50 let od nejhorší pohárové pohromy Sparty. Tvrdý Leeds dodnes Maška straší

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
2. 12. 2020 7:04
Ve středu 2. prosince uběhlo 50 let od největší porážky fotbalové Sparty v evropských pohárech. "Byla to nezapomenutelná pohroma," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz pamětník Václav Mašek, jedna z největších tehdejších osobností Letenských.
Václav Mašek na Letné při oslavách 120 let Sparty.
Václav Mašek na Letné při oslavách 120 let Sparty. | Foto: ČTK

V roce 1970 fotbalisté Sparty postoupili v tehdejším Veletržním poháru přes Athletic Bilbao a Dundee United a los třetího kola jim určil vedoucí mužstvo anglické první divize Leeds United.

A hned v prvním utkání, které se hrálo 2. prosince, tedy přesně před 50 lety, se nad Spartou přehnala vše pustošící smršť. Během pouhých 17 minut prvního poločasu inkasovala pět gólů a porážka 0:6 je dodnes nejhorší v celém jejím bohatém účinkování v evropských pohárových soutěžích. "Vzpomínám na ten zápas dodnes," říká Václav Mašek.

Co všechno si z tohoto střetnutí v Leedsu pamatujete?

Celý zápas jsem doslova protrpěl, když zavřu oči, tak ho vidím ještě dnes a řada věcí mě stále straší. Trenér Kolský mně na posledním tréninku řekl, že budu hrát výjimečně středního v útočné trojici útočníků, protože v záložní řadě chce postavit dalšího obranného hráče. Těžké anglické míče a tvrdá hra soupeře nám dělaly velké problémy. Jen jsme přihlíželi a k míči jsem se dostal hlavně jen mezi 19. a 36. minutou, kdy jsem ho po obdržených gólech rozehrával ze středu hřiště. Připadali jsme si jako v Jiříkově vidění. Angličtí profesionálové nám dali lekci, na kterou se nezapomíná.

Víte také, jak utkání hodnotili trenéři?

Don Revie prý o Spartě slyšel, že je technicky vyspělým týmem, ale anglickým mužstvům se nevyrovná v kondici a tvrdosti. Očekával, že v Leedsu se soustředíme hlavně na obranu, a proto chtěli vyvinout tak velký tlak, který by Spartě znemožnil plně využít její techniku. Karel Kolský řekl, že jsme měli na víc, ale nepodařilo se nám zvládnout zápas především psychicky.

Po návratu do Prahy jste jistě četli kritiku vašeho vystoupení v denním tisku. Byla hodně tvrdá?

S ohledem na výsledek nebyla tak krutá. Spíš se připomínalo, že tlak Leedsu byl doslova šílený, založený na chlapské síle, ale také na mistrné přesnosti dlouhých pasů přes celé hřiště. Navíc se zdůrazňovalo, že jejich střelba byla razantní a přesná. Hodně se psalo o brankáři Krameriusovi, který byl i přes šest obdržených gólů označen naším nejlepším hráčem, jenž nás zachránil od ještě většího debaklu. Což byla pravda.

O týden později Sparta prohrála na Letné jen těsně 2:3, takže na její adresu se na vyprodané Letné zase tleskalo?

V prvním poločase Angličané, kteří mimochodem potom ve finále zdolali i Juventus, zase předváděli fotbalovou exhibici a hlediště nás za stavu 0:3 vypískalo. Já jsem se trápil, ale druhá půle už byla lepší. Trenér Kolský mě postavil na mé obvyklé levé křídlo a útočná řada zase měla svoji známou tvář. Dvěma góly se nám dokonce podařilo upravit konečné skóre na přijatelných 2:3. V tisku jsem se druhý den dočetl, že jsem byl opět hráčem starých časů. I takové zvraty přináší fotbal.

Dojemná pocta Maradonovi. Tagliafico napodobil jeho legendární rozcvičku | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy