Příbram má i na poháry. Tobiáš: Nebrečíme jako jiné týmy

Sport Sport
27. 4. 2015 13:21
Nečekaná štika proplouvá fotbalovou Synot ligou. Je dravá, má ostré zuby a se spořádanou potravou roste její chuť.
Pavel Tobiáš dovedl Příbram až na páté místo. Co přijde dál?
Pavel Tobiáš dovedl Příbram až na páté místo. Co přijde dál? | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Nečekaná štika proplouvá fotbalovou Synot ligou. Je dravá, má ostré zuby a se spořádanou potravou roste její chuť. Příbram se skvělými výkony v jarní části sezony oprostila od jakýchkoli sestupových starostí a zčistajasna hledí na nejvyšší fotbalová patra.

Páté místo, pětatřicet bodů a dobrá šance na účast v evropských pohárech, to jsou samé příjemné starosti pro zkušeného trenéra Pavla Tobiáše. "Já už jsem říkal v kabině klukům, kam se to tlačí, ať tolik neblbnou," smál se kouč, vzápětí už ale vážně hovořil o náhlých ambicích středočeského klubu.

Z pohárů se jim kolena nerozklepou

"Nebavme se o pohárech, bavme se o tom, že chceme získat co nejvíc bodů, že chceme dosáhnout na co nejlepší umístění," řekl příbramský trenér. Svůj tým pochopitelně chválí. "Máme teď jakousi vnitřní sílu, máme na to, hrát dobré zápasy. Jsem za to nesmírně rád, je to super," dodal Tobiáš.

A kdyby to na poháry přece jen vyšlo, Příbrami se z nich rozhodně nerozklepou kolena. "Je to ještě daleko, ale kdyby to vyšlo, nebyl by to asi problém. Příbram už poháry hrála a věřím, že by se s tím poprala i tentokrát," vzpomněl si Tobiáš na slavnou účast v Poháru UEFA v roce 2001.

"Pokusili bychom se udržet hráče, kteří tady teď jsou. Ti hráči by tady získali novou motivaci. Navíc vidím, jak jdou u nás nahoru mladí fotbalisté. On to nikdo moc nevidí, ale u nás hrají každý zápas dva dorostenci, to jinde není," velebil Tobiáš mladé hráče Matějů a Suchana.

Ti dnes získávají cenné ligové zkušenosti právě díky práci Pavla Tobiáše, který před příbramským áčkem trénoval v klubu právě mládež. "Když jsem přišel k dorostu, nastavil jsem stejný způsob trénování, jaký je v lize. Řekl jsem, že musíme trénovat stejně. Pokud ti kluci chtějí ligu hrát, tak to jinak nejde. A oni z toho teď těží, mají náskok," vysvětlil kouč.

Tobiáš nastartoval velkou hvězdu

Ten má momentálně v týmu jednu velkou hvězdu, v tuto chvíli zřejmě nejlepší levé křídlo ligy. O Martinu Zemanovi se mluví každý zápas a někdejší opora Sparty se po letech vrací do formy, která z něj kdysi dělala jeden z největších talentů českého fotbalu.

"To je jenom dobře. Ať se ti hráči nastartují. Že se Martin nastartoval u nás, na to můžeme být jenom hrdí. Tak je to v pořádku, tak to má být. Když sem přijde nějaký hráč, který třeba nějakým způsobem stagnuje, a my ho dokážeme tak nastartovat, je to skvělá vizitka pro celý klub," konstatoval Tobiáš.

Důležitý je ale samozřejmě hlavně přístup samotného hráče. "Fotbalista musí chtít a Martin hrozně chce. Fotbal ho teď hodně baví a to je znát," uvedl trenér na adresu šestadvacetiletého záložníka, který je společně s Lafatou a Filipem Novákem nominován na nejlepšího hráče ligy za měsíc duben.

Skvělá forma Zemana i celého týmu je podle Tobiáše odrazem dobré práce, která se v klubu v posledních měsících dělá.

"Nechci říkat, že je to odrazem kvality, protože i týmy, které mají kvalitu, mohou hrát o záchranu, jako třeba Liberec. My se na každý zápas pečlivě připravujeme, hráči jsou namotivovaní, nemarodíme. A také se nevymlouváme, nefňukáme jako některé jiné týmy, když se něco stane nebo nepovede. Prostě nebrečíme, děláme svou práci a zatím se nám to vyplácí," uzavřel trenér momentálně pátého nejlepšího týmu české nejvyšší soutěže.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy