Praha - Tancuje na rozžhavených dračích vejcích. Miroslav Pelta a jeho Fotbalová asociace ČR vytáhli do boje proti - jak říká sám předseda - "nepřizpůsobivým" fanouškům.
Naznačil možnost, že by fandy mohla čekat registrace. Pak se spustila akce proti vulgaritám ve stylu "třikrát a dost", v jejímž rámci sudí začali při nepřístojnostech v hledišti přerušovat zápasy a hrozit jejich ukončením.
"Očekával jsem, že ti ostatní, normální fanoušci budou gramotní a že se postaví na naši stranu, proti těm nepřizpůsobivým. Jenže se to utrhlo ze řetězu a máme tady folklór, že teď pomalu všichni skandují vulgarity na moji adresu a je ze mě veřejný nepřítel číslo 1," říká Miroslav Pelta.
"Já nejsem úplně neodolnej člověk, ale když to tak člověk na stadionech nebo z té televize poslouchá, tak mi to tedy není příjemné. A mým rodinným příslušníkům už vůbec ne," stěžuje si.
Na jednu stranu ví, že z nastoleného kurzu nemůže veřejně ustoupit, na druhou stranu mu jde o to, aby se sezona nějak důstojně dohrála, včetně finále poháru mezi Spartou a Plzní. "Máme bohužel signály, že někteří fanoušci chtějí udělat maximum proto, aby se ten zápas nedohrál," přiznává Pelta.
Hledá se práh bolestivosti
"Na výkonném výboru k tomu proběhla velká diskuse. Já dal každému slovo, všichni vyjádřili svůj názor. Shodli jsme se na tom, že bychom neměli polevit, zároveň většině vadí fakt, že přerušování zápasů může zasáhnout regulérnost závěru ligy," rekapituluje Pelta.
Rezultát? "Já nikdy neudělám to zásadní zjednodušení, abych řekl: Dělejte si, co chcete, skandujte si, co chcete. To ode mě nečekejte, to by byla chyba. Rozhodčím pravomoc ukončit zápas v případě masivních projevů nepořádku nebo útoků na něčí osobní integritu nikdo nevzal. To držíme dál," říká Pelta. Zároveň připustí, že otázkou je nastavení, jak sám říká "prahu bolestivosti".
Jak si to vyložit? Nejspíš tak, že sudí nebudou přerušovat zápas hned při prvním lehčím nactiutrhačném skandování několika málo osob. Ale sankce si pošetří pro případ, že půjde opravdu do tuhého. A v takovém případě zůstanou i nadále nekompromisní.
To všechno se týká závěru ligy. Samotná podstata boje proti nepřístojnostem v hledišti se ale teprve připravuje.
Registrace jen do vyhrazených sektorů?
"Všechno to spustila velká rvačka při zápase Ostrava-Sparta. V tu chvíli jsme věděli, že musíme nastoupit bolestnou cestu, která bude možná nepříjemná, ale jediná možná," říká Pelta.
Dostal v tom okamžitou podporu od ministra školství Marcela Chládka. Začali debatovat o registraci fanoušků.
"Z dalších diskusí s ministrem vnitram Milanem Chovancem vyplynulo, že jeho resort nevidí plošnou registraci jako optimální. Ještě to budeme v rámci pracovní skupiny řešit, je tady i možnost povinné registrace těch fanoušků, co chodí do sektorů vlajkonošů," naznačuje Pelta možnosti.
Od policie a vnitra se dočkal kritiky. "Řekli nám, že fotbal nevyužívá dostatečně ani stávající legislativy. A když jsem si to nastudoval, musel jsem jim dát za pravdu. Jako pán domu má klub už dneska pravomoc nevpustit na stadion někoho, koho tam nechce," říká Pelta.
Jenže v praxi taková opatření uplatňují jen složitě, problémy vytváří Úřad na ochranu osobních údajů, který dosud znemožňoval sestavování a sdílení seznamů problémových osob.
Od sponzorů cítí Pelta podporu
"I tenhle Úřad by měl mít zástupce v pracovní skupině, kde budou i experti ministerstev školství a vnitra, stejně tak i policie. Skupina se sejde 14. května. Budeme asi muset zavézt nové, lepší kamerové systémy. Oslovujeme s žádostí o radu a pomoc jiné národní asociace, komunikujeme s UEFA, prostě na tom makáme," říká Pelta.
"Prostě není možné, aby si na stadionech někdo dělal, co chce, a my abychom tomu nečinně přihlíželi, za tím si stojím. A mám i podporu sponzorů," říká Pelta.
"Jednal jsem teď s několika korporacemi, odevšad slyším podporu: Konečně jste se do toho boje pustili, to je správné, my vás v případě potřeby podpoříme."