Nadávky sudím v NBA a v Česku. Bryant pyká, Lafata ne

Miloslav Lubas
15. 4. 2011 13:30
Bryantova a Lafatova urážka: -100.000 dolarů. Pohoda
Ke gólům křik patří. Komunikace s rozhodčím vyžaduje jinou formu
Ke gólům křik patří. Komunikace s rozhodčím vyžaduje jinou formu | Foto: ČTK

Praha - Český prvoligový fotbalista David Lafata řval nedávno sprostě na rozhodčího a nestálo ho to ani pětník. Hvězda basketbalové NBA Kobe Bryant si na sudího ústně vyšlápl nyní. Přišel o 100.000 dolarů (skoro 1,7 milionu korun).

Oba neurvalce zachytila televizní kamera a jejich vulgarity slyšely masy fanoušků - nevyjímaje děti.

V USA zasáhla NBA okamžitě. V Česku zvolil Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) řešení ´Ticho po pěšině´.

Minulý týden se však pokusil zjednat spravedlnost fanoušek Tomáš David. Vyzval e-mailem disciplinární komisi, aby Lafatovy nadávky rozhodčímu Hrubešovi v utkání Jablonec - Sparta projednala.

Čtěte také:
Fanoušek oživil kauzu Lafata. Chce prošetřit vulgarity
Když sedí Řepka, musí i Lafata. Spravedlnost pro všechny

Neuspěl však a ani se nedočkal odpovědi.

Pokud by disciplinárka kauzu Lafata otevřela, musel by jablonecký kanonýr dostat zákaz startu nejméně na tři týdny a přišel by nejméně o tři ligová utkání a odvetu čtvrtfinále Ondrášovka cupu. 

Řády by disciplinárce jinou šanci neposkytly. A Lafata by citelně chyběl svému klubu v boji o čelo prvoligové tabulky.

ČMFS výzvu fanouška ignoroval. Ani mu neodpověděl

Z televizního záznamu jasně vyplývá, že Lafata předminulou sobotu na Hrubeše křičel: "Jdi do pr…e, ty vole…" Hráč se později k nadávkám přiznal v médiích. Hrozilo mu až šest měsíců bez fotbalu.

Kobe Bryant při skvělém driblinku na hřišti. Jeho slovní dvojtakt byl z horšího soudku
Kobe Bryant při skvělém driblinku na hřišti. Jeho slovní dvojtakt byl z horšího soudku | Foto: Reuters
 

Disciplinárka Lafatův přestupek minulý týden pominula. A její odůvodnění? Rozhodčí urážky přešel a neobdrželi jsme k zahájení řízení s Lafatou žádný podnět.

Lhostejné disciplinárce poslal podnět k zahájení řízení s Lafatou právě David, který pracuje jako právník. Disciplinárka totiž smí ve výjimečných případech trestat sama , aniž by jí  rozhodčí, delegát utkání nebo komise rozhodčích podněty adresovali.

Disciplinárka se ale Lafatovými vulgaritami nezabývala ani tento čtvrtek.. Po dotazu Aktuálně.cz, proč to neudělala, se mluvčí ČMFS Jaroslav Kolář odkázal na předcházející odůvodnění.

"Nepřekvapilo mě, že nikdo z ČMFS nereagoval na můj podnět k zahájení disciplinárního řízení s Lafatou a že mi nikdo ani neodpověděl," řekl Aktuálně.cz ve čtvrtek večer David. "Odráží to současné chování svazu k fanouškům i jeho celkovou úroveň."

Komisař NBA: Nadávky nelze tolerovat

Bryantovi odpískal rozhodčí technickou chybu. Opora Los Angeles Lakers za okamžik zkompletovala svou nadávku ze dvou sprostých slov. Jedním se označují gayové, druhé souvisí s exkrementy.

Rozhodčího urazil Bryant v televizním přímém přenosu a v USA se stal okamžitě terčem nelítostné všestranné kritiky.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Dvaatřicetiletý hráč se veřejně omluvil, ale tvrdý trest ho neminul. "I když si plně uvědomuji, že basketbal je hra plná emocí, takové odporné výrazy nemohou být tolerovány," konstatoval  komisionář NBA David Stern. Chování Bryanta označil za urážlivé a neomluvitelné.

ČMFS: Osočení je trestuhodné... Ale ne vždycky 

A reakce ČMFS na Lafatovy vulgarity? "Takové osočení rozhodčího je sice trestuhodné, ale na našich stadionech to není nic mimořádného," uvedl předminulý čtvrtek mluvčí ČMFS Jaroslav Kolář.

Tomáš Řepka dostal za vulgární gesto pokutu od svého klubu. Lafatu vedení Jablonce ušetřilo
Tomáš Řepka dostal za vulgární gesto pokutu od svého klubu. Lafatu vedení Jablonce ušetřilo | Foto: Jakub Šafránek

Disciplinárka však postihla kapitána Sparty Tomáše Řepku za incident ve stejném zápase, z něhož Lafata bez úhony.

Řepka po prvním poločase utkání Jablonec - Sparta dvakrát ukázal fanouškům na hlavní tribuně vztyčený prostředník. Šlo o reakci na jejich sprosté nadávky. Dostal distanc na dvě utkání. Klub mu navíc udělil pokutu několik set tisíc korun.

"V případě Řepky a Lafaty použila disciplinární komise dvojí metr," upozornil David.

Na základě televizního záběru potrestala před několika týdny anglická Fotbalová asociace vouzápasovým distancem hvězdu Manchesteru United Wayna Rooneyho. V Premier League oslavil svůj hattrick do sítě West Hamu vulgárními pokřiky do kamery.

 

Právě se děje

před 51 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy