V roce 2010 vzal George Weah svého tehdy desetiletého syna do Johannesburgu na finále mistrovství světa 2010. Španělé v něm porazili Nizozemce 1:0 v prodloužení a první africký držitel Zlatého míče snil o tom, že mladého Timothyho jednou také uvidí sázet góly na světovém šampionátu.
I proto, že on sám si na mundialu nikdy nezahrál.
Uběhl tucet let a hodnota jména Weah nadále letěla vzhůru. Rodák z Monrovie konečně uspěl v prezidentských volbách a stal se lídrem západoafrického státu, zatímco jeho syn dorostl pro reprezentaci USA, jejíž barvy na šampionátu v Kataru nosí, byť si mohl vybrat i mezi Libérií a Francií.
Ale narodil se v Brooklynu, a přestože jeho otec tehdy kopal za anglickou Chelsea (v USA nikdy nepůsobil), hvězdy a pruhy Timothymu v krvi zůstaly.
"Být z Libérie a stát se profesionálním fotbalistou, už jen to bylo jako sen. Pak jsem vyhrál tituly v italské a francouzské lize, dokonce i Zlatý míč a stal jsem se prezidentem. Hrát na mistrovství světa mi chybělo. Možná si můj syn splní své sny a já se toho dočkám," řekl Weah v jednom z rozhovorů před několika lety.
Ono čekání netrvalo tak dlouho. Weah junior si na mistrovství světa poprvé zahrál v pondělí, tedy ve svých 22 letech. Gól vstřelil po 36 minutách svého prvního zápasu a velkou měrou se tak postaral o remízu 1:1 s Walesem.
"Myslím, že to pro něj bude znamenat celý svět," zmínil Tim Weah svého otce v rozhovoru pro FOX Sports. "Vidět svého syna, který jde v jeho stopách, je jako droga," dodal útočník francouzského Lille.
George Weah, the only African player to have won the Ballon d’Or, and arguably the greatest player the continent has produced never played in a #FIFAWorldCup.
— 101 Great Goals (@101greatgoals) November 21, 2022
Timothy Weah, his son, has just gone and scored in one. Legacy 🤝 pic.twitter.com/bNALl3tKws
Muž, který nasbíral téměř 200 ligových gólů v prestižních evropských soutěžích a kterého si v Česku pamatují hlavně fanoušci Sparty, již v roce 1995 dvěma góly vyřadil ze 3. kola Poháru UEFA, na stadionu nechyběl. O své devítidenní cestě do Kataru předem informoval členy národního senátu, což bylo jeho povinností jakožto hlavy státu.
Weah má přitom syny dva. George junior je o třináct let starší než Timothy, také se věnoval profesionálnímu fotbalu, ale tak daleko jako jeho mladší sourozenec to nikdy nedotáhl. V roce 2007 ho mimochodem zkoušela pražská Slavia, odchovanec AC Milán ale na testech neuspěl.
Priorita: boj proti korupci
Weah senior se pustil do politiky v Libérii po odchodu z fotbalu. V roce 2005 založil politickou stranu Congress for Democratic Change, za kterou ten samý rok neúspěšně kandidoval na prezidenta. V roce 2011 zkoušel získat křeslo viceprezidenta po boku Winstona Tubmana, ale významné politické funkce se dočkal až o tři roky později, kdy byl zvolen do senátu za Montserrado County.
Prezidentem se stal díky volbám v roce 2017, přísahu složil dne 22. ledna 2018. Na inauguraci dorazili i jeho kamarádi Didier Drogba a Samuel Eto'o. Nástup Weaha do čela nejstarší africké republiky mnozí vnímali tak, že se Libérie po 74 letech obrátila směrem k demokracii.
Za hlavní cíle svého prezidentství Weah uvedl boj proti korupci, reformu ekonomiky, boj proti negramotnosti a zlepšení životních podmínek. V projevu krátce po uvedení do funkce oznámil snížení svého platu o 25 procent s okamžitou platností a slíbil, že bude usilovat o ústavní změny, které by lidem "nečernošského" původu umožnily stát se občany a cizincům otevřely cestu k vlastnictví půdy. Tehdejší situaci označil za "rasistickou a nevhodnou".
Minimálně boj s korupcí, která je v Libérii doslova endemická, zatím ale Weah úplně nezvládá, což mu připisuje mínusové body před prezidentskými volbami, které se budou konat příští rok v říjnu. Letos v srpnu se například ocitl pod tlakem kvůli nedostatečně razantnímu postupu vůči třem vysoce postaveným státním úředníkům, kteří čelí obvinění z rozsáhlé korupce a zpronevěry.