Argentina je díky šťastné brance Higuaína v semifinále MS

FOTO Boj o semifinále: Šachy v brance a Messiho kloboučky
Hráči Argentiny porazili Belgii 1:0 a poprvé od roku 1990 postoupili do semifinále. I když se Lionel Messi, umělecky ztvárněný na kloboučcích jihoamerických fanoušků, tentokrát netrefil,...
... jeho roli převzal střelec jediného gólu zápasu Gonzalo Higuaín. Argentici vytvoří semifinálovou dvojici právě s týmem Nizozemska.
Fanoušci Kostariky dorazili do hlediště stadionu v Salvadoru příjemně naladěni. Ať už by se stalo na hřišti cokoliv, jejich miláčkům už historický postup mezi nejlepších osm mužstev šampionátu nikdo nevezme.
Zato Nizozemci mysleli vysoko a nic jiného než postup nebrali.
5. 7. 2014 19:53
Argentina je v semifinále mistrovství světa, stačila ji šťastná trefa Gonzala Higuaína.

Brasília - Brazílii a Německo v semifinále fotbalového mistrovství světa doplnila v sobotu večer Argentina. Ta v Brasílii jedinou brankou Gonzala Higuaína porazila Belgičany 1:0. Stejný hráč přitom v utkání ještě trefil břevno.

"Máme obrovskou radost, bylo to excelentní utkání. Překročili jsme Rubikon! Patříme mezi nejlepší čtyři celky světa. Co se týče taktiky a strategie, odehráli jsme prvotřídní zápas. Jsme velice spokojeni. Těší mě, že se trefil Higuaín," prohlásil po utkání kouč Alejandro Sabella.

O finále se Lionel Messi a spol. utkají s vítězem večerního zápasu mezi Nizozemskem a Kostarikou, který začíná ve 22:00.

Na branku Higuaína se podívejte na tomto gifu:

Gonzalo Higuaín scores a volley goal to put Argentina up 1-0 early [GIF]:

Argentinci i popáté za sebou na šampionátu zvítězili o jediný gól. Tentokrát si rozhodující úder nenechali na závěr utkání, ale skórovali už na začátku. V osmé minutě se přihrávka Di Maríi šťastně odrazila ke Gonzalu Higuaínovi, jenž pohotově z otočky pálil přesně k tyči. Courtois byl bezmocný.

"Věděl jsem, že ten gól přijde, a stalo se tak v důležitý okamžik. Dodal nám jistotu, poté jsme hráli klidně. Podařilo se nám probojovat do semifinále, kterého jsme nedosáhli po mnoho let," uvedl Higuaín.

Rychlý gól a poté hluboký blok

Poté Sabellův tým rozehrál čistě defenzivní partii, Belgičanům znepříjemňoval život náročným presinkem hraným v kompaktním bloku. Evropský tým sice působil fotbalově, ovšem chyběla myšlenka ve finální fázi.

Nejnebezpečnějším mužem Rudých ďáblů byl levý obránce Vertonghen, po jehož pěkném centru měl největší šancii Belgie v první půli Mirallas. Ale hlavičkoval těsně vedle.

Argentina se zatáhla ještě hlouběji po nuceném odstoupení indisponovaného Angela Di Maríi. I Messi se stahoval nezvykle až do zálohy.

Světlý moment: Higuaínovo břevno

Fotbalovou nudu přerušil až v 51. minutě opět Higuaín, který krásně prošel přes Kompanyho a pálil do břevna. Belgičané pak vsadili na jednu kartu, trenér Wilmost poslal na hřiště Mertense i Lukaku a jeho tým si vypracoval trvalý územní tlak.

V 61. minutě se dostal do hlavičkového zakončení Fellaini. Opět po centru Vertonghena zakončoval těsně nad. Znovu byl neviditelný Eden Hazard, jehož trenér stáhl ze hřiště už čtvrt hodiny před koncem.

Zaparkovaný argentinský autobus si poradil i s tečovanou střelou De Bruynea a tak přišly největší šance až v nastaveném čase.

Diváci viděli jen tři střely na branku

Nejprve šel Messi od poloviny hřiště sám na branku, jenže Courtoise nepřekonal ani v osmém utkání, ve kterém proti belgickému brankáři Atlética Madrid letos nastoupil.

V poslední minutě mohla udeřit Belgie, ale Lukaku místo rány z úhlu volil nepřesnou přihrávku. Následná rána Witsela mířila nad. Zápas nabídl pouhé tři střely na branku, což je nejméně ve vyřazovací části MS od finále šampionátu v roce 1990.

"Odehráli jsme dobrý zápas. Argentinci dost zdržovali a rozhodčí se tím nezabýval. Zkoušeli jsme všechno, abychom se vrátili do hry, prakticky celý zápas jsme museli dohánět jednogólové manko. Měli jsme tři nebo čtyři šance, Argentina si ale zasloužila zvítězit. Celkově to pro nás ale byl dobrý turnaj, jsem na své hráče pyšný," prohlásil po zápase kouč Belgičanů Marc Wilmots.

Mistrovství světa ve fotbale - čtvrtfinále:

Argentina - Belgie 1:0 (1:0)

Branka: 8. Higuaín. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Biglia - Hazard, Alderweireld. Diváci: 68.551.

Argentina: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Basanta - Lavezzi (71. Palacio), Biglia, Mascherano, Di María (33. Pérez) - Messi, Higuaín (81. Gago). Trenér: Sabella.

Belgie: Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Witsel, Fellaini - Mirallas (60. Mertens), De Bruyne, Hazard (75. Chadli) - Origi (59. Lukaku). Trenér: Wilmots.