Nizozemský hrdina Krul se prý na penalty chystal sedm týdnů

ČTK ČTK
6. 7. 2014 7:17
"Ta výměna byla dobrý trik. A je za tím hodně přípravy," řekl po zápase a snovém debutu na světovém šampionátu Krul.
Nizozemští brankáři Tim krul a Jesper Cillessen
Nizozemští brankáři Tim krul a Jesper Cillessen | Foto: Reuters

Salvador - Kouč nizozemských fotbalistů Louis van Gaal předvedl na světovém šampionátu další ze svých mistrných tahů. Jako první trenér v historii MS nasadil jen na penaltový rozstřel náhradního gólmana a střídající Tim Krul se mu odvděčil dvěma chycenými pokusy, díky nimž "Oranjes" prošli přes Kostariku do semifinále. Nešlo přitom o náhlé rozhodnutí, ale pečlivě nachystanou věc.

Krul se údajně s koučem nizozemských brankářů Fransem Hoekem věnoval chytání penalt sedm týdnů. "Ta výměna byla dobrý trik. A je za tím hodně přípravy," řekl po zápase a snovém debutu na světovém šampionátu Krul.

Šestadvacetiletý brankář Newcastlu v poslední minutě prodloužení vystřídal Jaspera Cillessena a v rozstřelu pak vychytal Bryana Ruíze a Michaela Umaňu. Nizozemci díky tomu vyhráli na penalty 4:3.

Gaal: Jsem na Krula hrdý

K rošádě zřejmě přispělo i to, že Cillessen za svou kariéru ještě nechytil žádný pokutový kop. "Každý v tomhle kádru má určité přednosti a my jsme mezi brankáři zjistili, že Krul je nejlepší v chytání penalt, protože má nejdelší rozsah," uvedl kouč Van Gaal.

"Studovali jsme kostarické penalty v osmifinále proti Řecku a mohli jste vidět, že si Krul vybíral správnou stranu. Jsem opravdu hrdý na to, že se nám práce vyplatila, že to fungovalo," dodal zkušený trenér.

O připravované rošádě neměli někteří hráči ani tušení. "Krul věděl, že by mohl jít, ale Cillessenovi jsme to neříkali. Nechtěli jsme tím narušit jeho přípravu na zápas," uvedl Van Gaal.

"Věděl jsem, že když přijdou na řadu penalty, je tu šance, že bych jít na hřiště," řekl Krul. "Ale stejně to není obvyklé. Sedíte na lavičce, přemýšlíte, že bude prodloužení, penalty a najednou máte zachránit postup do semifinále. Nevím, co říct, prostě splněný sen," doplnil.

Krul pochválil i Cillessena

Na trávník vyběhl krátce poté, co jeho kolega mezi tyčemi Cillessen vychytal v jediné kostarické šanci v utkání Marca Ureňu. "Jasper zneškodnil mečbol. Bez něho by nebyly žádné penalty," uvedl Krul.

V rozstřelu vystihl směr všech pěti soupeřových pokusů, přitom v Premier League zneškodnil jen dvě z dvaceti penalt. "Dívali jsme se na jejich penalty s Řeckem, ale vše je o tom, že čekáte do poslední chvíle. To jsme trénovali s Fransem," uvedl Krul.

K úspěšným zákrokům mu zřejmě pomohla i psychologická zbraň. "Kostarickým střelcům jsem vždycky řekl, že vím, kam to kopnou, abych je znervóznil. A asi to zabralo," prozradil Krul. "Udělal jsem to už dříve v anglické lize, kdy na mě kopal Frank Lampard. Tehdy to zabralo a penaltu jsem chytnul, tak jsem to zkusil znovu," dodal.

I když je novým nizozemským hrdinou, místo mezi tyčemi v semifinále proti Argentině mu to nezajistí. "Není pochyb o tom, kdo bude chytat příští zápas, bude to Cillessen," prohlásil Van Gaal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Český čtyřkajak byl na kilometru na ME pátý

Čtyřkajak Tomáš Sobíšek, Michal Kulich, Vilém Kukačka, Martin Sobíšek obsadil ve finále mistrovství světa rychlostních kanoistů v Mnichově páté místo na kilometrové trati a postaral se o nejlepší český výsledek v dnešních bojích o medaile. Neolympijskou disciplínu ovládli domácí Němci, za kterými česká posádka zaostala téměř o pět sekund.

"Finále hodnotím kladně, jelo se nám super. Byl to náš první kilák, takže jsme úplně nevěděli, co od toho čekat. Předjely nás lodě se zkušenými kajakáři, takže si myslím, že to dopadlo dobře," řekl Tomáš Sobíšek.

Sedmý skončil na pětistovce kajakář Jakub Zavřel a na kilometru deblkajak Eliška Betlachová, Adéla Házová. Kanoistka Denisa Řáhová byla na pětistovce osmá. Ani jedna z těchto tratí v současnosti nepatří do olympijského programu.

před 1 hodinou

Ministerstvo zdravotnictví nechystá na začátek školního roku kvůli covidu žádná nařízení pro školy

Na začátek nadcházejícího nového školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická opatření proti covidu-19. Jejich případné zavedení později bude záležet na dalším vývoji epidemie. V pátek to oznámil ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Nevyloučil zpřísnění v případě výrazného zhoršení situace, například zavírání škol by podle něj ale ministerstvo školství nepodporovalo. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v současné situaci nejsou opatření nutná, vývoj chce sledovat.

"Nepředpokládá se, že bychom plošně testovali, že bychom školy zavírali, ale samozřejmě může nastat situace, že na přechodnou dobu nebude žádné zbytí," uvedl Balaš. Současný vývoj epidemie podle něj nenasvědčuje tomu, že by kvůli epidemii měly nastat vážné problémy. Ministerstvo podle něj bude situaci sledovat a radikálněji by se řešila jen v případě, že by například vážně onemocnělo větší množství učitelů. "Věřím, že to zvládneme. Budu muset vycházet z toho, co nám řekne ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy