Němci zahájili Euro výhrou nad Ukrajinou, Polsko překonalo obrannou tvrz Severního Irska

Aktualizováno 12. 6. 2016 22:50
Úřadující světoví šampioni z Německa zahájili ME ve Francii výhrou nad Ukrajinou 2:0. Byla to velká dřina, ale fotbalisté Polska jednou dokázali překonat propracovanou defenzivu Severního Irska a v nedělním utkání evropského šampionátu vyhráli 1:0.
Radost fotbalistů Německa
Radost fotbalistů Německa | Foto: Reuters

Nice - Fotbalisté Německa vstoupili do mistrovství Evropy vítězstvím 2:0 nad Ukrajinou. O výhře úřadujících světových šampionů rozhodli Shkodran Mustafi s Bastianem Schweinsteigerem. Ve druhém utkání skupiny C si dnes Polsko poradilo 1:0 s nováčkem ze Severního Irska. Zápas rozhodl v 51. minutě útočník Ajaxu Amsterodam Arkadiusz Milik a ve věku 22 let a 104 dní se stal nejmladším polským hráčem skórujícím na ME.

Do úvodní šance zápasu se dostala Ukrajina, ale brankář Neuer si s nebezpečnou střelou Konopljanky do protipohybu poradil. Němci naopak ze své první vážnější akce udeřili. Kroos našel v 19. minutě přímým kopem Mustafiho, který si hlavičkou připsal první reprezentační gól.

V 27. minutě mohl vyrovnat Chačeridi, ale i tentokrát Neuer pohotově zasáhl. Chvíli nato šel na brankáře Pjatova osamocený Khedira, a když neuspěl, převzal soupeř aktivitu. V 37. minutě už dokonce slavili Ukrajinci gól, ale Boateng po Zozuljově střele vykopl míč z brankové čáry. Vzápětí si situaci zopakovali - tentokrát byl Zozulja v ofsajdu.

V druhé půli tempo výrazně opadlo a fanoušky zaujaly jen střely Draxlera s Müllerem a dalekonosný přímý kop Rakického. Do další výraznější šance se dostal až v závěru Schürrle, Pjatov ale stihl včas vyběhnout. Podobně dopadl v dalším sólu Özil, Němce to ale mrzet nemuselo, protože po brejku se v nastavení trefil střídající Schweinsteiger.

Německo, které startuje na rekordním dvanáctém Euru za sebou, si tak bez větších problémů pohlídalo vítězství a prodloužilo neporazitelnost s Ukrajinou na šest zápasů. Navíc udrželo teprve druhou nulu v posledních deseti zápasech.

Polákům stačil jediný gól

Severní Irsko při debutu na kontinentálním šampionátu nevyslalo na branku Wojciecha Szczesného ani jednu střelu. Přišlo tak o sérii dvanácti zápasů bez porážky a o první body bude muset zabojovat ve čtvrtek 16. června s Ukrajinou.

Polsko do zápasu vstoupilo aktivně a obléhalo pokutové území Severního Irska, centrovaným míčům z obou stran hřiště ale často scházela přesnost, případně si s nimi poradili obránci ostrovanů. První střelu na bránu vyslal až v 29. minutě Milik, gólman McGovern s ní ale neměl výraznější problémy.

Milik se dostal o dvě minuty později po Piszczekově přihrávce do další šance, tentokrát však netrefil branku. Největší příležitost prvního dějství si vypracoval v 39. minutě nejmladší hráč na hřišti Kapustka, gólman skotského Hamiltonu ale reflexivně jeho pokus zneškodnil.

Severní Irové ani jednou za poločas nevystřelili, což se naposledy na evropském šampionátu stalo Itálii v roce 2000 v zápase s Nizozemskem.

Zatímco hlavní hvězdu polského výběru Lewandowského soupeřovi obránci eliminovali, Milik měl více prostoru a v 51. minutě po Blaszczykowského přihrávce otevřel přízemní střelou skóre. Ukončil tak 321 minut trvající soupeřovu neprůstřelnost.

V 68. minutě se do zakončení dostal asistent Blaszczykowski, McGovernovu branku ale minul. O chvíli později na druhé straně unikl polským obráncům střídající Washington, Szczesny ale byl u míče včas.

Čtvrt hodiny před koncem nůžkami zakončoval Lafferty, avšak přestřelil. V závěru se do dalších šancí dostali Poláci, navýšit náskok ale nedokázali. Za Severní Irsko se po standardní situaci do slibné pozice dostával Davis, míč ale pořádně netrefil.

V dalším duelu Němci nastoupí ve čtvrtek proti Polsku a Ukrajina proti Severnímu Irsku.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina C (hráno v Nice):

Polsko - Severní Irsko 1:0 (0:0)

Branka: 51. Milik. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe - Tudor, Coltescu (všichni Rum.). ŽK: Kapustka, Piszczek - Cathcart. Diváci: 33.742.

Polsko: Szczesny - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blazszczykowski (80. Grosicki), Krychowiak, Maczyňski (78. Jodlowiec), Kapustka (88. Peszko) - Milik - Lewandowski. Trenér: Nawalka.

Severní Irsko: McGovern - McLaughlin, Cathcart, J. Evans, McAuley - McNair (46. Dallas), Norwood, Davis, Baird (76. Ward), Ferguson (66. Washington) - Lafferty. Trenér: O'Neill.

Německo - Ukrajina 2:0 (1:0)

Branky: 19. Mustafi, 90.+2 Schweinsteiger. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child - Oliver, Pawson (všichni Angl.). ŽK: Konopljanka (Ukr.). Diváci: 43.035.

Německo: Neuer - Höwedes, Boateng, Mustafi, Hector - Müller, Khedira, Özil, Kroos, Draxler (78. Schürrle) - Götze (90. Schweinsteiger). Trenér: Löw.

Ukrajina: Pjatov - Fedeckij, Chačeridi, Rakickij, Ševčuk - Jarmolenko, Sydorčuk, Kovalenko (74. Zinčenko), Stěpaněnko, Konopljanka - Zozulja (66. Selezňov). Trenér: Fomenko.