Branky vstřelili v prvním poločase Jan Koller a Tomáš Rosický, který po změně stran přidal ještě jednu.
Radost z úspěchu však zkalilo Kollerovo zranění. Český kanonýr byl ve 42. minutě po střetu se soupeřem z hřiště odnesen a utkání nedohrál.
Vysokého útočníka lékaři odvezli do nemocnice s podezřením na natržený zadní stehenní sval. V nejhorším případě by pro něj šampionát předčasně skončil. - O stavu Jana Kollera čtěte více ZDE
Atmosféra v hledišti byla báječná, většina fanoušků obou týmů byla na svých místech už dávno a pomáhala povzbudit své hráče už při rozcvičování. Lépe se na utkání připravili zřejmě Češi, přestože nastoupili bez zraněného Baroše. Začali zápas způsobem, který naznačovali už v týdnu: nechali Američany hrát a spoléhali na rychlé kombinace po straně hřiště.
Nikdo ale nečekal, že se jim podaří využít záměr trenéra Brücknera tak brzy. Už v páté minutě totiž využil Grygera zcela otevřené pravé strany a vydal se na padesátimetrový výpad podél postranní čáry zakončený přesným centrem na hlavičkujícího Kollera a ten vstřelil úvodní branku utkání.
Pro českého rekordmana to byl už 43. gól v reprezentaci. Vysokému střelci nezabránil skórovat ani jeden z americké stoperské dvojice a především Onyewu bude na první minuty dlouho vzpomínat, protože krátce před tím uviděl žlutou kartu.
I další minuty se odehrávaly podle taktického plánu. Američané měli míč mnohem více na svých kopačkách a dobře kombinovali, zatímco Češi s výjimkou Kollera hlavně bránili. Někdy sice museli, jako třeba Ujfaluši v 11. minutě, tvrdě bojovat s vysokým McBridem, ale soupeř se do vážnější šance nedostával.
První zbytečná ztráta míče ve 28. minutě ale přinesla téměř vyrovnání. Galásek zaváhal a Reyna měl hodně místa, aby z dvaceti metrů mohl přesně zamířit. Brankář Čech na míč nedosáhl, ale zachránila ho tyč.
Po půlhodině začala česká aktivita zjevně narůstat a procenta v držení míče na jejich straně přibývala. Jenže podruhé rozhodla rychlá kombinace, kterou má Brücknerův tým zažitou.
V trojúhelníku Nedvěd - Plašil - Rosický míč doputoval k záložníkovi Juventusu, jehož rychlý centr srazil Onyewu jen před šestnáctkou. Tam si ho zpracoval Rosický a jeho dělovka z dvaadvaceti metrů se zastavila až v síti.
Českou radost na trávníku i v hledišti ale brzy zchladila akce ze 43. minuty. Střelec první branky Koller dobíhal dlouhý míč uvnitř šestnáctky, když se nečekaně skácel k zemi a hlediště ztichlo. Koller totiž skončil na nosítkách. Trenér Brückner zareagoval příchodem Lokvence, kterého čekal tvrdý boj s americkou defenzívou.
O přestávce zareagoval na vývoj utkání dvěma změnami v sestavě také trenér Arena, který posílil především ofenzivu a začal hrát jen s třemi obránci. Jenže brzy po pauze se zvedla i česká hra dopředu. Najednou bylo bílých dresů všude více a začaly se rodit i další šance, které často připravoval na levé straně výborně hrající Plašil.
V rozmezí 60. až 70. minuty přišly hned tři takové akce: poprvé pálil do boční sítě po Rosického uličce Poborský, jednou hlavičkoval Ujfaluši nad.
V 69. minutě se dostal ke své další ráně Rosický a z dálky nastřelil břevno. V 76. minutě se už čerstvá posila Arsenalu znovu předvedla v plné síle: ve středu hřiště pro něj vybojoval míč Nedvěd a vyslal Rosického k třicetimetrovému běžeckému souboji s americkými stopery.
A sparťanský odchovanec ho vyhrál a navíc ho zakončil svou pověstnou šajtlí přes Kellera a jeho tým vedl už o tři branky.
O vítězi bylo rozhodnuto a trenér Brückner si mohl dovolit začít šetřit některé opory. Nejdříve stáhl Poborského a pak také Rosického, kterého vyprovázeli potleskem nejen čeští fanoušci, ale i jejich američtí kolegové.
Jejich hráči toho příliš za druhý poločas nepředvedli. Ještě za stavu 2:0 pro český celek sice nebezpečně pálil střídající Johnson, jenže to byla poslední akce unavených Američanů. V závěru se proto raději soustředili na kvalitní obranu, aby tříbrankový náskok ještě nevzrostl.
A pak už vypukly ve Veltins Areně velké oslavy, které řídili hráči v bílých dresech. Tomáš Rosický byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu, v němž se zrodila dosud nejvýraznější výhra na šampionátu. A stadionem se neslo: "Kdo neskáče není Čech, hop, hop, hop."
Český kouč Karel Brückner se sice po gólech svého týmu na lavičce zeširoka usmíval, ale po zápase posmutněl. Obával se o zdraví útočníka Jana Kollera, který na konci prvního poločasu odstoupil se svalovými problémy.
"To Honzovo zranění mi šíleně kalí radost. Vím, jak bojoval o svůj život na šampionátu, jak se za tři týdny dostal do top formy. Je to neštěstí, ten zápas si nevychutnám," řekl Brückner ve studiu České televize.
Gólmanu Petru Čechovi bylo v zápase úzko jedinkrát, když za stavu 1:0 Reyna napálil míč do tyče jeho branky. "Ale byl jsem si jistý, že to gól nebude. Byl jsem míči strašně moc blízko, i když jsem měl štěstí, že se odrazil od tyče do místa, kam přibíhali spoluhráči," uvedl.
Výsledek:
USA - ČR 0:3 (0:2)
Branky: 36. a 76. Rosický, 5. Koller. Rozhodčí: Amarilla - Andino, Bernal (všichni Par.). ŽK: Onyewu, Reyna - Rozehnal, Lokvenc, Rosický, Grygera. Diváci: 52.000 (vyprodáno).
USA: Keller - Cherundolo (46. Johnson), Onyewu, Pope, Lewis - Beasley, Mastroeni (46. O'Brien), Reyna, Convey - Donovan, McBride (77. Wolff). Trenér: Arena.
Česká republika: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský (82. Polák), Rosický (86. Štajner), Galásek, Nedvěd, Plašil - Koller (45. Lokvenc). Trenér: Brückner.