Kolaps Španělů, kanonáda Chorvatů a neprůstřelní Turci. Soupeři Čechů o sobě dali vědět

Jakub Martinovský
8. 6. 2016 8:51
Všechny přípravné zápasy na evropský šampionát byly již odehrány. Soupeři Čechů v základní skupině se předvedli v rozdílném světle. Zatímco Chorvati si s chutí zastříleli proti slabým soupeřům, Turci zase předvedli, že umí skvěle bránit. No a Španělé? Po dvou povedených zápasech přišel zkrat proti slabé Gruzii.
Andrés Iniesta v zápase Gruzií
Andrés Iniesta v zápase Gruzií | Foto: Reuters

Paříž - Že byla porážka české reprezentace s Jižní Koreou před mistrovstvím Evropy nečekanou komplikací? O tom nevyprávějte Španělům. Ti totiž v generálce na evropský šampionát prohráli ostudně na domácím hřišti 0:1 s Gruzií, až 136. zemí v žebříčku FIFA.

Fotbalového trpaslíka sice jasně přestříleli 17:3 na střely, nedovolili soupeři ani jeden rohový kop oproti svým jedenácti a měli výrazně větší procento držení míče, ale v koncovce selhali.

Na rozdíl od obhájců titulu si další čeští soupeři ze skupiny D v přípravě vedli mimořádně dobře. Chorvati si proti slabým soupeřům s chutí zastříleli, Turci až na prohru v Anglii rovněž nezklamali.

Del Bosque: Máme problémy

"Nedali nám vůbec žádný prostor. Po příchodu Andrése Iniesty na hřiště se naše hra sice trochu zlepšila, ale měli jsme velké problémy ve finální fázi," hodnotil příčiny porážky Španělů s Gruzií trenér Vicente Del Bosque. Zároveň však španělský trenér doufá, že se tento zápas na jeho svěřencích zásadně nepodepíše. "Máme před sebou obrovskou výzvu, nesmíme dopustit, aby nás tento nešťastný výsledek na turnaji ovlivnil."

V předchozích zápasech finální fáze přípravy si totiž Španělé vedli o poznání lépe, když porazili Bosnu a Hercegovinu 3:1, a poté dokonce nasázeli šest branek Jižní Koreji. Té samé Koreji, co v Edenu porazila český výběr 2:1.

Alvaro Morata byl po tomto zápase plný optimismu. "Na téhle výhře je nejvíce pozitivní to, že čím víc se Euro blíží, tím jsme silnější." To však ještě netušil, co jeho tým potká v zápase s Gruzií. 

Chorvati si v přípravě zvedli sebevědomí

Druhým soupeřem českého týmu na šampionátu budou Chorvati. Ti si v závěrečné fázi přípravy nijak nelámali hlavu s obtížností soupeřů. Nejdříve vyzvali Moldavsko, které porazili těsně 1:0, a poté si s chutí zastříleli do sítě San Marina, kterému nasázeli deset branek. 

"Chtěli jsme se před turnajem dostat do pohody a to se nám povedlo. Hlavně jsem rád, že se dařilo útočníkům, protože jim to určitě zvedne sebevědomí. Děkuji hráčům za to, jak byli hladoví, aby nastříleli co nejvíce gólů," zmínil trenér Ante Čačič fakt, že Mario Mandžukič a Nikola Kalinič nastříleli v utkání hattrick.

"Bylo to pro nás o něco více než trénink, ale přistoupili jsme k tomu utkání naprosto seriózně," ujišťoval záložník Ivan Perišič.

Turci probrali Yilmaze

Zatímco Chorvati ukazovali v přípravě svou ofenzivní sílu, Turci předvedli, že umí velmi dobře bránit. Po úvodní porážce 1:2 od Anglie ve zbylých zápasech ani jednou neinkasovali. Černou Horu a Slovinsko tak porazili nejtěsnějším možným rozdílem 1:0.

Zatímco proti Černé Hoře rozhodl Mehmet Topal až v nastaveném čase, tak proti Slovinsku byli Turci klidnější daleko dříve. Znovuzrozený kanonýr Burak Yilmaz se trefil již v páté minutě zápasu. Byla to pro něj první trefa od září minulého roku. Díky tomuto gólu se tak stal čtvrtým nejlepším střelcem v historii turecké reprezentace.

 

Právě se děje

Další zprávy