dvou zápasech tři branky. Bayern porazil Mönchenglabach po pěti zápasech a v Borussia-Parku zvítězil po více než čtyřech letech. Obhájci titulu udrželi stoprocentní bilanci a po reprezentační přestávce se utkají s vedoucím Leverkusenem.

Werder s Pavlenkou v brance si připsal první body v sezoně. Na 4:0 uzavřel skóre střídající Njinmah, který svůj debut v dresu Brém ozdobil navíc i asistencí na Bittencourtův gól. Brémy se výborně vyrovnaly s odchodem kanonýra Füllkruga, nejlepší střelec uplynulého ročníku bundesligy přestoupil v týdnu do Dortmundu.

Hoffenheim porazil 3:1 dosud stoprocentní Wolfsburg, za který odehrál 82 minut Václav Černý. Pavel Kadeřábek domácím chyběl vinou svalového zranění. Stuttgart deklasoval Freiburg 5:0, dvěma góly se o to přičinili Guirassy a Führich. Pro Stuttgart to byla už druhá pětigólová výhra v ročníku, který zahájil vítězstvím 5:0 nad Bochumí. Následně podlehl 1:5 v Lipsku.

Německá fotbalová liga - 3. kolo:

Augsburg - Bochum 2:2 (35. Beljo, 62. Demirovič - 45.+3 a 64. Asano), Brémy - Mohuč 4:0 (4. Duksch z pen., 54. Stage, 82. Bittencourt, 84. Njinmah), Hoffenheim - Wolfsburg 3:1 (45.+2 Brooks, 60. Beier, 74. Skov - 36. Tomás), Leverkusen - Darmstadt 5:1 (21. a 61. Boniface, 49. Palacios, 68. Hofmann, 83. Hložek - 25. Vilhelmsson), Stuttgart - Freiburg 5:0 (8. a 62. Führich, 17. a 19. Guirassy, 75. Millot), Mönchengladbach - Bayern Mnichov 1:2 (30. Itakura - 58. Sané, 87. Tel).

Manchester City i Tottenham si zastřílely

Norský útočník Erling Haaland přispěl v anglické fotbalové lize hattrickem k výhře Manchesteru City nad Fulhamem 5:1. Tři góly dal i korejský křídelník Son Hung-min a pomohl Tottenhamu zdolat Burnley 5:2. Stejným kouskem se blýskl osmnáctiletý Evan Ferguson, který vstřelil všechny branky Brightonu při výhře 3:1 nad Newcastlem.

Obhájce titulu a vítěz Ligy mistrů Manchester City se dostal do vedení po půlhodině hry zásluhou Álvareze. Na jeho trefu záhy odpověděl Ream, ale branka Akého zajistila domácím výhru v prvním poločase. Hráči Fulhamu cítili křivdu, jelikož brankáři Lenovi zakrýval výhled obránce Akanji v ofsajdovém postavení, videorozhodčí ale branku potvrdil.

V druhém dějství přišla kanonáda nejlepšího střelce uplynulého ročníku anglické ligy Haalanda. V 58. minutě zakončil pohlednou týmovou akci, o 12 minut později se trefil z penalty a hattrick završil v nastavení, kdy po Gomézově centru propálil brankáře Lena.

Haaland, který v minulé sezoně překonal několik střeleckých rekordů, přidal další. Na pokoření hranice 40 gólů mu stačilo 39 zápasů, čímž předčil někdejší kanonýry Alana Shearera a Andyho Colea (oba 45 utkání). Haaland má na kontě v Premier League už 42 branek a devět asistencí. Tak rychle se rovněž na 50 gólech nikdo před ním nepodílel. Manchester City je po čtyřech ligových kolech stoprocentní.

Fotbalisté Tottenhamu v Burnley prohrávali už ve čtvrté minutě po brance Fostera, ale ještě do přestávky vývoj otočili díky brankám Son Hung-mina a Romera. Po pauze zvýšil Maddison a v 63. a 66. minutě dokonal Son Hung-min svůj čtvrtý hattrick v Premier League. "Kohouti" mají deset bodů a v nekompletní tabulce se dělí o druhé místo s West Hamem.

Brighton se proti Newcastlu ujal vedení v 27. minutě. Brankář Popea vyrazil střely Mitomy a Gilmoura, ale na Fergusonovu dorážku už byl krátký. Talentovaný irský útočník přidal druhý zásah v 65. minutě a hattrick završil o pět minut později s přispěním teče obránce Schära.

V 18 letech či mladším věku dokázali v Premier League před Fergusonem vstřelit hattrick jen Chris Bart-Williams, Robbie Fowler a Michael Owen, kterému se to povedlo třikrát.

Chelsea doma překvapivě prohrála s Nottinghamem Forest 0:1. Zápas rozhodl ve 48. minutě Elanga, který v nastavení prvního poločasu vystřídal zraněného Danila. Švédský fotbalista dal první gól po červencovém příchodu z Manchesteru United.

Anglická fotbalová liga - 4. kolo:

Sheffield United - Everton 2:2 (33. Archer, 45.+3 vlastní Pickford - 14. Doucouré, 55. Danjuma), Brentford - Bournemouth 2:2 (7. Jensen, 90.+3 Mbeumo - 30. Solanke, 77. Brooks), Burnley - Tottenham 2:5 (5. Foster, 90.+4 Brownhill - 16., 63. a 66. Son Hung-min, 45.+2 Romero, 54. Maddison), Chelsea - Nottingham 0:1 (49. Elanga), Manchester City - Fulham 5:1 (59., 70. z pen. a 90.+5 Haaland, 31. Álvarez, 45.+5 Aké - 33. Ream), Brighton - Newcastle 3:1 (27., 65. a 70. Ferguson - 90.+2 Wilson).

Bellingham opět skóroval, v nastavení zařídil Realu vítězství nad Getafe

Gólem v páté minutě nastavení zajistil Jude Bellingham fotbalistům Realu Madrid ve španělské lize výhru 2:1 nad Getafe. Po letním příchodu z Dortmundu skóroval dvacetiletý anglický záložník zatím pokaždé. Po čtyřech kolech má na kontě pět gólů.

Poprvé si dnes Bellingham vychutnal radost ze vstřelené branky na rekonstruovaném stadionu San Bernabéu, kde se Real představil po úvodních třech zápasech na hřištích soupeřů. Jeho madridský rival se ujal vedení v 11. minutě, kdy hosté využili chybu v rozehrávce "Bílého baletu" a Mayoral skóroval po kličce brankáři Kepovi.

O vyrovnání se zasloužil v úvodu druhého poločasu Joselu, k němuž se dostal míč po Modričově centru na malé vápno. Real se tlačil za čtvrtou výhrou, na střely na branku vyhrál 12:2. Gólu se dočkal v nastavení, kdy brankář Soria vyrazil Vázquezovu střelu před sebe a dobíhající Bellingham rozhodl. V samém závěru ještě mohl zvýšit Rodrygo, ale trefil břevno.

Španělská fotbalová liga - 4. kolo:

San Sebastian - Granada 5:3 (9. a 44. Kubo, 59. Zubimendi, 67. Barrenetxea, 76. vlastní Bosch - 36. vlastní Le Normand, 83. Boyé, 90.+9 Zaragoza), Real Madrid - Getafe 2:1 (47. Joselu, 90.+5 Bellingham - 11. Mayoral), Alavés - Valencie 1:0 (6. vlastní Özkacar), Betis Sevilla - Vallecano 1:0 (53. Willian José).

Neapol poprvé v sezoně ztratila body, Laziu Řím podlehla 1:2

Mistrovská Neapol v 3. kole italské fotbalové ligy doma prohrála s Laziem Řím 1:2 a poprvé ztratila. Římané naopak získali první body.

První branku utkání vstřelil po půl hodině hry záložník Lazia Luis Alberto. Na přední tyči si naběhl na přízemní centr Felipeho Andersona a efektní patičkou překvapil brankáře Mereta. Neapol vyrovnala během dvou minut po střele Zieliňského, kterou postupně tečovali dva bránící hráči do protipohybu bezmocného gólmana Provedela.

Hosté si vzali vedení zpět sedm minut po přestávce, když se poprvé od letního příchodu z Frankfurtu trefil japonský záložník Kamada. Lazio ještě ve druhém poločase přidalo další dvě branky, obě však videorozhodčí neuznal kvůli ofsajdu.

Bergamo si doma poradilo s Monzou 3:0, prvními dvěma góly v dresu Atalanty se o to zasloužila letní posila z West Hamu Gianluca Scamacca.

Italská fotbalová liga - 3. kolo:

Boloňa - Cagliari 2:1 (60. Zirkzee, 90. Fabbian - 22. Luvumbo), Udine - Frosinone 0:0, Bergamo - Monza 3:0 (42. a 62. Scamacca, 34. Ederson), Neapol - Lazio Řím 1:2 (32. Zieliňski - 30. Luis Alberto, 52. Kamada).

1. AC Milán 3 3 0 0 8:2 9
2. Bergamo 3 2 0 1 6:2 6
3. Inter Milán 2 2 0 0 4:0 6
4. Neapol 3 2 0 1 6:3 6
5. Hellas Verona 3 2 0 1 4:4 6
6. Fiorentina 2 1 1 0 6:3 4
7. Juventus Turín 2 1 1 0 4:1 4
8. Lecce 2 1 1 0 4:3 4