Policejní boss: Fotbalová sázkařina? Vyslýcháme desítky lidí

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 12. 2013 13:18
S Milanem Komárkem, ředitelem protikorupční policie, o fotbale, konkrétně o cinklých sázkách a Křetínského tašce
Korumpování rozhodčích, to je klasika. Teď ve fotbale policie nově řeší i téma cinklých sázek
Korumpování rozhodčích, to je klasika. Teď ve fotbale policie nově řeší i téma cinklých sázek | Foto: Policie ČR

Praha - Po svém předchůdci zdědil mimo jiné i Křetínského tašku. "Její obsah jsme použili jako jeden z informačních pramenů pro naši práci," říká Milan Komárek, ředitel elitního policejního Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Deník Aktuálně.cz s ním hovořil také o cinklých sázkách ve fotbale. "Vyslýcháme v té věci desítky osob," připustil policejní bos. Vyšetřování pokračuje na plné obrátky, dvanáct dosud obviněných osob (více zde) tedy ani zdaleka nemusí znamenat konečné číslo.

Komárek připustil, že debata o fotbale je pro něj v danou chvíli tak trochu příjemná změna, protože jinak teď musí odpovídat hlavně na otázky spojené s tlakem Martina Peciny, ministra vnitra v demisi, který chce, aby Komárek ve své funkci skončil (více zde).

Mocný muž fotbalu? To ho zaskočilo

„Nedávno mi volali známí, že jsem se prý objevil v nějakém žebříčku mocných v českém fotbale. To mě celkem pobavilo. Já totiž jako fanoušek zrovna na fotbal nikdy moc nebyl, spíš jsem se vždycky orientoval na individuální sporty,“ usmívá se Komárek, který opravdu figuruje na 12. pozici žebříčku Top 50, který sestavuje deník Aktuálně.cz.

Proč je navzdory jeho vlastnímu mínění ředitel protikorupční policie pro fotbalový svět tak důležitý? Odpověď je nasnadě. Sázkařskou aféru už jsme zmínili, Komárkův útvar navíc řešil i kauzu Romana Rogoze, která již míří k soudu (více zde). A zabýval se i kauzou "Chřestýš", v níž se řeší údajná korupce spojená se zápasem Jablonec-Plzeň (více zde).

Skrze aféru Ivana Horníka už jsme zjistili, že českým fotbalovým světem létají úplatky směrem k rozhodčím. Poslední dobou se ovšem objevily problémy se sázkami. Překryly už původní typ fotbalové korupce, nebo platí, že zlo do českého fotbalu stále prorůstá oběma směry?

„Já si nemyslím, že by jedna ta linie střídala druhou. Je tu prostě další forma korupce. Ta „sázkařina“ je záležitostí mezinárodního, globálního charakteru.“

V únoru informoval Europol o rozkrytí sázkařské „chobotnice“ s ústředím v Asii. Padla tehdy zmínka, že informace Europolu putovaly i do rukou české policie. Měly pak nějakou souvislost například s nedávným obviněním 12 bývalých či současných fotbalistů, které jste dali do spojitosti s cinklými sázkami?

„Ano, určitě se to tak dá říct. Šlo o jeden z informačních pramenů, které tvořily podklad pro tyto kauzy. Samozřejmě platí, že nikdy se nemůžete spolehnout jen na pramen jediný. Navíc tu máme mezinárodní vyšetřovací tým, který společně tvoří naši policisté a jejich kolegové ze Slovenska.“

Dozorující státní zástupce Miloslav Kelyman již naznačil, že ohledně sázek očekává zvýšení počtu obviněných osob. Vidíte to podobně?

„Nemůžete přece čekat, že bychom jednali v neshodě se státním zástupcem. (úsměv) Pro nás každopádně platí, že když objevíme informaci, jež by mohla svědčit o tom, že do případu může být zapojen další člověk nebo že se mohl stát další skutek, pak to pochopitelně šetříme. Nejsem teď ale schopen ani ochoten říci vám přesně, co se v té kauze děje a na koho teď cílíme.“

Ve fotbale se mluví o tom, že vyslýcháte velké množství osob…

„A kdo to říká? Lidi z fotbalu? Tak hlavně, že to neříkají lidi z policie. Já nebudu nic potvrzovat ani vyvracet. Rozumím tomu, že se ta komunita může cítit znejistěna, ale to není náš problém.“

Deník Sport napsal o údajném policejním vyšetřování ligového zápasu Mladá Boleslav-Liberec (4:0). Probíhá?

„Nejsem ochoten potvrdit žádné konkrétnosti případů, které rozpracováváme.“

Tak jinak. Je na místě hypotéza, že dosavadní tucet osob obviněných v sázkařské aféře, v řadě případů mladíků z Juniorské ligy, je jen špičičkou ledovce? Že celý případ bude mít mnohem plošnější dopad?

„Možné je všechno.“ (směje se)

S Peltou a Berbrem se nebaví

Můžete alespoň v řádech naznačit, jaký počet lidí jste v souvislosti s fotbalovou korupcí, řekněme za posledního půl roku, vyslýchali?

„Můžeme se bavit o desítkách osob. Ale pozor, tady je třeba zdůraznit, že to nutně nemusí být lidé, kteří mohou mít nějaký problém. Jsou to svědci, kteří by nám mohli pomoci potvrdit, či vyvrátit nejrůznější okolnosti či skutečnosti. Počet lidí, jichž se ptáme, ještě nedefinuje velikost toho případu. Spíš signalizuje, že s tím má policie určitou práci. Věnuje mu nějaký čas a lidskou sílu.“

Jste v nějakém osobním kontaktu s představiteli FAČR Miroslavem Peltou či Romanem Berbrem?

„Ne. Styčnou osobou FAČR pro komunikaci s námi je jejich bezpečnostní manažer Martin Synecký.“

V již zmíněné horníkovské aféře náležela fotbalové asociaci role poškozeného. A zástupce tehdejšího ČMFS tak měl možnost nahlížet do vyšetřovacího spisu. Tím pádem mohl fotbal celý případ řešit paralelně v rámci svého disciplinárního řízení. Nyní v některých kauzách nepouštíte fotbal do spisu vůbec, jinde toliko částečně. Proč? Nemá policie v současné vedení českého fotbalu potřebnou důvěru?

„Takhle se na to odpovědět nedá. Musíme rozlišit, že jedna věc je komunikovat s představiteli asociace z titulu partnerství ve stylu: Vy jste zástupci fotbalu, my jeden z útvarů, který řeší korupci ve fotbale, pojďme se o tom v obecné rovině bavit. A od toho přece musíme úplně oddělit, jak komunikujeme v jednotlivých kauzách. V nich jsou příslušná práva posuzovaná podle jejich konkrétních okolností. Rozhodně nedostává informace někdo, kdo by je dostávat neměl.“

Před časem vzbudila velkou pozornost aféra tzv. Křetínského tašky, skrze kterou poukazoval na údajné nepravosti majitel fotbalové Sparty. Vyvíjí se ten případ nějak?

„Obsah takzvané tašky měl povahu obecných tvrzení o možném protiprávním jednání. A my jsme tento obsah použili jako jeden z informačních pramenů, na jejichž základě jsme pak konali.“

Vedla tedy například i od Křetínského tašky cesta ke 12 osobám obviněným kvůli sázkám?

„Já myslím, že přímo ne.“

Daniel Křetínský posléze naznačoval, že skutečné důkazy nakonec zůstaly mimo dosah policie. A to proto, že kdyby prý se dostaly ven, znamenalo by to pro český fotbal, v tu chvíli zcela zdiskreditovaný, naprostou zkázu. Co vy na to?

„To vyjádření jsem nezaznamenal. Pokud snad pan Křetínský nějaké další informace má, bylo by dobré, aby je policii sdělil. Obecně platí, že je žádoucí, aby občané, kteří mají informace o trestné činnosti, policii pomáhali. Nemusí tak samozřejmě činit, pokud by se sami vystavili možnosti trestního stíhání. Ale zdůrazňuji, že to vše říkám ve zcela obecné rovině a neřeším tím nijak osobu pana Křetínského.“

Pořád se bavíme jen o fotbale. Šetříte nějakou protizákonnou činnost i v jiných sportovních odvětvích?

„Obecně platí, že monitorujeme a vyhodnocujeme všechny signály, které se k nám dostávají. Určitě to není tak, že bychom se zaměřovali výhradně na fotbal a že by nás nic ostatního nezajímalo.“

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy